MENU
novinky-a-odbornici

Tento parazit môže spustiť rakovinu: Týka sa to čreva, pľúc i prsníka

Prítomnosť plesní vedci spozorovali v spoločnosti rakovinových buniek.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tento parazit môže spustiť rakovinu: Týka sa to čreva, pľúc i prsníka

Môžu byť za agresívne nádory zodpovedné kolónie mikroparazita vnútri v tele?

S touto tézou prišli dve nové štúdie uverejnené koncom septembra v časopise Cell, približuje Live­Science.

V prvej z nich skúmaním viac ako 17 000 vzoriek tkanív, krvi a plazmy od pacientov s rakovinou našli nejaký druh huby vo všetkých 35 hodnotených typoch rakoviny. Na základe množstva hubovej DNA, ktoré vý­skumný tím odhalil, Ravid Straussman, odborník na rakovinu z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Rehovote v Izraeli, odhadol, že niektoré nádory obsahujú jednu hubovú bunku na každých 1 000 až 10 000 rakovinových buniek. Medzi týmito hubami boli neškodné, no i také, ktoré spôsobujú ochorenia, ako napríklad kvasinkové infekcie.

Môžu rakovinu spustiť bežné kvasinkové ochorenie? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor