MENU
novinky-a-odbornici

Tenisový lakeť odhalí ho jednoduchý test. Netrápi len športovcov

Tenisový lakeť
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Tenisový lakeť odhalí ho jednoduchý test. Netrápi len športovcov

Pri tejto diagnóze sa len za desiatimi percentami prípadov skrýva šport. Pokojne sa môže ohlásiť aj u nadšených záhradkárov.

Začal vás nepríjemne pobolievať lakeť pri kĺbe? Ak sa ťažkosti opakujú na jeho vonkajšej strane pri zdvíhaní alebo nosení ťažkých bremien, ale napríklad i pri otváraní dverí či práci s fúrikom, mali by ste spozornieť. Možno sa hlási tenisový lakeť. Nemusí trápiť len športovcov, akútna náhla bolesť môže prekvapiť každého, kto častejšie pracuje rukami. Ak ťažkosti nebude riešiť, ľahko sa z neho stane chronický problém. Tenisový lakeť sa najčastejšie hlási okolo štyridsiatky. Zaujímavé je, že priemerne len za 10 percentami prípadov sa skutočne skrýva šport. 

Pri pohybe sa vráti

„Najznámejšia a najfrekventovanejšia príčina bolesti lakťa je zápalové poškodenie mäkkých tkanív na vonkajšej strane lakťového kĺbu. Ide o radiálnu epikondylitídu, teda známy tenisový lakeť,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Alžběta Černá. „Najväčšia bolesť sa objavuje pri otvorení zápästia a vystretí prstov, najmä prostredníka. Typické pre túto diagnózu je, že bolesť v pokoji ustupuje a pri záťaži sa opäť vracia.“ Postupne môže aj vyžarovať do vzdialenejších častí tela. Najčastejšie do oblasti ramena, lopatky, ale i do krčnej a hrudnej chrbtice. V oblasti úponu svalu na kosť sa môže objaviť aj mierny opuch. Práve preto sa neoplatí odkladať návštevu lekára alebo fyzioterapeuta. Za chronické sa považujú ťažkosti, ktoré trvajú viac ako šesť týždňov. Nezanedbávajte ich, lebo s nastupujúcou bolesťou budete ruku používať inak a svalstvo začne ochabovať.

Typické pre túto diagnózu je, že bolesť v pokoji ustupuje a pri záťaži sa opäť vracia.
Alžběta Černá, fyzioterapeutka

Rozbehne sa pátranie

Pri vyšetrení je najdôležitejšie zistiť, či ide skutočne o tenisový lakeť. Niekedy sa totiž môže za bolesťou skrý- vať iný problém. „Z hľadiska fyzioterapie často ide o prenesenie bolesti zo spúšťacích bodov, ktoré sa nachádzajú v oblasti hrudného koša. Nachádzame aj bolestivé úponové body na rebrách, stavcoch, ale i blokády krčnej a hrudnej chrbtice. Kineziologický rozbor zase môže odhaliť zlé držanie tela alebo asymetrické postavenie panvy,“ hovorí o všetkých možnostiach, ktoré treba brať do úvahy, odborníčka. Ak je jasné, že za ťažkosťami sa skrýva skutočne zápal mäkkých tkanív a ide o tenisový lakeť, nasledujúca liečba sa stanoví podľa toho, či ide o problém akútny alebo chronický. V prvom prípade vznikajú ťažkosti náhle, najmä po neobvyklej alebo fyzicky náročnej práci, ktorá je nárazová. Môže ísť napríklad o rúbanie dreva, sezónne upratovanie záhrady alebo brigádu na stavbe domu. Pod akútne problémy sa môže podpísať aj náročný tréning, nemusí ísť len o tenis. „Chronickú formu vyvoláva dlhodobé preťažovanie, ale i metabolické vplyvy. Niekedy sa za ňou skrýva aj nesprávne zvolená liečba akútneho stavu,“ približuje Alžběta Černá. 

ČO SA SKRÝVA ZA TENISOVÝM LAKŤOM?

▶ športová záťaž, nielen tenis
▶ záhradkárčenie a akákoľvek manuálna práca
▶ nesprávny pohybový stereotyp a chronické preťažovanie svalových skupín
▶ práca na počítači
▶ hra na hudobnom nástroji, najmä husliach

Vlny, prúd i lampa

V rámci fyzioterapie sa pri liečbe tenisového lakťa používa hneď niekoľko prístrojov a procedúr. Jedným z nich je ultrazvuk, pri ktorom sa využíva schopnosť pozdĺžneho vlnenia prechádzať mäkkými tkanivami. Zlepšiť stav pomáha aj elektroliečba. V tomto prípade je dôležité nájsť optimálnu frekvenciu. Prúd do úponov v oblasti lakťa preniká cez priložené elektródy. Metódy sa môžu aj kombinovať. „Často využívame lampu so špeciálnym elektromagnetickým spektrom. V ošetrovanom mieste podporuje mikrocirkuláciu a metabolizmus,“ opisuje možnosti riešenia fyzioterapeutka. „Lampa zároveň posilňuje imunitný systém, čím dosiahneme krátkodobé i dlhodobé zmiernenie bolesti.“

Páska zlepší tkanivo

Medzi podporné metódy patrí aplikácia rozličných pružných pások. Často sa používa populárny kineziotejping, pri ktorom sa po správnom nalepení prúžku odľahčí tlak hornej vrstvy kože. Krv a lymfa tak prúdia ľahšie a lepšie sa dostanú k postihnutému tkanivu. Rýchlejšie je i hojenie. Páska má zároveň fixačnú funkciu. Novšou metódou je takzvaný flossing. Tieto elastické pásky slúžia na zámerné vytvorenie tlaku na tkanivo. Ošetrovaná oblasť sa ovinie a následne sa mobilizuje pomocou špeciálnych cvikov a techník. Po tom, ako sa páska odstráni, začne sa tkanivo správať ako špongia, nasaje medzibunkovú tekutinu i krv. Vďaka tomu sa zlepší látková premena a urýchli regenerácia. „Pri liečbe tenisového lakťa pracujeme aj na odstránení bolestivých spúšťacích bodov, napríklad pomocou suchej ihly. Rovnako dôležité je cvičenie a aktivácia svalových skupín,“ dopĺňa Alžběta Černá.

Myslite dopredu

Podľa odborníčky je najdôležitejšie odhaliť prvotnú príčinu problémov a pracovať na jej odstránení. Aj v tomto prípade vyhráva prevencia. Len úpravou pohybových vzorov zabránite tomu, aby sa bolesť vrátila. Ak sa ťažkosti viažu na športovanie, treba popracovať na správnej technike a myslieť na kompenzačné cvičenia. Pri nárazových aktivitách je zase problémom slabé svalstvo, ktoré nie je na záťaž pripravené. Ak budete pravidelne a cielene posilňovať, znižujete aj riziko vzniku tenisového lakťa. Viac pozornosti sa oplatí venovať tejto oblasti aj po prípadnom úraze či chorobách kĺbov. Výnimočne treba pri chronických ťažkostiach siahnuť po operatívnom riešení. Pomocou chirurgického zákroku sa uvoľní napätie v šľache a odstráni poškodené tkanivo. Dopĺňa ho artroskopická operácia lakťového kĺbu.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor