MENU
novinky-a-odbornici

Venujete sa po večeroch tejto neškodnej činnosti? Lekári pred ňou varujú

×

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Venujete sa po večeroch tejto neškodnej činnosti? Lekári pred ňou varujú

Každý tretí Slovák prežíva depresiu. Každý tretí Slovák verí dezinformáciám. Veria dezinformáciám depresívni ľudia? Zisťovali sme, čo hovoria dáta, svetoví a naši experti na duševné zdravie.

Miliarda ľudí žije podľa odhadov štúdie v Lancete  v súčasnosti s nejakým problémom duševného zdravia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie  (WHO) od začiatku pandémie stúpol výskyt depresie a úzkosti do januára 2022 celosvetovo o 25%. Ak to s našim mentálnym zdravím nebolo ružové predtým, po pandémii sa ešte zhoršilo, a to naprieč všetkými krajinami.

Úzkosť je nepríjemný emočný stav, ktorý ovplyvňuje prežívanie, myslenie, cítenie a následne i konanie človeka.
Mgr. Miriam Pšenáková, klinická psychologička, Bratislava

Slováci a Slovenky nie sú výnimka. V porovnaní  európskej dvadsaťosmičky zo štatistík IHME  ešte z roku 2018 sa u nás evidovalo okolo 15% ľudí s duševnými problémami, čím sme obsadili piatu priečku zo spodu rebríčka, ďaleko od prvého Fínska, ktoré hlásilo necelých 20%. Pravdepodobne to však neznamená, že sme šťastnejší. Slovenskí odborníci na duševné zdravie už dlhodobo upozorňujú na poddiagnostikovanosť depresívnych i úzkostných porúch, dôsledkom ktorej ostáva mnoho trpiacich neodhalených a neliečených. 

Tri percentá Slovákov žijú s depresiou

Len depresiou trpí na celom svete podľa WHOasi 5% ľudí. Ide o najčastejšie duševné ochorenie v súčasnosti. Ako vyplýva z výsledkov prieskumu DepressionScorecard, v roku 2019 trpelo v EÚ chronickou depresiou až 7,2 % ľudí, zatiaľ čo celkový výskyt depresie stále zostáva nedostatočne zdokumentovaný v mnohých európskych krajinách. Podľa OECD až polovica vážnych depresívnych porúch zostáva neliečená, uvádza prieskum. 

Depresia je psychická porucha, ktorú zapríčiňuje nedostatok neuromediátorov v mozgu, napríklad serotonínu, dopamínu či noradrenalínu. Tie prenášajú vzruchy medzi jednotlivými nervovými bunkami.
Ľubomíra Izáková, psychiatrička, hlavná odborníčka pre psychiatriu Ministerstva zdravotníctva SR
Podľa oficiálnych údajov patrí miera prežívania depresie na Slovensku k tým nižším.Podľa oficiálnych údajov patrí miera prežívania depresie na Slovensku k tým nižším.
Podľa oficiálnych údajov patrí miera prežívania depresie na Slovensku k tým nižším.
Zdroj: Zdravie, zdroj dát: Depression Scorecard

Situácia nie je iná ani na Slovensku. Podľa expertného odhadu s depresiou u nás žijú 3-3,5 % ľudí, čo je pod priemerom EÚ (4,3 %), uvádza prieskum  zo septembra 2022. 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor