MENU
novinky-a-odbornici

Tento intímny problém NIKDY netajte: Včasné vyšetrenie odhalí sklerózu i rakovinu!

Woman,Holding,Sand,Clock,Over,Her,Stomach.,Health,Hygiene,Sexual

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tento intímny problém NIKDY netajte: Včasné vyšetrenie odhalí sklerózu i rakovinu!

Problém s inkontinenciou má u nás v priemere každá štvrtá žena a každý 10. až 15. muž. Približne dve tretiny z nich však nechcú ísť na vyšetrenie. Práve to vie odhaliť aj vážnejšie ťažkosti.

Samovoľným únikom moču trpí u nás podľa odhadov Slovenskej urologickej spoločnosti (SUS) pol milióna ľudí a vzhľadom na starnúcu populáciu bude tento počet stúpať.„Postihuje najmä ženy po pôrode, v menopauze, v staršom veku, ale aj ženy, ktoré intenzívnejšie cvičia či športujú. Neobchádza však ani mužov," hovorí Ján Švihra z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

Je to tabu

K rizikovým faktorom vzniku inkontinencie patrí napríklad aj obezita, fajčenie či nevhodná životospráva. „Pre to, že je táto téma veľké tabu, mnoho ľudí nevie, že inkontinencii je možné účinne predchádzať. Medzi základné pravidlá prevencie inkontinencie patrí najmä pravidelný pitný režim, obmedzenie kávy a alkoholu, odbúravanie nadmerného stresu, pravidelné vyprázdňovanie a v prípade samotného ochorenia je kľúčové aj včasné vyhľadanie lekára,“ dodal.

Problém s inkontinenciou má v priemere každá 4. žena a každý 10. až 15. muž.
 

Urológ z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice Ľubomír Lachváč sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ženy vyhľadajú odborníka v priemere až 5 rokov po tom, ako začnú trpieť inkontinenciou. „Čím skôr pacient vyhľadá odbornú pomoc, tým je väčšia šanca, že ho vyliečime úplne,“ povedal s tým, že liečba spočíva primárne v správnych cvičeniach panvového dna a úprave životného štýlu, prípadne vo forme liekov alebo operačného zákroku.

Odhalí aj iné problémy

Podľa Magdalény Božikovej, urologičky z Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, sa samotného vyšetrenia netreba obávať. „Väčšinou je neinvazívne, čiže spočíva z rozhovoru s lekárom, dopĺňajú sa zobrazovacie alebo laboratórne vyšetrenia,“ vysvetlila s tým, že invazívnejšie vyšetrenia sú určené pre pacientov s komplikovanejšou formou inkontinencie.

Včasná návšteva špecialistu je podľa jej slov dôležitá aj preto, aby sa včas odhalili prípadné závažnejšie ochorenia, ktoré s tým súvisia. Ide napríklad o sklerózu multiplex, rakovinu močového mechúra alebo prostaty.

Je to vážne

Prezident SUS Ivan Minčík pripomenul, že karcinóm prostaty je druhé najčastejšie onkologické ochorenie u mužov, pričom na preventívne urologické prehliadky chodí na Slovensku približne len 14 % pacientov v rizikovom veku, teda po 50-tke. „V porovnaní s okolitými krajinami ide o veľmi nízke číslo,“ skonštatoval.

Urológa je možné navštíviť s výmenným lístkom od všeobecného lekára. SUS vyvíja snahy, aby pacient v budúcnosti mohol vyhľadať tohto špecialistu aj bez neho.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor