MENU
novinky-a-odbornici

5 potravín, ktoré vám dokážu dlhodobo zlepšiť náladu

Medzi potraviny prinášajúce dobrú náladu patria aj vajíčka.
Novinky a odborníci

5 potravín, ktoré vám dokážu dlhodobo zlepšiť náladu

Niekoho rozradostní zákusok, iného dobrá klobása. Pocit šťastia z takýchto potravín však trvá len krátko. Sú skupiny jedál, ktoré dokážu udržiavať telo aj myseľ v dobrom naladení dlhodobo. Patrí k nim aj vajíčko!

Jedlo má na našu celkovú náladu obrovský vplyv. Šťastný, spokojný, naplnený a zdravý žalúdok je asi rovnako dôležitý ako fungujúci mozog. Preto by sme nemali jesť len kvôli prežitiu; ale mali by sme sa zamerať na zdravé jedlo prospievajúce našemu telu aj mysli. Podľa známeho amerického neurovedca a psychiatra Daniela Amena „jedným zo siedmich neurovedeckých tajomstiev šťastia je vychutnávať si skutočné šťastné jedlá a nápoje, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie, a to nielen momentálne, ale aj z dlhodobého hľadiska.“

Obľúbené ale "pohodlné" jedlá ako pizza či zmrzlina nám poskytnú len chvíľu šťastia. Ale potraviny, v ktorých sú obsiahnuté skutočné živiny, spúšťajú v tele vylučovanie chemických látkok a hormónov šťastia a budú vďaka tomu vytvárať vo vašej mysli dlhodobé šťastie. Napríklad biopotraviny síce nie sú vedecky navrhnuté tak, aby zodpovedali našej chuti, no sú nabité živinami, ktoré sa podieľajú na zlepšovaní nášho zdravia.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor