Miliarda ľudí žije podľa odhadov štúdie v Lancete v súčasnosti s nejakým problémom duševného zdravia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) od začiatku pandémie stúpol výskyt depresie a úzkosti do januára 2022 celosvetovo o 25%. Ak to s našim mentálnym zdravím nebolo ružové predtým, po pandémii sa ešte zhoršilo, a to naprieč všetkými krajinami.
It's #WorldMentalHealthDay!
— World Health Organization (WHO) (@WHO) October 9, 2020
-Close to 1 billion people have a mental disorder
-Depression is a leading cause of illness & disability
-1 person dies every 40 seconds from suicide
-3 million people die every year due to harmful use of 🍻#MoveForMentalHealth: Let's invest! pic.twitter.com/hr74iibO7U
Úzkosť je nepríjemný emočný stav, ktorý ovplyvňuje prežívanie, myslenie, cítenie a následne i konanie človeka.
Slováci a Slovenky nie sú výnimka. V porovnaní európskej dvadsaťosmičky zo štatistík IHME ešte z roku 2018 sa u nás evidovalo okolo 15% ľudí s duševnými problémami, čím sme obsadili piatu priečku zo spodu rebríčka, ďaleko od prvého Fínska, ktoré hlásilo necelých 20%. Pravdepodobne to však neznamená, že sme šťastnejší. Slovenskí odborníci na duševné zdravie už dlhodobo upozorňujú na poddiagnostikovanosť depresívnych i úzkostných porúch, dôsledkom ktorej ostáva mnoho trpiacich neodhalených a neliečených.
Tri percentá Slovákov žijú s depresiou
Len depresiou trpí na celom svete podľa WHOasi 5% ľudí. Ide o najčastejšie duševné ochorenie v súčasnosti. Ako vyplýva z výsledkov prieskumu DepressionScorecard, v roku 2019 trpelo v EÚ chronickou depresiou až 7,2 % ľudí, zatiaľ čo celkový výskyt depresie stále zostáva nedostatočne zdokumentovaný v mnohých európskych krajinách. Podľa OECD až polovica vážnych depresívnych porúch zostáva neliečená, uvádza prieskum.
Depresia je psychická porucha, ktorú zapríčiňuje nedostatok neuromediátorov v mozgu, napríklad serotonínu, dopamínu či noradrenalínu. Tie prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami.
Situácia nie je iná ani na Slovensku. Podľa expertného odhadu s depresiou u nás žijú 3-3,5 % ľudí, čo je pod priemerom EÚ (4,3 %), uvádza prieskum zo septembra 2022.