MENU
novinky-a-odbornici

Tipy dermatologičky ako posilniť vlasové korienky, vám môžu zachrániť vlasy

Seboroická dermatitída sa najčastejšie objavuje na vlasovej pokožke.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tipy dermatologičky ako posilniť vlasové korienky, vám môžu zachrániť vlasy

Aj maličkosti rozhodnú o tom, či budete mať zdravú vlasovú pokožku. Z času na čas sa ju oplatí ukázať nielen lekárovi.

Chcete si udržať korienky vlasov čo najpevnejšie? „Príliš ich mechanicky nedráždite, neškriabte ich kovovými kefami. Pri výbere vlasových prípravkov sa držte typu vlasovej pokožky. Ak je mastná, umývajte ju denne, ale špeciálnymi šampónmi, ktoré sú určené na každodenné použitie. V ostatných prípadoch stačí dvakrát do týždňa,“ hovorí skúsená dermatologička MUDr Alexandra Rozborilová.

Pomasírujte ju

Zdravý korienok vyživí vlas približne do vzdialenosti jedného až jeden a pol centimetra od pokožky hlavy. Práve preto môžete mať končeky dlhých vlasov zničené. Pomôcť im môžu nielen nožnice kaderníka, ale i používanie výživných masiek. Nedávajte si ich však po celej dĺžke vlasu. Určite ocenia aj masáž hlavy. Všetky výživné látky prichádzajú k vlasovým folikulom pomocou krvných ciev a pri masáži sa zlepší mikrocirkulácia. Nemusíte hneď vyhľadať odborníka, masážou je nanášanie šampónu na hlavu alebo česanie. Profesionálnejšie ošetrenie býva často súčasťou služieb v kaderníckych salónoch. Situácia sa však mení, ak sa objavia ťažkosti, vtedy musí byť starostlivosť o vlasovú pokožku intenzívnejšia. Už aj obyčajné lupiny môžu rovnováhu narušiť natoľko, že vám vlasy postupne začnú vypadávať.

Nesťahujte si ich príliš

Lokálne na výživu pokožky a korienky vlasov výborne pôsobí aj takzvaná vlasová mezoterapia. Odborník vám priamo ku korienkom vpichne špeciálny roztok, ktorý tvoria napríklad aminokyseliny, vitamíny, zinok či peptidy. Ošetrenie trvá približne polhodinu a počítajte s tým, že ho treba opakovať desať až dvanásťkrát. Ideálne je, začať liečiť hneď základné prejavy. Pomôcť môžu aj ďalšie triky. Ak máte dlhé vlasy, nesťahujte si ich stále do vrkoča či drdolu. Dvojnásobne to platí, ich ešte nemáte dostatočné vysušené alebo sú spotené. Pod gumičkou a zatiahnutím sa môže pokožka ľahko spariť.

Zmapuje pokožku

Pri ťažkostiach môže pomôcť i trichologické vyšetrenie. Robí sa pomocou kamery, ktorá je napojená na počítač. „Zmapuje povrch vlasovej pokožky, odhalí zápalové ochorenia, lupiny či premnoženie baktérií. Viditeľne ukáže vyústenia jednotlivých folikulov, ktoré môžu byť napríklad zúžené, prípadne sa v nich nachádzajú rozličné patologické cysty. Rovnako odhalí prázdne vlasové folikuly či rozličné typy alopécie,“ približuje doktorka Alexandra Rozborilová. Vyšetrenie dokáže v štádiu liečby skontrolovať jej úspešnosť. Možno vďaka nemu aj napočítať počet vlasových folikulov.

Kontrola sa oplatí

Ak máte možnosť, nechajte si pokožku hlavy dôkladne prezrieť druhou osobou. „Skontroluje vám miesta, na ktoré si nevidíte. Objaviť môže napríklad znamienka či iné kožné útvary. Veľmi často sú vo vlasovej pokožke napríklad rozličné mazové cysty,“ pobáda na dôkladnejšiu prehliadku dermatologička.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor