Chcete si udržať korienky vlasov čo najpevnejšie? „Príliš ich mechanicky nedráždite, neškriabte ich kovovými kefami. Pri výbere vlasových prípravkov sa držte typu vlasovej pokožky. Ak je mastná, umývajte ju denne, ale špeciálnymi šampónmi, ktoré sú určené na každodenné použitie. V ostatných prípadoch stačí dvakrát do týždňa,“ hovorí skúsená dermatologička MUDr Alexandra Rozborilová.
Pomasírujte ju
Zdravý korienok vyživí vlas približne do vzdialenosti jedného až jeden a pol centimetra od pokožky hlavy. Práve preto môžete mať končeky dlhých vlasov zničené. Pomôcť im môžu nielen nožnice kaderníka, ale i používanie výživných masiek. Nedávajte si ich však po celej dĺžke vlasu. Určite ocenia aj masáž hlavy. Všetky výživné látky prichádzajú k vlasovým folikulom pomocou krvných ciev a pri masáži sa zlepší mikrocirkulácia. Nemusíte hneď vyhľadať odborníka, masážou je nanášanie šampónu na hlavu alebo česanie. Profesionálnejšie ošetrenie býva často súčasťou služieb v kaderníckych salónoch. Situácia sa však mení, ak sa objavia ťažkosti, vtedy musí byť starostlivosť o vlasovú pokožku intenzívnejšia. Už aj obyčajné lupiny môžu rovnováhu narušiť natoľko, že vám vlasy postupne začnú vypadávať.
Nesťahujte si ich príliš
Lokálne na výživu pokožky a korienky vlasov výborne pôsobí aj takzvaná vlasová mezoterapia. Odborník vám priamo ku korienkom vpichne špeciálny roztok, ktorý tvoria napríklad aminokyseliny, vitamíny, zinok či peptidy. Ošetrenie trvá približne polhodinu a počítajte s tým, že ho treba opakovať desať až dvanásťkrát. Ideálne je, začať liečiť hneď základné prejavy. Pomôcť môžu aj ďalšie triky. Ak máte dlhé vlasy, nesťahujte si ich stále do vrkoča či drdolu. Dvojnásobne to platí, ich ešte nemáte dostatočné vysušené alebo sú spotené. Pod gumičkou a zatiahnutím sa môže pokožka ľahko spariť.
Zmapuje pokožku
Pri ťažkostiach môže pomôcť i trichologické vyšetrenie. Robí sa pomocou kamery, ktorá je napojená na počítač. „Zmapuje povrch vlasovej pokožky, odhalí zápalové ochorenia, lupiny či premnoženie baktérií. Viditeľne ukáže vyústenia jednotlivých folikulov, ktoré môžu byť napríklad zúžené, prípadne sa v nich nachádzajú rozličné patologické cysty. Rovnako odhalí prázdne vlasové folikuly či rozličné typy alopécie,“ približuje doktorka Alexandra Rozborilová. Vyšetrenie dokáže v štádiu liečby skontrolovať jej úspešnosť. Možno vďaka nemu aj napočítať počet vlasových folikulov.
Kontrola sa oplatí
Ak máte možnosť, nechajte si pokožku hlavy dôkladne prezrieť druhou osobou. „Skontroluje vám miesta, na ktoré si nevidíte. Objaviť môže napríklad znamienka či iné kožné útvary. Veľmi často sú vo vlasovej pokožke napríklad rozličné mazové cysty,“ pobáda na dôkladnejšiu prehliadku dermatologička.