MENU
novinky-a-odbornici

Šéf by vám mal priniesť túto pomôcku. Po krátkej činnosti zamakáte ako strela

Šéf by vám mal priniesť túto pomôcku. Po krátkej činnosti zamakáte ako strela.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Šéf by vám mal priniesť túto pomôcku. Po krátkej činnosti zamakáte ako strela

Uvoľnite svoju vnútornú kreativitu pomocou prekvapivého denného návyku! Stačí vám len 5 minút.

Všetci vieme, že dobrý spánok je kľúčový pre našu celkovú fyzickú aj duševnú pohodu. Ale čo keby existovalo niečo, čo môže skutočne zvýšiť kreativitu a produktivitu?

Možno to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, ale najnovší výskum naznačuje, že táto krátka denná činnosť môže byť kľúčom k odomknutiu vašich skrytých kognitívnych schopností. Stačí, ak vám šéf prinesie vankúš.

Štúdia publikovaná v Scientific Reports odhaľuje fascinujúcu súvislosť medzi špecifickou fázou spánku nazývanou spánok N1, ktorá nastáva, keď prvýkrát zaspíme, a zvýšeným kreatívnym výkonom. Zistilo sa, že táto fáza spánku, známa aj ako „nástup spánku“, má zásadný vplyv na úroveň našej kreativity po prebudení.

Štúdie sa zúčastnilo 49 účastníkov, ktorí boli rozdelení do štyroch skupín. Niektorí účastníci si mohli krátko zdriemnuť v trvaní od jednej do piatich minút, zatiaľ čo ostatní zostali bdelí. Tí, ktorí driemali boli v dvoch skupinách, prvá mala zvukové navádzanie a druhá nie. Všetci účastníci dostali pokyn, aby premýšľali o konkrétnej téme, napríklad o strome. Po zdriemnutí boli všetci účastníci požiadaní, aby napísali príbeh o strome.

Aké boli výsledky, dozviete sa na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor