Udržiavanie rovnováhy je veľmi komplexný dej, ktorý si vyžaduje dokonalú súhru viacerých orgánových systémov. Vo fyziologickom slova zmysle rovnováha vyjadruje schopnosť udržiavať vzpriamenú polohu tela. Mozog si na základe vnímania vertikály a horizontály vytvára vnútornú reprezentáciu priestoru, koncepciu stability a priestorovej orientácie. Narušenie tejto schopnosti sa prejavuje v podobe závratov či poruchy stability.

Závrat je definovaný ako ilúzia pohybu osoby alebo priestoru v prípade, že tento pohyb nenastal. Výskyt vertiga ako príznaku sa v celosvetových štatistikách rôzni. ,,Podľa poslednej štúdie americkej spoločnosti pre nepočujúcich prekonalo 39 % opýtaných vo veku 40 rokov aspoň jeden závrat. V skupine nad 65 rokov reportuje takúto skúsenosť viac ako 80 %opýtaných,“ vysvetľuje doktorka Iveta Csekesová, primárka Centra pre poruchy rovnováhy v komárňanskej nemocnici.

Keď sa vám točí svet

Ľahkému a krátkotrvajúcemu závratu podľa mnohí ľudia nepripisujú väčší význam. „Avšak silný závrat býva pre pacienta veľmi nepríjemným zážitkom, postihnutý doslova stráca pôdu pod nohami, hýbe sa mu svet, stráca orientáciu, nevie, kde je hore a kde dole, vracia a je odkázaný na pomoc druhej osoby. Závraty môžu prichádzať spontánne alebo môžu byť vyprovokované činnosťou. Môžu trvať niekoľko sekúnd, ale aj týždňov. Môžu byť sprevádzané bolesťou hlavy, poruchou sluchu, ale aj vážnymi neurologickými príznakmi, ako je porucha reči, dvojité videnie či ochrnutie polovice tela,“ opisuje špecialistka na poruchy rovnováhy.

V prípade závažného stavu môže byť pacient dokonca hospitalizovaný. Dôležité je zistiť príčinu zdravotných problémov. Súčasťou vyšetrení je CT hlavy a krku, aby sa vylúčila nízka priechodnosť ciev krku a hlavy. Špeciálne, tzv. otoneurologické vyšetrenie sa vykonáva pomocou viacerých prístrojov. Zahŕňa videonystagmografiu, kalorimetriu, head impulse test, VEMP a trvá približne dve hodiny. Vykonáva sa za účelom stanovenia miesta postihnutia a nastavenia adekvátnej liečby. Zároveň sa pomocou neho testuje funkcia jednotlivých častí rovnovážneho systému.

Čo je za tým? 

Najčastejšou príčinou závratov býva tzv. benígne polohové paroxyzmálne vertigo. Pacienti sa sťažujú na krátke závraty, ktoré sa objavujú po zmene polohy. Príčinou je neadekvátne uvoľnenie a pohyb kryštálikov vo vnútornom uchu. Z ďalších príčin je to Menierova choroba, vestibulárna neuronitída a vestibulárna migréna. Všetky tieto diagnózy sa však dajú liečiť.

Anketa
Motáva sa vám často hlava?

Čo by ste mali zmeniť? 

„V liečbe závratov využívame niekoľko terapeutických modalít, napríklad diétne opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia, reštrikciu príjmu soli a kofeínu, spúšťačmi závratov môžu byť však aj uvoľňovače histamínu ako čokoláda, červené víno, niektoré syry či orechy,“ približuje lekárka.

Pacienti by tiež mali mať pravidelný spánok a dostatok aeróbneho pohybu, pretože pomáhajú znižovať stres, ktorý môže zdravotný stav zhoršovať. „V medikamentóznej liečbe používame rôzne skupiny liečiv. Adekvátna liečba sa predpisuje po vyšetrení a stanovení diagnózy individuálne, veľakrát sa užíva dlhodobo,“ vysvetľuje primárka Csekesová. Dodáva, že vertigo je len príznakom problému, ktorý dnes lekári vedia úspešne liečiť.