MENU
novinky-a-odbornici

Tento vitamín môže chrániť pred infarktom, tvrdí nová štúdia

Austrálski vedci zistili, že jeden vitamín môže znížiť riziko srdcových problémov.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Tento vitamín môže chrániť pred infarktom, tvrdí nová štúdia

Najčastejšou príčinou smrti tvoria na Slovensku choroby obehovej sústavy, čiže kardiovaskulárne ochorenia. Austrálski vedci zistili, že jeden vitamín môže znížiť riziko srdcových problémov.

Štatistika hovorí jasne. Za prvý štvrťrok 2023 umrelo na ochorenia obehovej sústavy na Slovensku 6,6 tisíc ľudí a táto skupina tvorí 47 percent celkového počtu úmrtí na Slovensku za dané obdobie. V roku 2022 umrelo na choroby obehovej sústavy takmer 26,7 tisíc Slovákov a na celkovom počte zomretých sa podieľali 45 percentami.

Aj keď kardiovaskulárne ochorenia vedú v rebríčku príčin úmrtí, aktuálne čísla majú na Slovensku klesajúci trend, pretože ich počet medziročne klesol takmer o 8 percent a oproti priemeru pred pandémiou o 9 percent. Kardiovaskulárne ochorenia sú ale celosvetovo jednou z hlavných príčin úmrtí a predpokladá sa, že počet srdcových príhod bude narastať, pretože populácia starne a chronické ochorenia sú stále bežnejšie.

Príčina úmrtí na Slovensku za 1. štvrťrok 2023.Príčina úmrtí na Slovensku za 1. štvrťrok 2023.
Príčina úmrtí na Slovensku za 1. štvrťrok 2023.
Zdroj: Štatistický úrad SR

Austrálski vedci sú ale teraz presvedčení, že užívanie jedného doplnku výživy môže znížiť riziko srdcových problémov. Majú za sebou najväčšiu štúdiu svojho druhu, aby to dokázali. Zúčastnilo sa jej viac ako 21 tisíc ľudí vo veku od 60 do 84 rokov. Ich zistenia boli publikované v recenzovanom časopise The BMJ.

Príčina úmrtí na Slovensku za rok 2022.Príčina úmrtí na Slovensku za rok 2022.
Príčina úmrtí na Slovensku za rok 2022.
Zdroj: Štatistický úrad SR

Ktorý vitamín srdcu tak výdatne pomáha? Čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor