MENU
novinky-a-odbornici

Za tmavé škvrny nemôže len slnko. Aké ochorenia môžu hlásiť?

pleť
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Za tmavé škvrny nemôže len slnko. Aké ochorenia môžu hlásiť?

Za ich vznikom môže byť aj škrabanec či zápal. Hoci nie je hyperpigmentácia nebezpečná, oplatí sa ju ukázať dermatológovi.

Najskôr obdivujete príjemný odtieň dovolenkovej pokožky a potom si všimnete hnedú pigmentovú škvrnu. Najčastejšie hyperpigmentáciu zaregistrujete na tvári. Objaviť sa však môže aj na iných častiach tela. Za vznikom škvŕn sa môžu skrývať rozličné podnety.

Zapína ochranu

„Pojmom hyperpigmentácia označujeme škvrny na koži, ktoré sú tmavšie ako okolitá oblasť. Vznikajú vtedy, ak sa v pokožke vyskytne ohraničený nadbytok pigmentu, melanínu. Vytvára sa v bunkách, melanocytoch, ktoré ho prirodzene produkujú ako ochranu pokožky pred slnečným žiarením,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Ak zároveň dôjde k nejakému patologickému stavu, niekedy stačí škrabnutie, popálenina alebo zápal, vznikne ohraničená zmena farby.“ A práve vtedy zaregistrujete na pokožke hnedší fľak. Hyperpigmentácie sa objavujú na všetkých typoch pleti. Náchylnejšia na ne je však tmavšia pokožka, lebo má prirodzene vyšší obsah melanínu. 

Sú to starecké škvrny?

Najčastejším druhom pigmentácie sú starecké škvrny. Vyskytujú sa najmä na tvári, chrbte, dekolte alebo na rukách. Niekedy sa ľudovo označujú aj ako pečeňové škvrny.„Ich dermatologický názov je seboroická veruka. Hoci neohrozuje zdravie, môže prejsť z hnedého fliačika až do šupinatej, pomerne škaredo vyzerajúcej stareckej bradavice,“ pridáva dôležité informácie skúsená odborníčka. Starecké škvrny najskôr zaznamenáte na rukách. Sú najviac vystavené slnečnému žiareniu a málokedy si ich dôkladne ošetríte prípravkom na opaľovanie. Okrem slnka sa za ich vznikom skrývajú hormonálne zmeny, ktoré sa v organizme dejú v období menopauzy. 

Nielen na tvári

Ďalšou formou pigmentových škvŕn je takzvaná melazma alebo tehotenská maska. Ako názov napovedá, skrýva sa za ňou tehotenstvo, ale i užívanie antikoncepcie. Fľaky sa najčastejšie objavujú na čele, v strede tváre alebo na čiare, ktorá sa ťahá medzi pupkom a pubickou kosťou.„Pomerne časté sú pozápalové hyperpigmentácie. Vzniknúť môžu kdekoľvek na tele podľa toho, kde vznikol zápal. Môže ísť pokojne o akné alebo ekzém, ktoré po styku so slnkom následne spôsobia hyperpigmentáciu. Na jej vznik je vždy potrebné UV žiarenie,“ zdôrazňuje dermatologička Alexandra Rozborilová.

Anketa
Objavili sa vám po lete na koži pigmentové škvrny?

Hlási sa štítna žľaza?

Tmavé škvrny môžu byť príznakom aj niektorých vnútorných ochorení, hlavne hormonálnych. Objavujú sa napríklad pri poruchách štítnej žľazy alebo pri takzvanej Adisonovej chorobe. Tá je však zriedkavejšia a spája sa s nedostatočnou funkciou nadobličiek, ktoré nedokážu produkovať dostatočné množstvo kortizolu a aldosterónu. „Hyperpigmentácie môžu byť prejavom cievnych ochorení, hlavne na dolných končatinách. Vzniká hermachromatóza, pri ktorej sa krvinky dostanú mimo cievnej steny a vytvárajú hyperpigmentované ložiská,“ hovorí o ďalších dôvodoch vzniku škvŕn dermatologička. Samotné hyperpigmentácie nie sú rizikové a neohrozujú život. Dôležité je, aby ste si ich nezamenili za iné kožné ťažkosti. Aj preto sa oplatí, aby ste ich ukázali odborníkovi. „Najmä v oblasti tváre si ich možno pomýliť, ľudovo povedané, so znamienkom. Napríklad diagnóza lentigo maligna melanóm sa veľmi podobá na hyperpigmentáciu. Rozlíšiť ho vie len oko skúseného odborníka, ktorý zároveň rozhodne, či je potrebné chirurgické riešenie, histológia a následne aj terapia,“ pridáva ďalšiu dôležitú informáciu doktorka Alexandra Rozborilová.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor