MENU
novinky-a-odbornici

Tichý nepriateľ štíhlej línie. Odborníčka: Ak trpí TENTO orgán, kilá sa vás nepustia

Ak máte nadváhu, veľmi skoro sa začnete cítiť zle. Možno sa stretávate so skrytou kritikou a sociálnou stigmou. Tá v duši vytvorí jazvu a zníži sebavedomie. Ak si neveríte, nebudete si samu seba dostatočne vážiť natoľko, aby ste s telom spravili radikálnu zmenu. A možno je v tom iba málo odvahy.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tichý nepriateľ štíhlej línie. Odborníčka: Ak trpí TENTO orgán, kilá sa vás nepustia

O diagnóze, ktorá znemožňuje snahu schudnúť mnohí ani netušia. Výživová odborníčka radí jedálny lístok, ktorý vám môže pomôcť.

O stukovatenej pečeni pacient nemusí vedieť, pretože nebolí. Majú ju 3 % ľudí s normálnou hmotnosťou, 66 % ľudí s BMI medzi 25 a 40 a 91 % ľudí s BMI nad 40. Upozornila na to nutričná poradkyňa Katarína Grich.

Tuková pečeň podľa nej ovplyvňuje proces chudnutia, najmä pri ťažkej obezite. „Tvorba hepatálnych enzýmov a metabolických funkcií je tukom ovplyvnená až u ťažkej obezity. Samotné tukové bunky, či už v pečeni, pankrease alebo v brušnej dutine medzi slučkami čriev, sú tu najväčším problémom. Tuková bunka je hormonálne aktívna. Vytvára rezistenciu ako leptínovú, tak aj inzulínovú. To podporuje vznik diabetu a iné. Všetky tieto vplyvy zhoršujú chudnutie," priblížila.

3 jedlá denne

Pri pacientoch so stukovatenou pečeňou je podľa Grich kľúčovým systémový stravovací režim. „Načasovanie jedla je vhodné pri redukcii znížiť na tri hlavné jedlá bez desiatej a olovrantu,“ uviedla.

Okrem toho sú podľa nej dôležité biologicky hodnotné bielkoviny obsahujúce fosfolipidy, ako sója, sójové produkty, vajcia, ryby a chudé hydinové, králičie či teľacie mäso. Zo zeleniny odporúča druhy bohaté na horké látky urýchľujúce pocit sýtosti a produkciu tráviacich štiav, napríklad čakanku, rukolu, cigóriu, ružičkový kel, brokolicu či artičoky.

Ako by mal vyzerať váš jedálny lístok? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor