MENU
novinky-a-odbornici

Suché sliznice sa horšie bránia vírusom a baktériám. Ako ich zvlhčiť?

Suché sliznice zvlhčite, inak sa horšie bránia vírusom
Novinky a odborníci

Suché sliznice sa horšie bránia vírusom a baktériám. Ako ich zvlhčiť?

Ak majú fungovať správne, vyžadujú si, okrem iného, určitú mieru vlhkosti. Spôsobov ako udržať sliznice vo forme je viac.

Sliznica tvorí obrannú líniu proti baktériám, ktorú sa určite oplatí mať vo forme. „Sliznica v nose ako prvá zabraňuje baktériám a vírusom, aby sa dostali hlbšie do dýchacích ciest. Ak má fungovať správne, vyžaduje si, okrem iného, určitú mieru vlhkosti. Ak suchosť podceníte, môžu sa postupne pridružiť ďalšie symptómy ako krvácanie či tvorba chrást,“ upozorňuje viceprezidentka Slovenskej spoločnosti pre všeobecné lekárstvo Michaela Macháčová. „Takto poškodený terén je pre vírus i bacil len hračkou, prekonajú ho a zohrajú svoju úlohu pri vzniku respiračných ochorení, napríklad aj chrípky.“ 

Ako sa hlásia?

Podľa odborníčky to isté platí pre sliznice v ústnej dutine. Ak máte upchatý nos, počas spánku začnete prirodzene dýchať ústami. Ráno sa zobudíte s pocitom sucha v ústach a škriabe vás v hrdle. Niekedy môžete mať dokonca popraskané pery. Opäť je to ideálne prostredie pre bakteriálne a vírusové ochorenia. Suché sliznice môže ohlásiť upchatý nos, škriabanie v hrdle, rezanie v očiach a pocit suchosti v ústach hlavne ráno po zobudení. Ak sa u vás tieto príznaky objavili so začiatkom vykurovacej sezóny, určite ich nepodceňujte. 

Čo vám pomôže zvlhčiť sliznice?

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia