MENU
novinky-a-odbornici

Aj psy a mačky môžu mať covid. Na TOTO veľký pozor, varujú vedci!

covid a domáci miláčikovia
Novinky a odborníci

Aj psy a mačky môžu mať covid. Na TOTO veľký pozor, varujú vedci!

Existuje šanca, že domáce zvieratá dostanú covid od svojich majiteľov, potvrdila nová štúdia.

Majitelia mačiek a psov, ktorí majú COVID-19, by sa mali svojim domácim miláčikom vyhýbať, pretože môžu toto ochorenie na nich preniesť. Naznačuje to štúdia vedcov z Utrechtskej univerzity (UU) v Holandsku, ktorej výsledky zverejnila stanica BBC.

Vedci zhromaždili výtery a vzorky krvi od 310 psov a mačiek zo 196 domácností, kde jej členovia boli za posledných 200 dní pozitívne testovaní na koronavírus. Šesť mačiek a sedem psov (4,2%) malo pozitívny výsledok PCR testov, zatiaľ čo 54 zvierat (17,4%) malo pozitívne testy na protilátky.

Šíria ho ďalej

Experti uviedli, že zistenia ukazujú, že covid je „vysoko rozšírený“ u domácich miláčikov, ktorých majitelia túto chorobu mali. „Ak máte covid, mali by ste sa vyhýbať kontaktu so svojou mačkou alebo psom, rovnako ako s ostatnými ľuďmi,“ uviedla doktorka Els Broensová z Utrechtskej univerzity.

Uviedla, že obavy nevzbudzuje zdravie zvierat, ale potenciálne riziko, že domáce zvieratá môžu pôsobiť ako rezervoár vírusu a znovu ho priniesť do ľudskej populácie.

Bez príznakov 

Autori štúdie uviedli, že doposiaľ neboli zaznamenané nijaké dôkazy o prenose vírusu z domáceho miláčika na majiteľa, čo je podľa nich ťažké zistiť, kým sa vírus stále ľahko šíri medzi ľuďmi. Väčšina infikovaných psov či mačiek býva asymptomatická alebo vykazuje mierne príznaky nákazy.

Výskum vedený doktorkou Broensovou, predstavený na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb (ECCMID), nebol zatiaľ publikovaný v odbornom časopise, informuje TASR.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor