MENU
novinky-a-odbornici

5 potravín, ktoré vám dokážu dlhodobo zlepšiť náladu

Medzi potraviny prinášajúce dobrú náladu patria aj vajíčka.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

5 potravín, ktoré vám dokážu dlhodobo zlepšiť náladu

Niekoho rozradostní zákusok, iného dobrá klobása. Pocit šťastia z takýchto potravín však trvá len krátko. Sú skupiny jedál, ktoré dokážu udržiavať telo aj myseľ v dobrom naladení dlhodobo. Patrí k nim aj vajíčko!

Jedlo má na našu celkovú náladu obrovský vplyv. Šťastný, spokojný, naplnený a zdravý žalúdok je asi rovnako dôležitý ako fungujúci mozog. Preto by sme nemali jesť len kvôli prežitiu; ale mali by sme sa zamerať na zdravé jedlo prospievajúce našemu telu aj mysli. Podľa známeho amerického neurovedca a psychiatra Daniela Amena „jedným zo siedmich neurovedeckých tajomstiev šťastia je vychutnávať si skutočné šťastné jedlá a nápoje, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie, a to nielen momentálne, ale aj z dlhodobého hľadiska.“

Obľúbené ale "pohodlné" jedlá ako pizza či zmrzlina nám poskytnú len chvíľu šťastia. Ale potraviny, v ktorých sú obsiahnuté skutočné živiny, spúšťajú v tele vylučovanie chemických látkok a hormónov šťastia a budú vďaka tomu vytvárať vo vašej mysli dlhodobé šťastie. Napríklad biopotraviny síce nie sú vedecky navrhnuté tak, aby zodpovedali našej chuti, no sú nabité živinami, ktoré sa podieľajú na zlepšovaní nášho zdravia.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor