MENU
novinky-a-odbornici

Tipy dermatologičky ako posilniť vlasové korienky, vám môžu zachrániť vlasy

Seboroická dermatitída sa najčastejšie objavuje na vlasovej pokožke.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tipy dermatologičky ako posilniť vlasové korienky, vám môžu zachrániť vlasy

Aj maličkosti rozhodnú o tom, či budete mať zdravú vlasovú pokožku. Z času na čas sa ju oplatí ukázať nielen lekárovi.

Chcete si udržať korienky vlasov čo najpevnejšie? „Príliš ich mechanicky nedráždite, neškriabte ich kovovými kefami. Pri výbere vlasových prípravkov sa držte typu vlasovej pokožky. Ak je mastná, umývajte ju denne, ale špeciálnymi šampónmi, ktoré sú určené na každodenné použitie. V ostatných prípadoch stačí dvakrát do týždňa,“ hovorí skúsená dermatologička MUDr Alexandra Rozborilová.

Pomasírujte ju

Zdravý korienok vyživí vlas približne do vzdialenosti jedného až jeden a pol centimetra od pokožky hlavy. Práve preto môžete mať končeky dlhých vlasov zničené. Pomôcť im môžu nielen nožnice kaderníka, ale i používanie výživných masiek. Nedávajte si ich však po celej dĺžke vlasu. Určite ocenia aj masáž hlavy. Všetky výživné látky prichádzajú k vlasovým folikulom pomocou krvných ciev a pri masáži sa zlepší mikrocirkulácia. Nemusíte hneď vyhľadať odborníka, masážou je nanášanie šampónu na hlavu alebo česanie. Profesionálnejšie ošetrenie býva často súčasťou služieb v kaderníckych salónoch. Situácia sa však mení, ak sa objavia ťažkosti, vtedy musí byť starostlivosť o vlasovú pokožku intenzívnejšia. Už aj obyčajné lupiny môžu rovnováhu narušiť natoľko, že vám vlasy postupne začnú vypadávať.

Nesťahujte si ich príliš

Lokálne na výživu pokožky a korienky vlasov výborne pôsobí aj takzvaná vlasová mezoterapia. Odborník vám priamo ku korienkom vpichne špeciálny roztok, ktorý tvoria napríklad aminokyseliny, vitamíny, zinok či peptidy. Ošetrenie trvá približne polhodinu a počítajte s tým, že ho treba opakovať desať až dvanásťkrát. Ideálne je, začať liečiť hneď základné prejavy. Pomôcť môžu aj ďalšie triky. Ak máte dlhé vlasy, nesťahujte si ich stále do vrkoča či drdolu. Dvojnásobne to platí, ich ešte nemáte dostatočné vysušené alebo sú spotené. Pod gumičkou a zatiahnutím sa môže pokožka ľahko spariť.

Zmapuje pokožku

Pri ťažkostiach môže pomôcť i trichologické vyšetrenie. Robí sa pomocou kamery, ktorá je napojená na počítač. „Zmapuje povrch vlasovej pokožky, odhalí zápalové ochorenia, lupiny či premnoženie baktérií. Viditeľne ukáže vyústenia jednotlivých folikulov, ktoré môžu byť napríklad zúžené, prípadne sa v nich nachádzajú rozličné patologické cysty. Rovnako odhalí prázdne vlasové folikuly či rozličné typy alopécie,“ približuje doktorka Alexandra Rozborilová. Vyšetrenie dokáže v štádiu liečby skontrolovať jej úspešnosť. Možno vďaka nemu aj napočítať počet vlasových folikulov.

Kontrola sa oplatí

Ak máte možnosť, nechajte si pokožku hlavy dôkladne prezrieť druhou osobou. „Skontroluje vám miesta, na ktoré si nevidíte. Objaviť môže napríklad znamienka či iné kožné útvary. Veľmi často sú vo vlasovej pokožke napríklad rozličné mazové cysty,“ pobáda na dôkladnejšiu prehliadku dermatologička.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor