MENU
novinky-a-odbornici

Tichí zabijaci pečene: O týchto ochoreniach nemusíte ani len tušiť

Pečeň nebolí, a preto o jej ochoreniach nemusíte ani len tušiť.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tichí zabijaci pečene: O týchto ochoreniach nemusíte ani len tušiť

S ochorením pečene môžete žiť bez toho, aby ste o ňom vedeli. Aj preto sa chronická hepatitída C nazýva tichý zabijak.

Samotná pečeň nebolí, a preto sa k lekárovi dostávajú pacienti často neskoro. Prolémom môže byť aj nízke povedomie o vírusových hepatitídach. „V období prísnych protipandemických opatrení proti ochoreniu COVID-19 sme v našom Registri HEGITO zaznamenali zvýšenú úmrtnosť pacientov s chronickými pokročilými chorobami pečene,“ hovorí prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Ľubomír Skladaný.

Okrem zvýšeného tuku v pečeni či alkoholu, a to aj u mladých ľudí, vedú často k vážnemu chronickému poškodeniu pečene aj vírusové hepatitídy B a C, autoimunitné choroby, ako aj liekové poškodenie pečene. „Na vírusové hepatitídy typu B a C existuje vysoko účinná liečba, ktorej začatie i pokračovanie by protipandemickými opatreniami v budúcnosti nemali byť narušené,“ hovorí. 

Úspešnosť liečby 

Liečba hepatitídy typu C sa podľa neho v posledných rokoch výrazne zmenila. Zatiaľ čo v minulosti sa toto ochorenie liečilo výlučne pomocou injekčne podávaného interferónu, v súčasnej dobe sa už používajú moderné lieky, tzv. priamo pôsobiace antivirotiká, ktoré sa podávajú vo forme tabliet. Samotná liečba trvá 2, 3 alebo 4 mesiace podľa pokročilosti ochorenia a typu vírusu. Má minimum nežiaducich účinkov a vďaka nej sa vylieči 95 až 100 % pacientov. „V prípade hepatitídy B zatiaľ takú účinnú liečbu nemáme, ale z hľadiska prevencie ochorenia je k dispozícii vakcína, vďaka ktorej je možné zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia,“ dodal Skladaný.

Prenos tohto ochorenia 

Vírusové hepatitídy A, E sú obyčajne spôsobené požitím kontaminovanej potravy alebo vody, zatiaľčo vírusové hepatitídy B, C a D sa zvyčajne prenášajú krvou pri kontakte s infikovanými telesnými tekutinami, napríklad pri krvných transfúziách alebo invazívnych lekárskych výkonoch s použitím kontaminovaných nástrojov. Tiež pri vnútrožilovej aplikácii drog opakovane použitou ihlou, pri amatérskom tetovaní a podobne. Vírusové hepatitídy B a C sa môžu prenášať aj pohlavným stykom.

Nakaziť sa môžete cez pírsing, tetovanie, drogami, ale aj pohlavným stykom.
 

Nemusíte o nej ani len tušiť

Podľa informácii WHO je vírusovou hepatitídou B (HBV) alebo vírusovou hepatitídou C(HCV) v súčasnosti celosvetovo nakazených 325 miliónov ľudí, z nich každý rok v dôsledku svojho ochorenia umiera 1,5 milióna. Úmrtnosť stúpa od roku 2000 a vírusové hepatitídy typu B a C figurujú na 7 mieste medzi najčastejšími príčinami úmrtí okrem iného preto, že podľa WHO až 80 % ľudí nakazených vírusovou hepatitídou B a C nemá prístup k adekvátnej prevencii, testovaniu a liečbe.

Údaje Úradu verejného zdravotníctva SR uvádzajú, že na Slovensku žije asi 100-tisíc pacientov s vírusovou hepatitídou B, ročne ich pribúda približne 150 a ich počet sa vďaka očkovaniu pomaly znižuje. Prevalencia infekcie chronickej hepatitídy C sa tiež na Slovensku v bežnej populácii za posledné dve desaťročia znížila, a to z pôvodných 0,67 % na súčasných 0,1 %. Stále sa však na Slovensku vyskytuje približne 10 000 infikovaných ľudí, z ktorých mnohí ani netušia, že hepatitídu C majú a môžu ju tak šíriť ďalej

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor