MENU
novinky-a-odbornici

Tichí zabijaci pečene: O týchto ochoreniach nemusíte ani len tušiť

Pečeň nebolí, a preto o jej ochoreniach nemusíte ani len tušiť.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tichí zabijaci pečene: O týchto ochoreniach nemusíte ani len tušiť

S ochorením pečene môžete žiť bez toho, aby ste o ňom vedeli. Aj preto sa chronická hepatitída C nazýva tichý zabijak.

Samotná pečeň nebolí, a preto sa k lekárovi dostávajú pacienti často neskoro. Prolémom môže byť aj nízke povedomie o vírusových hepatitídach. „V období prísnych protipandemických opatrení proti ochoreniu COVID-19 sme v našom Registri HEGITO zaznamenali zvýšenú úmrtnosť pacientov s chronickými pokročilými chorobami pečene,“ hovorí prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Ľubomír Skladaný.

Okrem zvýšeného tuku v pečeni či alkoholu, a to aj u mladých ľudí, vedú často k vážnemu chronickému poškodeniu pečene aj vírusové hepatitídy B a C, autoimunitné choroby, ako aj liekové poškodenie pečene. „Na vírusové hepatitídy typu B a C existuje vysoko účinná liečba, ktorej začatie i pokračovanie by protipandemickými opatreniami v budúcnosti nemali byť narušené,“ hovorí. 

Úspešnosť liečby 

Liečba hepatitídy typu C sa podľa neho v posledných rokoch výrazne zmenila. Zatiaľ čo v minulosti sa toto ochorenie liečilo výlučne pomocou injekčne podávaného interferónu, v súčasnej dobe sa už používajú moderné lieky, tzv. priamo pôsobiace antivirotiká, ktoré sa podávajú vo forme tabliet. Samotná liečba trvá 2, 3 alebo 4 mesiace podľa pokročilosti ochorenia a typu vírusu. Má minimum nežiaducich účinkov a vďaka nej sa vylieči 95 až 100 % pacientov. „V prípade hepatitídy B zatiaľ takú účinnú liečbu nemáme, ale z hľadiska prevencie ochorenia je k dispozícii vakcína, vďaka ktorej je možné zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia,“ dodal Skladaný.

Prenos tohto ochorenia 

Vírusové hepatitídy A, E sú obyčajne spôsobené požitím kontaminovanej potravy alebo vody, zatiaľčo vírusové hepatitídy B, C a D sa zvyčajne prenášajú krvou pri kontakte s infikovanými telesnými tekutinami, napríklad pri krvných transfúziách alebo invazívnych lekárskych výkonoch s použitím kontaminovaných nástrojov. Tiež pri vnútrožilovej aplikácii drog opakovane použitou ihlou, pri amatérskom tetovaní a podobne. Vírusové hepatitídy B a C sa môžu prenášať aj pohlavným stykom.

Nakaziť sa môžete cez pírsing, tetovanie, drogami, ale aj pohlavným stykom.
 

Nemusíte o nej ani len tušiť

Podľa informácii WHO je vírusovou hepatitídou B (HBV) alebo vírusovou hepatitídou C(HCV) v súčasnosti celosvetovo nakazených 325 miliónov ľudí, z nich každý rok v dôsledku svojho ochorenia umiera 1,5 milióna. Úmrtnosť stúpa od roku 2000 a vírusové hepatitídy typu B a C figurujú na 7 mieste medzi najčastejšími príčinami úmrtí okrem iného preto, že podľa WHO až 80 % ľudí nakazených vírusovou hepatitídou B a C nemá prístup k adekvátnej prevencii, testovaniu a liečbe.

Údaje Úradu verejného zdravotníctva SR uvádzajú, že na Slovensku žije asi 100-tisíc pacientov s vírusovou hepatitídou B, ročne ich pribúda približne 150 a ich počet sa vďaka očkovaniu pomaly znižuje. Prevalencia infekcie chronickej hepatitídy C sa tiež na Slovensku v bežnej populácii za posledné dve desaťročia znížila, a to z pôvodných 0,67 % na súčasných 0,1 %. Stále sa však na Slovensku vyskytuje približne 10 000 infikovaných ľudí, z ktorých mnohí ani netušia, že hepatitídu C majú a môžu ju tak šíriť ďalej

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia