MENU
novinky-a-odbornici

Ako znášate pandémiu? Senzitivita môže súvisieť s génmi traumy predkov počas holokaustu

Ukazuje sa, že gény traumy holokaustu u niektorých zvýrazňujú prežívanie súčasnej traumy.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Ako znášate pandémiu? Senzitivita môže súvisieť s génmi traumy predkov počas holokaustu

Budíte sa na zlé sny z druhej svetovej vojny alebo z dôb upaľovania čarodejníc? Súčasná pandémia by mohla byť spúšťačom tráum zdedených od našich predkov.

Keď som bola malá, babka z otcovej strany občas spomínala na udalosť z konca druhej svetovej vojny, keď ju pri oslobodení v štyridsiatom piatom naháňal jeden z ruských vojakov. A môjho najstaršieho strýka, ktorý sa narodil krátko po vojne, musela obliekať do ružového, lebo šatstva, látok a vlny vrátane ďalších základných potrieb bolo tragicky málo. Pravdepodobne v každej rodine dodnes kolujú podobné historky i s dramatickejším koncom.

Harry a jeho sestra Judita sa pred slovenskými transportami do koncentračných táborov schovávali v Maďarsku. Po fašistickom prevrate v marci 1944, kedy začali masové deportácie Židov i v Maďarsku, sa pokúsili vrátiť na Slovensko. Hranicu prekračovali i so svojimi dvoma bratrancami, ale narazili na hliadku, ktorá začala strieľať. Rozpŕchli sa, súrodencom sa podarilo utiecť, bratrancov už nikdy nevideli. Zjavne zahynuli,“ spomína profesor Ivan Rektor, ktorého časť rodiny tiež pomrela v koncentrákoch. Je to neurológ a svetovo známy neurovedec pôsobiaci na Masarykovej univerzite v Brne, no rodený Slovák, z Levoče. Oslovila som ho potom, čo som v zahraničnej tlači narazila na jeho fascinujúci výskum o vplyve hlbokej traumy na štruktúru mozgu nielen historických účastníkov dobových hrôz, ale možno i ďalších dvoch generácií potomkov – pokojne tak vašich či mojich rodičov, či nás samých.

Hlboké stopy

Príbeh Judity a Harryho mal relatívne šťastný koniec. Dvadsať rokov po vojne náhodou zistili, že bratrancom sa na inom mieste tiež podarilo prekročiť hranice a skryť sa v horách, takže sa vyhli koncentráku a prežili. No je len jedným z mnohých, ktoré profesorovi účastníci výskumu vyrozprávali. „Naša štúdia je jedinečná, pretože sa zameriava na neurobiologický a psychologický dopad extrémneho celoživotného stresu narúšajúceho normálny život. Pri štúdiu kombinácie dopadu na mozgové štruktúry vizualizované pomocou štrukturálnej magnetickej rezonancie v kombinácii s psychologickými ukazovateľmi stresu a odolnosti sme viac ako 70 rokov po stresujúcej udalosti dokázali preukázať, že extrémny stres v detstve a v ranej dospelosti má komplexný celoživotný vplyv na jedinca,“ predstavuje profesor Rektor svoj mnohoročný výskum, ktorého sa účastnilo vyše 380 osob, preživších Holokaust, ich detí a vnukov a kontrolnej skupiny, ktorá extrémny stres nemá v osobnej alebo rodinnej histórii. Prvá generácia, t.j. preživší, sú dnes prevažne osemdesiatnici..

Ukázalo sa, že títo ľudia majú znateľné zmeny v štruktúre mozgu, konkrétne v úbytku sivej mozgovej hmoty v oblastiach zodpovedných za odpoveď na stres, pamäť, motiváciu, emócie, učenie a správanie.Zaujímavé je, že tieto zmeny vidíme i u ľudí, ktorí prežili holokaust ako deti, ktoré si väčšinou neuvedomujú, že sú v bezprostrednom ohrození života. Pravda ale je, že stres neskončil s koncom vojny. Ďalší šok prišiel po vojne s informáciou o vyvraždení rodín, často rodičov, starých rodičov, súrodencov,“ upresňuje profesor.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia