Na Slovensku žije podľa odborníkov 21 z celkovo vyše 900 druhov kliešťov vyskytujúcich sa na svete. Najspokojnejšie sú pri teplote pod 23 stupňov a vlhkosti pod 70 percent, no hoci nemajú rady sucho, horúčavy ani chlad, odborníci varujú, že z kliešťa sa stáva parazit, na ktorého môžete naraziť takmer celý rok a takmer na celom našom území, mimo polôh nad 1400 metrov. Kliešť ako taký by nemusel byť problém, no každý desiaty až každý druhý prenáša baktériu lymskej boreliózy a jeden z tisíca vírus encefalitídy. Kde sa tieto mikroorganizmy v kliešťoch vlastne berú?
Nakazené sú všade, no najviac v ZA a BB kraji
„Vírus kliešťovej encefalitídy je v prírode udržiavaný v zložitom kolobehu zahŕňajúcom jeho prenášačov, čiže kliešťov, a zvieracích hostiteľov,“ vysvetľuje MUDr. Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. V endemických rizikových oblastiach kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú určité drobné hlodavce, ktoré sú hlavným rezervoárom infekcie. Kliešť sa infikuje vírusom pri cicaní krvi infikovaného zvieraťa a môže tak nakaziť ďalšie zvieratá, ako aj človeka. Podobne je to aj s baktériou zapríčiňujúcou lymskú boreliózu. „Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za posledné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji,” dodáva Jana Kerlik. Kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska.
Chutia im aj psy
Na vášho psíka sa môže prisať aj iný druh kliešťa, než ten, ktorého bežne nachádzame sami na sebe. Ani toho však neodstraňujte holými rukami, ale pinzetou. „Obozretní buďte pri vyberaní akéhokoľvek druhu kliešťov nakoľko môžu byť infikované rôznymi druhmi patogénnych mikroorganizmov. Kliešťa je po vybratí najideálnejšie spáliť alebo spláchnuť v záchodovej mise,“ odporúča Jana Kerlik. Na psej srsti sa možu nachádzať aj ešte nepricicané parazity a ak chováte psa v byte, môžu neskôr preliezť i na vás. Preto je dôkladná prehliadka po návšteve prírody dôležitá nielen u ľudských, ale aj zvieracích členov domácnosti.
Okrem lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy kliešte prenášajú aj ďalších pôvodcov chorôb, napríklad rackettsie, babézie, bartonely a ďalšie. „Tieto ochorenia majú väčšinou príznaky mierneho charakteru a nevykazujú sa pri nich dlhodobé zdravotné následky,“ aspoň čiastočne upokojuje doktorka Kerlik.
A pamätajte, pre psíkov existuje celá škála antiparazitárnych obojkov, kvapiek, olejov, tabletiek, sprejov, repelentov. Poraďte sa s vašim veterinárom.