MENU
novinky-a-odbornici

Sucho v ústach NIKDY neignorujte! Po 40-tke môže hlásiť tento problém!

Sucho v ústach nikdy neignorujte!
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sucho v ústach NIKDY neignorujte! Po 40-tke môže hlásiť tento problém!

Vychutnávate si jedlo a zrazu máte pocit suchosti v ústach sprevádzaný nepríjemnou bolesťou v oblasti čeľuste. Žuvanie aj prehĺtanie sa stáva komplikovanejším...

Ak tento pocit poznáte, možno trpíte sialolitiázou. Inak povedané - vo vašich slinných žľazách sa vytvorili kamene. 

Napriek tomu, že mnohým z nás nepripadajú vábne, sú pre správne fungovanie nášho tela nenahraditeľné. Sliny plnia viacero dôležitých funkcií. Chránia nás pred mikroorganizmami, majú dezinfekčnú a anestetickú schopnosť, a nemenej dôležité sú aj pre správnu funkciu nášho trávenia. Umožňujú totiž lepšie spracovanie požitej potravy, slúžia na jej rozloženie a zmäknutie. Vďaka tomu je obľúbený pokrm lepšie stráviteľný.

Sliny sa tvoria v niektorej z našich slinných žliaz. Máme malé aj veľké. „Z každej z nich sa cez anatomické vývody uvoľňujú sliny do ústnej dutiny, kde plnia svoju funkciu. V niektorých prípadoch sa tieto žľazy môžu upchať, a to v dôsledku slinných kameňov. Ide o podobné útvary, ktoré spôsobujú problémy pri žlčníkovom alebo obličkovom záchvate,” hovorí MUDr. Andrej Jenča, prednosta kliniky Akadémia Košice.

Lieky i chorý pankreas

Príčina tvorby týchto kameňov nie je známa. Existujú však určité rizikové faktory, ktoré môžu proces ich vzniku naštartovať. Napríklad užívanie liekov na vysoký krvný tlak alebo antihistaminík. Pod ich výskyt sa môže podpísať aj zloženie potravy, zvýšený príjem minerálnych vôd či opakované zápaly slinných žliaz a tiež ochorenia pankreasu. O čom však máme viac informácií a poznatkov, je proces ich tvorby a aj fakt, že najčastejšie sa vyskytujú u ľudí starších než 40 rokov. Objaviť sa však môžu aj u dospievajúcich.

Keď robia problémy

Naše sliny sú plné rozmanitých chemických látok, vrátane vápnika. Najmä ten zvykne pri vyššej koncentrácii kryštalizovať a prispievať tak ku tvorbe útvaru, ktorý je podobný kamienku. „Tie menšie sa zo slinnej žľazy dokážu uvoľniť do dutiny ústnej bez problémov, človek si ich prítomnosť často ani nevšimne. Tie väčšie však môžu vývody žliaz zablokovať. V takomto prípade vyprodukované sliny nemôžu ďalej putovať a vracajú sa späť. To spôsobuje opuch žľazy a následné bolesti. Počet kameňov je rôzny, rovnako aj ich veľkosť. Deväť z desiatich kameňov býva menších než 10 milimetrov,” pokračuje renomovaný stomatológ a maxilofaciálny chirurg.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor