MENU
novinky-a-odbornici

Covid-19 môže zmierniť liek na vysoký cholesterol. Pýtali sme sa odborníka

Vysoký cholesterol si poctivo liečte. Zabijete dve muchy jednou ranou.
Novinky a odborníci

Covid-19 môže zmierniť liek na vysoký cholesterol. Pýtali sme sa odborníka

Ak sa na vysoký cholesterol poctivo liečite, zdá sa, že máte prekvapivú výhodu proti covidu-19.

Ľudia s chronickými ochoreniami, vrátane srdcovo-cievnych, teda s hypertenziou či zvýšeným cholesterolom, patria do rizikovej skupiny komplikovanejšieho priebehu covidu-19. Platí to však hlavne v prípade, ak sa neliečia. Aspoň sa to tak javí v  štúdii uverejnenej v septembri minulého roka v časopise American Journal of Cardiology, podľa ktorej s liekmi na vysoký cholesterol máte dokonca nečakaný náskok pred ľudmi, ktorí ich neužívajú.

Statíny proti covidu

Závery výskumného tímu z Kalifornskej univerzity v San Diegu naznačujú, že statíny znižujú závažnosť covid-19, pravdepodobne odstránením cholesterolu z bunkových membrán, čo zabráni i prenikaniu nového koronavírusu. Novú úlohu molekuly známej ako ACE2 na vonkajšom povrchu mnohých ľudských buniek, ktorá pomáha regulovať a znižovať krvný tlak, ako receptora pre vstup koronavírusu do bunky objavili vedci iba minulý rok v januári.

Keď sa človek stretol s novým vírusom na začiatku pandémie, špekulovalo sa o určitých liekoch, ktoré ovplyvňujú ACE2, vrátane statínov, a o tom, či môžu ovplyvniť riziko covid-19,“ uviedla profesorka a riaditeľka univerzitného oddelenia kardiovaskulárnej intenzívnej starostlivosti Lori Daniels. S tímom retrospektívne analyzovala elektronické lekárske záznamy 170 pacientov s covidom-19 a vyše päťtisíc pacientov s negatívnym testom na covid-19 hospitalizovaných v univerzitnej nemocnici medzi februárom a júnom 2020. Zhromažďovali údaje o pacientoch ako závažnosť ochorenia, dĺžka pobytu v nemocnici, užívanie statínov a činnosť rôznych enzýmov a blokátorov do 30 dní pred prijatím do nemocnice.

Ukázalo sa, že ak pacienti užívali statíny, mali o 50% nižšie riziko vzniku závažného covidu-19 a rýchlejšie sa i zotavili ako tí, ktorí lieky na zníženie hladiny cholesterolu neužívali.Zistili sme, že statíny sú nielen bezpečné, ale zrejme chránia pred závažnou infekciou covid-19. Môžu tlmiť infekciu SARS-CoV-2 prostredníctvom svojich známych protizápalových účinkov a väzbových schopností, čo by mohlo potenciálne zastaviť progresiu vírusu,“ mieni Daniels, no uvedomuje si, že zatiaľ ide len o výsledky relatívne malej štúdie.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia