MENU
novinky-a-odbornici

Tichý zabijak zraku môže ohroziť aj vás. Tieto signály nepodceňujte!

Old,Man,With,Eye,Fatigue
Novinky a odborníci

Tichý zabijak zraku môže ohroziť aj vás. Tieto signály nepodceňujte!

Dnes tu máme akúsi pandémiu krátkozrakosti, po 40. roku života potrebujeme okuliare na viacero vzdialeností, po 60-ke nastupuje sivý zákal.

Pri príležitosti Svetového dňa zraku, ktorý tento pripomíname 14. októbra, by sme sa mali zaujímať nielen o kvalitu tohto zmyslu, ale najmä o prevenciu vážnejších očných ochorení. Vplyvom pandémie koronavírusu totiž mnohí z nás podceňujú zhoršujúci sa stav a riešenie odkladajú na neskôr. Podľa oftalmológov to však nie je správny prístup.

„Treba si uvedomiť, že COVID-19 nie je jediným ochorením na svete a v našich končinách. Ostatné ochorenia nespia, rozvíjajú sa. Kto má genetickú predispozíciu na niektorú z chorôb, ten ju dostane bez toho, či tu tento typ koronavírusu je alebo nie. Aj lekári by mali pristupovať k danej situácii s rozvahou a neodkladať pacientov dožadujúcich sa prevencie alebo kontroly na neskôr. S odstupom niekoľkých rokov si možno všimneme, že v dôsledku súčasnej pandémie viac ľudí umrelo na iné ochorenia, prípadne sa im stav nenávratne zhoršil,“ apeluje primár očnej kliniky  Radovan Piovarči.

Boli ste na preventívke? 

Je preto dôležité zaujímať sa o kvalitu svojho zraku a porozmýšľať nad návštevou očného lekára. Preventívna prehliadka nebolí a môže vám doslova zachrániť najdôležitejší zmysel. Existujú totiž očné ochorenia, nástup ktorých si nemusíte vôbec všimnúť.

V krajných prípadoch sa tieto ochorenia môžu skončiť slepotou. Ich zákernosť spočíva v bezpríznakovosti. Oči nebolia, videnie sa nezhoršuje. A práve v tomto štádiu je dôležité začať s liečbou. Zradné sú ochorenia týkajúce sa diabetických zmien na očnom pozadí, nastupujúceho sivého zákalu, zeleného zákalu (glaukómu) a ďalších. Očný lekár dokáže počas vyšetrenia tieto ochorenia podchytiť už v ranom štádiu, čo je pre výsledok liečby rozhodujúce,“ približuje význam prevencie MUDr. Piovarči.

Lepší zrak, lepší život

Za sebou máme mesiace odlúčenia od blízkych a priateľov, museli sme žiť podľa prísnych pravidiel a často svoj voľný čas prežívať inak. Naším spoločníkom sa ešte vo väčšej miere stali obrazovky televízie, tabletov či mobilných telefónov. Náš zrak kvôli tomu potrebuje pozornosť, a preto je skutočne dôležité konať. Tento rok navyše môžu jednotlivci aj skupiny na sociálne siete nahrávať pod hashtagom #LoveYourEyes užitočné očné cvičenia a testy.

Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) ponúka na svojej oficiálnej stránke hneď niekoľko z nich. Videá a testy majú inovatívnou formou pomôcť poodhaliť možnú chybu. Sami sa tak môžeme presvedčiť o tom, že je to možné i bez známej Snellenovej tabuľky. Áno, to je tá so zmenšujúcimi sa písmenkami v každom riadku. No aj ona je v bežnej praxi stále dôležitou. Aj vďaka nej sa očnému lekárovi podarí podchytiť napríklad krátkozrakosť.

Účinná pomoc

Refrakčné chyby sú podľa primára Piovarčiho jednou z najčastejších príčin, prečo sa ľudia na oftalmológov obracajú. Krátkozrakosť a astigmatizmus dokážeme dnes bezpečne, bezbolestne a rýchlo odstrániť laserovou refrakčnou operáciou femtoLASIK alebo Relex SMILE. Ak by z medicínskych dôvodov nebola pre pacienta laserová operácia vhodná, vieme mu ponúknuť plnohodnotné alternatívne riešenie bez zásahu do rohovky, s implantáciou fakickej šošovky ICL."

U pacientov s ďalekozrakosťou, keď už nedokážu dobre prečítať text v novinách, telefóne či na počítači, začínajú striedať okuliare do diaľky a na čítanie, je ideálnym riešením metóda PRELEX. Ide o výmenu vnútroočnej šošovky za multifokálnu. „Medzi častejšie očné problémy patrí tiež sivý zákal, ktorého odstránenie je rovnako bezbolestné a rýchle. Ide o vôbec najčastejší chirurgický zákrok na ľudskom tele,“ dodáva na záver MUDr. Radovan Piovarči.

Či už tento rok budete hľadať užitočné rady a tipy na sociálnych sieťach, prípadne prispejete svojím vlastným overeným a dôveryhodným obsahom, nezabúdajte, že patríte k tým šťastnejším na tejto planéte. Viac než miliarda ľudí totiž vôbec nemá prístup k očným lekárom a špecializovanej zdravotníckej starostlivosti. U nás je situácia oveľa priaznivejšia, a tak môžete špičkovú očnú starostlivosť dopriať svojmu zraku pravidelne, bez obáv a milovať tak svoje oči každý jeden deň v roku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor