MENU
novinky-a-odbornici

Tichý nepriateľ štíhlej línie. Odborníčka: Ak trpí TENTO orgán, kilá sa vás nepustia

Ak máte nadváhu, veľmi skoro sa začnete cítiť zle. Možno sa stretávate so skrytou kritikou a sociálnou stigmou. Tá v duši vytvorí jazvu a zníži sebavedomie. Ak si neveríte, nebudete si samu seba dostatočne vážiť natoľko, aby ste s telom spravili radikálnu zmenu. A možno je v tom iba málo odvahy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tichý nepriateľ štíhlej línie. Odborníčka: Ak trpí TENTO orgán, kilá sa vás nepustia

O diagnóze, ktorá znemožňuje snahu schudnúť mnohí ani netušia. Výživová odborníčka radí jedálny lístok, ktorý vám môže pomôcť.

O stukovatenej pečeni pacient nemusí vedieť, pretože nebolí. Majú ju 3 % ľudí s normálnou hmotnosťou, 66 % ľudí s BMI medzi 25 a 40 a 91 % ľudí s BMI nad 40. Upozornila na to nutričná poradkyňa Katarína Grich.

Tuková pečeň podľa nej ovplyvňuje proces chudnutia, najmä pri ťažkej obezite. „Tvorba hepatálnych enzýmov a metabolických funkcií je tukom ovplyvnená až u ťažkej obezity. Samotné tukové bunky, či už v pečeni, pankrease alebo v brušnej dutine medzi slučkami čriev, sú tu najväčším problémom. Tuková bunka je hormonálne aktívna. Vytvára rezistenciu ako leptínovú, tak aj inzulínovú. To podporuje vznik diabetu a iné. Všetky tieto vplyvy zhoršujú chudnutie," priblížila.

3 jedlá denne

Pri pacientoch so stukovatenou pečeňou je podľa Grich kľúčovým systémový stravovací režim. „Načasovanie jedla je vhodné pri redukcii znížiť na tri hlavné jedlá bez desiatej a olovrantu,“ uviedla.

Okrem toho sú podľa nej dôležité biologicky hodnotné bielkoviny obsahujúce fosfolipidy, ako sója, sójové produkty, vajcia, ryby a chudé hydinové, králičie či teľacie mäso. Zo zeleniny odporúča druhy bohaté na horké látky urýchľujúce pocit sýtosti a produkciu tráviacich štiav, napríklad čakanku, rukolu, cigóriu, ružičkový kel, brokolicu či artičoky.

Ako by mal vyzerať váš jedálny lístok? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor