MENU
novinky-a-odbornici

Venujete sa po večeroch tejto neškodnej činnosti? Lekári pred ňou varujú

×

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Venujete sa po večeroch tejto neškodnej činnosti? Lekári pred ňou varujú

Každý tretí Slovák prežíva depresiu. Každý tretí Slovák verí dezinformáciám. Veria dezinformáciám depresívni ľudia? Zisťovali sme, čo hovoria dáta, svetoví a naši experti na duševné zdravie.

Miliarda ľudí žije podľa odhadov štúdie v Lancete  v súčasnosti s nejakým problémom duševného zdravia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie  (WHO) od začiatku pandémie stúpol výskyt depresie a úzkosti do januára 2022 celosvetovo o 25%. Ak to s našim mentálnym zdravím nebolo ružové predtým, po pandémii sa ešte zhoršilo, a to naprieč všetkými krajinami.

Úzkosť je nepríjemný emočný stav, ktorý ovplyvňuje prežívanie, myslenie, cítenie a následne i konanie človeka.
Mgr. Miriam Pšenáková, klinická psychologička, Bratislava

Slováci a Slovenky nie sú výnimka. V porovnaní  európskej dvadsaťosmičky zo štatistík IHME  ešte z roku 2018 sa u nás evidovalo okolo 15% ľudí s duševnými problémami, čím sme obsadili piatu priečku zo spodu rebríčka, ďaleko od prvého Fínska, ktoré hlásilo necelých 20%. Pravdepodobne to však neznamená, že sme šťastnejší. Slovenskí odborníci na duševné zdravie už dlhodobo upozorňujú na poddiagnostikovanosť depresívnych i úzkostných porúch, dôsledkom ktorej ostáva mnoho trpiacich neodhalených a neliečených. 

Tri percentá Slovákov žijú s depresiou

Len depresiou trpí na celom svete podľa WHOasi 5% ľudí. Ide o najčastejšie duševné ochorenie v súčasnosti. Ako vyplýva z výsledkov prieskumu DepressionScorecard, v roku 2019 trpelo v EÚ chronickou depresiou až 7,2 % ľudí, zatiaľ čo celkový výskyt depresie stále zostáva nedostatočne zdokumentovaný v mnohých európskych krajinách. Podľa OECD až polovica vážnych depresívnych porúch zostáva neliečená, uvádza prieskum. 

Depresia je psychická porucha, ktorú zapríčiňuje nedostatok neuromediátorov v mozgu, napríklad serotonínu, dopamínu či noradrenalínu. Tie prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami.
Ľubomíra Izáková, psychiatrička, hlavná odborníčka pre psychiatriu Ministerstva zdravotníctva SR
Podľa oficiálnych údajov patrí miera prežívania depresie na Slovensku k tým nižším.Podľa oficiálnych údajov patrí miera prežívania depresie na Slovensku k tým nižším.
Podľa oficiálnych údajov patrí miera prežívania depresie na Slovensku k tým nižším.
Zdroj: Zdravie, zdroj dát: Depression Scorecard

Situácia nie je iná ani na Slovensku. Podľa expertného odhadu s depresiou u nás žijú 3-3,5 % ľudí, čo je pod priemerom EÚ (4,3 %), uvádza prieskum  zo septembra 2022. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor