MENU
novinky-a-odbornici

Svrab je vysoko nákazlivý! Chytiť ho môžete pokojne aj v MHD

Chodbičky roztočov si môžete všimnúť ako jemné, špirálovité čiarky, ktoré sú ružové alebo svetlejšie,  ako je bežná farba kože.
Novinky a odborníci

Svrab je vysoko nákazlivý! Chytiť ho môžete pokojne aj v MHD

Malé červené vyrážky, ktoré sa svrbením hlásia najmä v noci, ste si mohli priniesť z cudzej postele, požičaného spacáka, z autobusu, internátu, nemocnice alebo z dotyku telo na telo.

Toto ochorenie sa často považuje za problém, ktorý sa prejavuje najmä u ľudí s nižšími hygienickými návykmi. Podľa slov doktorky Zelenkovej to nie je úplná pravda. „V dnešnom rozvinutom cestovnom ruchu stačí kontakt s infikovanou osobou v spoločnej posteli.“

Dobre si rozmyslite, kde sa rozhodnete prespávať. Riziko nákazy číha v nedostatočne vypratej alebo neprezlečenej posteľnej bielizni, nevyčistených spacích vakoch či dekách. Svrab môžete chytiť prakticky kdekoľvek. Pozor si dajte aj na ležadlá, kreslá či sedadlá v autobuse.

Nakaziť sa môžete priamym tesným telesným kontaktom, najmä pri pohlavnom styku s nakazenou osobou. Svrab sa prenáša z kože na kožu, čím dlhší je kontakt a čím viac je osoba postihnutá, tým je väčšia pravdepodobnosť nákazy. „Priamy kontakt napríklad s infikovanou osobou musí trvať najmenej desať minút. Šírenie a postihnutie je preto bežné v rodinách, v školách, škôlkach, na internátoch a, žiaľ, k prenosu dochádza niekedy aj v nemocniciach,“ dopĺňa MUDr. Hana Zelenková, Ph.D., MBA.

Nie je to ekzém

Toto mimoriadne infekčné ochorenie sa neraz zamieňa s inými kožnými problémami. „Svrab často nesprávne diagnostikuje aj skúsený dermatológ ako ekzém, pri bakteriálnej super infekcii ako potravinovú alergiu a iné. Niektorí pacienti, tí ktorí napríklad nadmerne používajú dezinfekčné prostriedky, často sa umývajú a trpia takzvaným zvýšeným hygienickým štandardom, si roky nepriznajú, že by mohlo ísť o svrab, pretože ho považujú iba za ochorenie ‚špinavých osôb‘,“ hovorí kožná doktorka o ľuďoch, s ktorými je následná spolupráca pri liečbe niekedy veľmi náročná.

Špirálovité čiarky

„Svrab – scabies je infekčné ochorenie a vyvoláva ho maličký roztoč, zákožka svrabová – Sarcoptes scabiei,“ vysvetľuje lekárka Zelen- ková. Tento parazit nie je väčší ako pol milimetra, no na našom tele dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Samičky zákožky lezú po pokožke, počas niekoľkých minút sa do nej zavŕtavajú a v spodných vrstvách kože si razia chodbičky, v ktorých každý deň kladú 1 až 2 vajíčka. Z nich sa liahnu larvy, tie žijú na povrchu tela. Z lariev sa počas dvoch týždňov vyvinú nové samičky, ktoré sa opäť zavŕtavajú alebo sa môžu preniesť na ďalšieho hostiteľa. „Typické sú jednotlivé, ale aj dvojice veľmi svrbivých vyrážok – červeno-ružových pupienkov, hrboľčekov. Tie sú zväčša usporiadané do dvojíc vzdialených od seba jeden až dva centimetre,“ opisuje doktorka.

Chodbičky roztočov si môžete všimnúť ako jemné špirálovité čiarky, ktoré sú ružové alebo svetlejšie, ako je bežná farba kože. „Najčastejšie sú medzi prstami rúk, na zápästí, podpažných jamkách, na miestach mechanického trenia – napríklad na páse, kde prejavy podporuje guma v nohavičkách, v oblasti okolo prsných bradaviek, pupka, predkožky, kože penisu a ak nedôjde k liečbe, prejavy sa rýchlo rozširujú na celé telo,“ hovorí lekárka Hana Zelenková, ktorá pripomína, že u malých detí môže byť postihnutá aj hlava, tvár, krk a chodidlá.

U alergikov a ľudí s oslabenou imunitou môže svrab odhaliť alergická reakcia na roztoče, ktorá sa zvykne objaviť skôr ako samotné príznaky. „Pri prvej infekcii sa prejavy objavujú od 5 dní až do 2 týždňov. Pri opakovaných infekciách sa už silné svrbenie a vyrážky ukážu aj v priebehu 24 hodín. Najsilnejšie, neznesiteľné svrbenie je typické v noci. Poškriabanie môže následne viesť k zaneseniu bakteriálnej infekcie. Ak je neliečená, môže spôsobovať sekundárne závažné problémy,“ opisuje lekárka, ťažké prípady sa objavujú najmä u zanedbaných ľudí. 

Odhalenie vinníka

Dermatológ rozpozná svrab podľa typických chodbičiek a pľuzgierov. „V niektorých prípadoch je potrebné vyšetrenie materiálu ‚vypichnutého‘ z kože. Pod mikroskopom následne vidno typického drobného parazita s ôsmimi nôžkami. Niekedy musíme pristúpiť aj k odberu väčšieho materiálu – kúsku kože a podrobiť ho histologickému vyšetreniu,“ opisuje lekárka priebeh stanovenia diagnózy. Ak sa potvrdí, že ste svrab chytili alebo ho má niekto blízky vo vašom okolí, mali by ste sa jednoznačne liečiť. Rovnako tak aj všetci, ktorí sú v tesnom kontakte s nakazeným, aj keď sa u nich neprejavili príznaky.

Liečbu nepodceňujte

Na liečbu sa v minulosti používala najčastejšie sírová masť. Lekár vám ju môže odporúčať aj dnes. „K dispozícii je množstvo originálnych účinných lokálnych liekov – krémov, telových mliek s obsahom permethrinu, krotamiton a lindanové krémy a aj celková liečba formou ivermektínových tabliet,“ vymenováva kožná lekárka. Prípravky, ktoré vám odporučí lekár, aplikujte na celé telo, od krku dole. Pamätajte si, že v mieste, kde nie je masť nanesená, majú zákožky šancu prežívať.

Príznaky môžu u citlivých osôb pretrvávať 2 až 4 týždne po liečbe, preto je potrebná opakovaná liečba. Na tlmenie svrbenia sa podávajú tablety alebo kvapky – antihistaminiká. Pri pridruženej rozsiahlej bakteriálnej infekcii sú niekedy potrebné celkovo podávané antibiotiká alebo iné protizápalovo pôsobiace lieky,“ dopĺňa odborníčka. Na ochorenie nevzniká imunita a svrabom sa môžete nakaziť aj opätovne. Liečba je následne náročnejšia a príznaky sú výraznejšie.

„Dôležité je preliečiť sexuálne kontakty, všetkých členov domácnosti alebo blízke osoby či návštevy, s ktorými ste boli v priebehu posledných 2 týždňov až mesiaca v kontakte. Samozrejme, je potrebné vykonať veľmi dôkladnú očistu všetkých priestorov, nábytku, vymeniť a vyprať posteľnú bielizeň, osobnú bielizeň, ošatenie. Vypratú bielizeň sa odporúča sušiť v sušičke,“ radí kožná lekárka.

Podľa rád hygienikov pomôže ak bielizeň vyvaríte alebo vyperiete a dôkladne prežehlíte žehličkou nastavenou na najvyššiu teplotu. Veci, ktoré nemôžete vystaviť vysokej teplote, uložte do igelitového vreca a vystriekajte insekticídom a na niekoľko hodín pevne uzavrite Nezabudnite ani na posteľ. Tú povysávajte, matrace rozložte, vystriekajte insekticídom a nechajte vyschnúť na slnku. 

Trápi najmä deti
Svrab alebo tiež sedemročné svrbenie, ako sa toto ochorenie nazýva, nie je problémom len chudobných oblastí. „V súčasnosti patrí svrab spolu s bakteriálnymi infekciami k 3 najčastejším kožným ochoreniam u detí. Údaje na internete dokladajú, že od roku 2015 postihol svrab približne 204 miliónov ľudí, v súčasnosti je to 130 miliónov, teda 2,8 % svetovej populácie, rovnako mužov aj žien, s prevahou detí, mladších a starých osôb. Veľa štúdií dokladá, že sa vyskytuje častejšie v rozvojových krajinách alebo vo vyspelých štátoch s rôznymi minoritnými etnickými skupinami a tropickom podnebí,“ hovorí kožná lekárka Hana Zelenková.

3x Ako sa chrániť pred svrabom

  • Dodržiavať zásady osobnej hygieny.
  • Vyhýbajte sa tesnému kontaktu s neznámymi osobami.
  • Vyhýbajte sa prespávaniu v cudzej posteľnej bielizni.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia