MENU
novinky-a-odbornici

ŠÚKL varuje pred týmito liekmi: Obsahovať môžu aj jed na potkany

Ako na zníženie cholesterolu?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

ŠÚKL varuje pred týmito liekmi: Obsahovať môžu aj jed na potkany

Pozor, odkiaľ lieky kupujete! Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na tie falšované, v ktorých sa môžu nachádzať rôzne nebezpečné prímesi.

Lieky je nutné kupovať iba prostredníctvom legálneho reťazca. To znamená v kamenných lekárňach alebo prostredníctvom schválených internetových lekární. Vyhnete sa tak falšovaným liekom, ktoré predstavujú veľké riziko pre zdravie i život. 

Preverte si 

Za falšovaný liek sa považuje taký, ktorý má nepravdivo uvedený jeden alebo viac údajov, napríklad o totožnosti, o výrobcovi, o krajine výroby či v dokumentácii o príjme, výdaji, preprave, dovoze a vývoze lieku. „Ak sa vyskytnú nezrovnalosti v dokumentácii lieku, považuje sa za falšovaný a jeho pôvod sa musí preveriť," uviedol ŠÚKL.

Pripomína, že falšované lieky sa často vyrábajú v neprijateľných podmienkach bez základných hygienických štandardov. Falšovatelia do nich môžu pridávať rôzne nebezpečné prímesi, napríklad jedy na potkany, cement, ťažké kovy, parketový vosk či farbivá do tlačiarní.

Pozor na dátum

V niektorých prípadoch nemusí ísť o falšovanie samotných liekov – sfalšovať je možné napríklad dátum exspirácie, ktorý už vypršal, alebo dokumenty o pôvode a distribúcii odcudzených liekov. „Riziko hrozí najmä pri liekoch so špeciálnymi podmienkami pri skladovaní a preprave, napríklad pri inzulíne, ale aj mnohé ďalšie lieky si vyžadujú chladový reťazec," priblížil ŠÚKL.

Medzi najčastejšie falšované patria lieky na erektilnú dysfunkciu,lieky na chudnutie či lieky s anabolickým účinkom. „Od začiatku pandémie však stúpajú podnety na stránky s rôznymi neoverenými prípravkami na prevenciu či liečbu ochorenia COVID-19," opísal ŠÚKL.

V boji proti výrobcom a distribútorom falšovaných liekov sa celosvetovo angažujú liekové agentúry, policajné zložky aj medzinárodné organizácie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor