Lieky je nutné kupovať iba prostredníctvom legálneho reťazca. To znamená v kamenných lekárňach alebo prostredníctvom schválených internetových lekární. Vyhnete sa tak falšovaným liekom, ktoré predstavujú veľké riziko pre zdravie i život.
Preverte si
Za falšovaný liek sa považuje taký, ktorý má nepravdivo uvedený jeden alebo viac údajov, napríklad o totožnosti, o výrobcovi, o krajine výroby či v dokumentácii o príjme, výdaji, preprave, dovoze a vývoze lieku. „Ak sa vyskytnú nezrovnalosti v dokumentácii lieku, považuje sa za falšovaný a jeho pôvod sa musí preveriť," uviedol ŠÚKL.
Pripomína, že falšované lieky sa často vyrábajú v neprijateľných podmienkach bez základných hygienických štandardov. Falšovatelia do nich môžu pridávať rôzne nebezpečné prímesi, napríklad jedy na potkany, cement, ťažké kovy, parketový vosk či farbivá do tlačiarní.
Pozor na dátum
V niektorých prípadoch nemusí ísť o falšovanie samotných liekov – sfalšovať je možné napríklad dátum exspirácie, ktorý už vypršal, alebo dokumenty o pôvode a distribúcii odcudzených liekov. „Riziko hrozí najmä pri liekoch so špeciálnymi podmienkami pri skladovaní a preprave, napríklad pri inzulíne, ale aj mnohé ďalšie lieky si vyžadujú chladový reťazec," priblížil ŠÚKL.
Medzi najčastejšie falšované patria lieky na erektilnú dysfunkciu,lieky na chudnutie či lieky s anabolickým účinkom. „Od začiatku pandémie však stúpajú podnety na stránky s rôznymi neoverenými prípravkami na prevenciu či liečbu ochorenia COVID-19," opísal ŠÚKL.
V boji proti výrobcom a distribútorom falšovaných liekov sa celosvetovo angažujú liekové agentúry, policajné zložky aj medzinárodné organizácie.