MENU
novinky-a-odbornici

Sú pre človeka nebezpečné aj kliešte uchytené na psoch?

V srsti psíka môže byť viacero neprisatých kliešťov, ktoré vylezú.
Novinky a odborníci

Sú pre človeka nebezpečné aj kliešte uchytené na psoch?

Odborní garanti

Tričko zastrčiť do nohavíc, nohavice do protikliešťových ponožiek a často sa sprejovať. To je recept na prevenciu proti kliešťom. Čo ak ich do bytu prinesie váš psík?

Na Slovensku žije podľa odborníkov 21 z celkovo vyše 900 druhov kliešťov vyskytujúcich sa na svete. Najspokojnejšie sú pri teplote pod 23 stupňov a vlhkosti pod 70 percent, no hoci nemajú rady sucho, horúčavy ani chlad, odborníci varujú, že z kliešťa sa stáva parazit, na ktorého môžete naraziť takmer celý rok a takmer na celom našom území, mimo polôh nad 1400 metrov. Kliešť ako taký by nemusel byť problém, no každý desiaty až každý druhý prenáša baktériu lymskej boreliózy a jeden z tisíca vírus encefalitídy. Kde sa tieto mikroorganizmy v kliešťoch vlastne berú?

Nakazené sú všade, no najviac v ZA a BB kraji

Vírus kliešťovej encefalitídy je v prírode udržiavaný v zložitom kolobehu zahŕňajúcom jeho prenášačov, čiže kliešťov, a zvieracích hostiteľov,“ vysvetľuje MUDr. Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. V endemických rizikových oblastiach kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú určité drobné hlodavce, ktoré sú hlavným rezervoárom infekcie. Kliešť sa infikuje vírusom pri cicaní krvi infikovaného zvieraťa a môže tak nakaziť ďalšie zvieratá, ako aj človeka. Podobne je to aj s baktériou zapríčiňujúcou lymskú boreliózu. „Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za posledné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji,” dodáva Jana Kerlik. Kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska.

Chutia im aj psy

Na vášho psíka sa môže prisať aj iný druh kliešťa, než ten, ktorého bežne nachádzame sami na sebe. Ani toho však neodstraňujte holými rukami, ale pinzetou. „Obozretní buďte pri vyberaní akéhokoľvek druhu kliešťov nakoľko môžu byť infikované rôznymi druhmi patogénnych mikroorganizmov. Kliešťa je po vybratí najideálnejšie spáliť alebo spláchnuť v záchodovej mise,“ odporúča Jana Kerlik. Na psej srsti sa možu nachádzať aj ešte nepricicané parazity a ak chováte psa v byte, môžu neskôr preliezť i na vás. Preto je dôkladná prehliadka po návšteve prírody dôležitá nielen u ľudských, ale aj zvieracích členov domácnosti.

Okrem lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy kliešte prenášajú aj ďalších pôvodcov chorôb, napríklad rackettsie, babézie, bartonely a ďalšie. „Tieto ochorenia majú väčšinou príznaky mierneho charakteru a nevykazujú sa pri nich dlhodobé zdravotné následky,“ aspoň čiastočne upokojuje doktorka Kerlik. 

A pamätajte, pre psíkov existuje celá škála antiparazitárnych obojkov, kvapiek, olejov, tabletiek, sprejov, repelentov. Poraďte sa s vašim veterinárom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor