S rozsiahlym očkovaním proti novému typu koronavírusu by sa mohlo začať v polovici budúceho roka, informuje TASR. Pre agentúru DPA to uviedla hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Zároveň vyjadrila opatrný optimizmus v súvislosti so súčasným stavom výskumu a vývoja očkovacích látok proti koronavírusu.

Máme teraz viac ako 20 kandidátov (na vakcínu) v klinických štúdiách. Dúfame, že aspoň pár z nich bude fungovať. Bola by to veľká smola, keby všetky zlyhali.
 

Máme teraz viac ako 20 kandidátov (na vakcínu) v klinických štúdiách. Dúfame, že aspoň pár z nich bude fungovať. Bola by to veľká smola, keby všetky zlyhali," povedala expertka WHO Soumya Swaminathanová. „Ak máme byť veľmi reálni, vidíme rozsiahle nasadenie vakcíny niekedy v polovici roku 2021," hovorí a dodáva, že s istotou to nie je možné predpovedať.

Po prekonaní ochorenia Covid-19 ešte nemusíte mať úplne vyhraté.Po prekonaní ochorenia Covid-19 ešte nemusíte mať úplne vyhraté.
Po prekonaní ochorenia Covid-19 ešte nemusíte mať úplne vyhraté.
Zdroj: Shutterstock

Rýchle tempo

Globálne úsilie o vývoj vakcíny podľa nej postupuje mimoriadne rýchlym tempom. Zdôraznila, že od januára, keď bola zverejnená genetická sekvencia nového vírusu, až po začiatok prvého testovania vyvíjanej očkovacej látky, ubehli iba tri mesiace. Nový koronavírus sa prvýkrát objavil v stredočínskom meste Wu-chan koncom minulého roka. Odvtedy sa rozšíril takmer do všetkých kútov sveta, zabil viac ako 600.000 ľudí a infikoval viac ako 14 miliónov. Spojené štáty sú na prvom mieste na svete v počte potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. 

Kým v niektorých krajinách sa situácia na čas stabilizovala, rastú dôvodné obavy z druhej vlny uvoľnením epidemiologických opatrení.