Kanisterapia neznamená, že pes priamo lieči nejaké ochorenie, kontakt so psom však môže mať nesmierne pozitívny dopad na zdravie vo viacerých oblastiach.
Deti vďaka psíkom vydržia viac
„Napríklad malé deti s detskou mozgovou obrnou znášajú lepšie náročnosť cvikov pri rehabilitácii, nevnímajú čas, majú znížený prah bolesti. Alebo chlapček s poruchou autistického spektra sa postupne naučil pri psovi akceptovať dotyky cudzej osoby, vďaka čomu môže podstupovať fyzioterapiu, masáže,“ poukazuje na význam psíkov pri terapii Ľubica Bátoryová zo Žiliny, ktorá sa kanisterapii a záchranárskej kynológii venuje už roky. Asistencia špeciálnych psov sa osvedčila tiež pri psychologických vyšetreniach, logopedických sedeniach či programoch pre detské psychiatrie, ako aj na detskej onkológii.
Proti depresii aj Alzheimerovi
„Pri dospelých sú významné úspechy zaznamenané v skupinových psychoterapiách najmä pri diagnózach ako sú depresie, demencie, Alzheimerova choroba. Psy sú tiež súčasťou programov pre ľudí so závislosťami alebo pacientov na oddeleniach dlhodobo chorých,“ vypočítava možnosti kanisterapie odborníčka. Veľmi obľúbená je aj medzi seniormi v domovoch sociálnych služieb.
Čo sa vlastne deje v ľudskom organizme pri kontakte psa a človeka? >>>