MENU
novinky-a-odbornici

Točí sa vám celý svet? Nepríjemné závraty môžu byť predzvesťou vážnejších ochorení

Závraty sú sprevádzané bolesťou hlavy, poruchou sluchu, ale aj vážnymi neurologickými príznakmi, ako je porucha reči, dvojité videnie či ochrnutie polovice tela.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Točí sa vám celý svet? Nepríjemné závraty môžu byť predzvesťou vážnejších ochorení

Vertigo, inak povedané závrat či strata rovnováhy, môže byť príznakom viacerých ochorení.

Udržiavanie rovnováhy je veľmi komplexný dej, ktorý si vyžaduje dokonalú súhru viacerých orgánových systémov. Vo fyziologickom slova zmysle rovnováha vyjadruje schopnosť udržiavať vzpriamenú polohu tela. Mozog si na základe vnímania vertikály a horizontály vytvára vnútornú reprezentáciu priestoru, koncepciu stability a priestorovej orientácie. Narušenie tejto schopnosti sa prejavuje v podobe závratov či poruchy stability.

Závrat je definovaný ako ilúzia pohybu osoby alebo priestoru v prípade, že tento pohyb nenastal. Výskyt vertiga ako príznaku sa v celosvetových štatistikách rôzni. ,,Podľa poslednej štúdie americkej spoločnosti pre nepočujúcich prekonalo 39 % opýtaných vo veku 40 rokov aspoň jeden závrat. V skupine nad 65 rokov reportuje takúto skúsenosť viac ako 80 %opýtaných,“ vysvetľuje doktorka Iveta Csekesová, primárka Centra pre poruchy rovnováhy v komárňanskej nemocnici.

Keď sa vám točí svet

Ľahkému a krátkotrvajúcemu závratu podľa mnohí ľudia nepripisujú väčší význam. „Avšak silný závrat býva pre pacienta veľmi nepríjemným zážitkom, postihnutý doslova stráca pôdu pod nohami, hýbe sa mu svet, stráca orientáciu, nevie, kde je hore a kde dole, vracia a je odkázaný na pomoc druhej osoby. Závraty môžu prichádzať spontánne alebo môžu byť vyprovokované činnosťou. Môžu trvať niekoľko sekúnd, ale aj týždňov. Môžu byť sprevádzané bolesťou hlavy, poruchou sluchu, ale aj vážnymi neurologickými príznakmi, ako je porucha reči, dvojité videnie či ochrnutie polovice tela,“ opisuje špecialistka na poruchy rovnováhy.

V prípade závažného stavu môže byť pacient dokonca hospitalizovaný. Dôležité je zistiť príčinu zdravotných problémov. Súčasťou vyšetrení je CT hlavy a krku, aby sa vylúčila nízka priechodnosť ciev krku a hlavy. Špeciálne, tzv. otoneurologické vyšetrenie sa vykonáva pomocou viacerých prístrojov. Zahŕňa videonystagmografiu, kalorimetriu, head impulse test, VEMP a trvá približne dve hodiny. Vykonáva sa za účelom stanovenia miesta postihnutia a nastavenia adekvátnej liečby. Zároveň sa pomocou neho testuje funkcia jednotlivých častí rovnovážneho systému.

Čo je za tým? 

Najčastejšou príčinou závratov býva tzv. benígne polohové paroxyzmálne vertigo. Pacienti sa sťažujú na krátke závraty, ktoré sa objavujú po zmene polohy. Príčinou je neadekvátne uvoľnenie a pohyb kryštálikov vo vnútornom uchu. Z ďalších príčin je to Menierova choroba, vestibulárna neuronitída a vestibulárna migréna. Všetky tieto diagnózy sa však dajú liečiť.

Anketa
Motáva sa vám často hlava?

Čo by ste mali zmeniť? 

„V liečbe závratov využívame niekoľko terapeutických modalít, napríklad diétne opatrenia zahŕňajú zákaz fajčenia, reštrikciu príjmu soli a kofeínu, spúšťačmi závratov môžu byť však aj uvoľňovače histamínu ako čokoláda, červené víno, niektoré syry či orechy,“ približuje lekárka.

Pacienti by tiež mali mať pravidelný spánok a dostatok aeróbneho pohybu, pretože pomáhajú znižovať stres, ktorý môže zdravotný stav zhoršovať. „V medikamentóznej liečbe používame rôzne skupiny liečiv. Adekvátna liečba sa predpisuje po vyšetrení a stanovení diagnózy individuálne, veľakrát sa užíva dlhodobo,“ vysvetľuje primárka Csekesová. Dodáva, že vertigo je len príznakom problému, ktorý dnes lekári vedia úspešne liečiť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor