MENU
novinky-a-odbornici

Na svedomí má rakovinu i choroby srdca: Už ste si dnes jednu zapálili?

Fajčenie zabíja - túto vetu nechce žiaden fajčiar počuť.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Na svedomí má rakovinu i choroby srdca: Už ste si dnes jednu zapálili?

Na následky fajčenia zomrie každý rok viac ako 8 miliónov ľudí. Vedeli ste, že ďalších 1,2 milióna úmrtí je druhotne u pasívnych fajčiarov?

Podľa informácii Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR má fajčenie u nás klesajúci tend. Kým pred desiatimi rokmi fajčilo na Slovensku okolo 40 % populácie, v roku 2019 to už bolo len 18,5 %, píše TASR.  

Od roku 2013 stúpa u nás tiež v podiel nefajčiarov. V roku 2013 bolo 66,3 % nefajčiarov, zatiaľ čo v roku 2019 to bolo až 70,7 % nefajčiarov. 

Klesajúca miera užívania tabaku súvisí hlavne so zvýšeným povedomím o negatívnych účinkoch fajčenia. Pod pokles sa podpísalo podľa Račkovej aj zavedenie prísnejších vnútroštátnych predpisov o kontrole tabaku.

V priebehu rokov 2013, 2016, 2019 zaznamenal ÚVZ aj zmeny v pomere fajčiarov podľa pohlavia. Vyšší podiel denných fajčiarov bol na Slovensku pozorovaný u mužov ako u žien (21,9 % oproti 15,2 %).

Pozitívnou správou je aj klesajúci počet ľudí, ktorým stačí menej ako 10 kusov cigariet denne. Podiel respondentov klesol zo 63,5 % v roku 2013 na 56,7 % v roku 2019. Zároveň klesá aj počet ľudí, ktorí vyfajčia viac ako 20 kusov cigariet denne, v roku 2019 ich bolo 2,9 %.

Račková pripomína, že už roky je známa súvislosť fajčenia vo vzťahu k škodlivým účinkom na zdravie. „Vo vekovej skupine 19-65 rokov je podiel osôb s vysokým krvným tlakom najvyšší u bývalých fajčiarov (24,4 %), podobne ako podiel osôb s ischemickou chorobou srdca je najvyšší u bývalých fajčiarov (4,9 %)" spresnila Dáša Račková, hovorkyňa ÚVZ SR.

Fajčenie a iné formy konzumácie tabaku sa na celom svete považujú za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti. V dôsledku užívania tabakuna svete zomrie každý rok viac ako osem miliónov ľudí. Tabakový dym prispieva k vzniku srdcových chorôb, rakovine a rôznym iným typom chorôb. Každoročne spôsobuje približne ďalších 1,2 milióna úmrtí druhotne u pasívnych fajčiarov.

Anketa
Fajčíte?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia