MENU
novinky-a-odbornici

Sucho v ústach NIKDY neignorujte! Po 40-tke môže hlásiť tento problém!

Sucho v ústach nikdy neignorujte!
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sucho v ústach NIKDY neignorujte! Po 40-tke môže hlásiť tento problém!

Vychutnávate si jedlo a zrazu máte pocit suchosti v ústach sprevádzaný nepríjemnou bolesťou v oblasti čeľuste. Žuvanie aj prehĺtanie sa stáva komplikovanejším...

Ak tento pocit poznáte, možno trpíte sialolitiázou. Inak povedané - vo vašich slinných žľazách sa vytvorili kamene. 

Napriek tomu, že mnohým z nás nepripadajú vábne, sú pre správne fungovanie nášho tela nenahraditeľné. Sliny plnia viacero dôležitých funkcií. Chránia nás pred mikroorganizmami, majú dezinfekčnú a anestetickú schopnosť, a nemenej dôležité sú aj pre správnu funkciu nášho trávenia. Umožňujú totiž lepšie spracovanie požitej potravy, slúžia na jej rozloženie a zmäknutie. Vďaka tomu je obľúbený pokrm lepšie stráviteľný.

Sliny sa tvoria v niektorej z našich slinných žliaz. Máme malé aj veľké. „Z každej z nich sa cez anatomické vývody uvoľňujú sliny do ústnej dutiny, kde plnia svoju funkciu. V niektorých prípadoch sa tieto žľazy môžu upchať, a to v dôsledku slinných kameňov. Ide o podobné útvary, ktoré spôsobujú problémy pri žlčníkovom alebo obličkovom záchvate,” hovorí MUDr. Andrej Jenča, prednosta kliniky Akadémia Košice.

Lieky i chorý pankreas

Príčina tvorby týchto kameňov nie je známa. Existujú však určité rizikové faktory, ktoré môžu proces ich vzniku naštartovať. Napríklad užívanie liekov na vysoký krvný tlak alebo antihistaminík. Pod ich výskyt sa môže podpísať aj zloženie potravy, zvýšený príjem minerálnych vôd či opakované zápaly slinných žliaz a tiež ochorenia pankreasu. O čom však máme viac informácií a poznatkov, je proces ich tvorby a aj fakt, že najčastejšie sa vyskytujú u ľudí starších než 40 rokov. Objaviť sa však môžu aj u dospievajúcich.

Keď robia problémy

Naše sliny sú plné rozmanitých chemických látok, vrátane vápnika. Najmä ten zvykne pri vyššej koncentrácii kryštalizovať a prispievať tak ku tvorbe útvaru, ktorý je podobný kamienku. „Tie menšie sa zo slinnej žľazy dokážu uvoľniť do dutiny ústnej bez problémov, človek si ich prítomnosť často ani nevšimne. Tie väčšie však môžu vývody žliaz zablokovať. V takomto prípade vyprodukované sliny nemôžu ďalej putovať a vracajú sa späť. To spôsobuje opuch žľazy a následné bolesti. Počet kameňov je rôzny, rovnako aj ich veľkosť. Deväť z desiatich kameňov býva menších než 10 milimetrov,” pokračuje renomovaný stomatológ a maxilofaciálny chirurg.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor