MENU
novinky-a-odbornici

Sú psy naozaj liečivé? Úžitok prinášajú hlavne TÝMTO ľuďom

Parazitmi zvierat sú ohrozené najmä malé deti, ktoré si dávajú často špinavé ruky do úst.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Sú psy naozaj liečivé? Úžitok prinášajú hlavne TÝMTO ľuďom

Komu môže prospieť kanisterapia a čo sa deje s ľudským telom pri kontakte so psom? Vysvetľuje odborníčka Ľubica Bátoryová.

Kanisterapia neznamená, že pes priamo lieči nejaké ochorenie, kontakt so psom však môže mať nesmierne pozitívny dopad na zdravie vo viacerých oblastiach.

Deťom psy veľmi pomáhajú pri fyzioterapii.Deťom psy veľmi pomáhajú pri fyzioterapii.
Deťom psy veľmi pomáhajú pri fyzioterapii.
Zdroj: Ľ.Bátoryová

Deti vďaka psíkom vydržia viac

Napríklad malé deti s detskou mozgovou obrnou znášajú lepšie náročnosť cvikov pri rehabilitácii, nevnímajú čas, majú znížený prah bolesti. Alebo chlapček s poruchou autistického spektra sa postupne naučil pri psovi akceptovať dotyky cudzej osoby, vďaka čomu môže podstupovať fyzioterapiu, masáže,“ poukazuje na význam psíkov pri terapii Ľubica Bátoryová zo Žiliny, ktorá sa kanisterapii a záchranárskej kynológii venuje už roky. Asistencia špeciálnych psov sa osvedčila tiež pri psychologických vyšetreniach, logopedických sedeniach či programoch pre detské psychiatrie, ako aj na detskej onkológii.

Proti depresii aj Alzheimerovi

 „Pri dospelých sú významné úspechy zaznamenané v skupinových psychoterapiách najmä pri diagnózach ako sú depresie, demencie, Alzheimerova choroba. Psy sú tiež súčasťou programov pre ľudí so závislosťami alebo pacientov na oddeleniach dlhodobo chorých,“ vypočítava možnosti kanisterapie odborníčka. Veľmi obľúbená je aj medzi seniormi v domovoch sociálnych služieb.

Čo sa vlastne deje v ľudskom organizme pri kontakte psa a človeka? >>>

Pokračovať Ďalej (1/3)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor