MENU
novinky-a-odbornici

Štúdia: „Spomienky" na nádchové vírusy chránia čiastočne proti covidu-19 až 50% ľudí

Vážnosť príznakov covidu sa pravdepodobne odvíja aj od toho, koľko a akých nádchových vírusov ste v minulosti prekonali.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Štúdia: „Spomienky" na nádchové vírusy chránia čiastočne proti covidu-19 až 50% ľudí

Za ľahší priebeh pandémie v našich končinách počas jari sme vďačili zaočkovaniu proti tuberkulóze a obrne. Pomôže nám aj teraz?

Covidová mapa Európy ešte na jar ukazovala zaujímavý paradox. Bohatšie krajiny západu boli novým koronavírusom postihnuté zreteľne viac, ako krajiny bývalého východného bloku. Ak si vezmeme údaje ešte z mája tohto roka, množstvo potvrdených prípadov a úmrtí na Covid-19 bolo v susednom Rakúsku dvadsaťkrát vyššie pomerne k počtu obyvateľov ako u nás. Okrem odlišného načasovania opatrení ako nosenia rúšok či lockdownu, jedným z vysvetlení môže byť história vysokej preočkovanosti obyvateľstva. Hoci zatiaľ nie vakcínou proti novému koronavírusu, čiastočný ochranný účinok môžu mať očkovacie látky, ktoré sme dostali ešte ako deti.

Skrížená imunita

Každý antigén, s ktorým náš organizmus prišiel do styku, zanecháva v tele pamäťovú stopu. Ako vedľajší produkt môže vytvoriť ochranu voči väčšej skupine patogénov.Protilátka dokáže rozoznať veľa iných štrukturálne podobných čiastočiek vírusových proteínov, dokonca aj keď sú umiestnené na iných vírusoch. To umožňuje telu pamätať si a úspešne sa brániť proti mnohým organizmom vyvolávajúcim ochorenia. Súčasné štúdie skúmajú, či by sa skrížená imunita v prípade existujúcich vakcín proti tuberkulóze alebo detskej obrne mohla zapriahnuť v ochrane aj proti Covid-19,“ vysvetľuje Christian Bréchot, prezident organizácie Global Virus Network.

Predchádzajúce štúdie zaznamenali, že istú mieru ochrany proti novému koronavírusu napriek tomu, že sa s ním ich imunitný systém nestretol, vykazuje 20-50% ľudí.
 

Nie až taký nový?

Alessandro Sette a Daniela Weiskopf z La Jolla Institute for Immunology testovali vzorky krvi pacientov zozbieraných medzi marcom 2015 až 2018, v ktorých skúmali odpovede T-lymfocytov, imunitných buniek, proti SARS-CoV-2. „Dokázali sme, že u niektorých ľudí už existujúca pamäť T-buniek proti bežným ‚nádchovým‘ koronavírusom môže rozpoznať aj molekulárne štruktúry SARS-CoV-2. To by mohlo vysvetliť, prečo niektorí ľudia vykazujú mierne príznaky ochorenia, kým iní sú vážnejšie chorí,“ vysvetľujú vedci.

Objavili, že fragmenty nového koronavírusu a koronavírusov vyvolávajúcich bežné nádchy vykazovali genetickú podobnosť na úrovni 67% a skríženú reaktivitu na základe pamäti T-buniek na úrovni 57%. Čím viac si vaše T-bunky pamätajú, tým skôr a silnejšie váš imunitný systém nový koronavírus potlačí. Vedci prízvukujú, že odpoveď na otázku, či práve skrížená imunita je zodpovedná za širokú škálu príznakov, musia dať ešte ďalšie výskumy. Samostatne k podobnému záveru však dospeli aj vedci v Singapure, hoci poznamenali, že časť reaktivity T-buniek môže pochádzať aj z iných neznámych koronavírusov, dokonca aj živočíšneho pôvodu.

Pomôže horúčka?

Ochranný účinok majú nielen spomienky imunitného systému na príbuzné koronavírusy. Riaditeľka pre ochranu zdravia a zdravotníctvo v PHE Yvonne Doylová napríklad uviedla, že tí pacienti, ktorí mali chrípku, vykazovali menšie riziko nákazy koronavírusom. Nová štúdia, analyzujúca priebeh covidovej pandémie v Brazílii, si zas všimla súvislosť šírenia nového koronavírusu s výskytom horúčky dengue, ktorú prenášajú komáre. Pozorovania naznačili, že prekonanie dengue môže poskytnúť určitú úroveň imunity aj proti Covidu-19. Zatiaľ neuverejnená štúdia, ktorú viedol Miguel Nicolelis, profesor na Duke University, zdieľaná agentúrou Reuters, porovnávala geografické rozloženie prípadov nového koronavírusu s rozšírením dengue v rokoch 2019 a 2020. Miesta s pomalším nárastom počtu prípadov a nižšou úmrtnosťou boli miesta, ktoré v tomto alebo minulom roku intenzívne zasiahla dengue.

Skrytá pozitivita

Toto pozoruhodné zistenie zvyšuje zaujímavú pravdepodobnosť imunologickej krížovej reaktivity medzi sérotypmi flavivírusu dengue a SARS-CoV-2, vysvetľuje Nicolelis. Závery sú obzvlášť zaujímavé, nakoľko predchádzajúce štúdie ukázali, že ľudia s protilátkami proti dengue v krvi môžu mať falošne pozitívne výsledky na protilátky Covid-19, aj keď nikdy neboli infikovaní koronavírusom. „To naznačuje, že medzi dvoma vírusmi existuje imunologická interakcia, ktorú by nikto nemohol čakať, pretože tieto dva vírusy pochádzajú z úplne odlišných skupín,“ zdôrazňujú vedci, že na preukázanie súvislosti sú potrebné ďalšie štúdie. Podobný vzťah medzi ohniskami dengue a pomalším šírením vírusu COVID-19 sa však javil aj v iných častiach Latinskej Ameriky, tiež v Ázii a na ostrovoch v Tichom a Indickom oceáne.

Chrípkové déjà vu

Na fenomén imunitnej pamäti príbuzných druhov vírusov doktor Alessandro Sette upozorňoval ešte v roku 2009 počas pandémie prasacej chrípky. Ako hovorí, ani vtedy „nový“ chrípkový vírus H1N1 vlastne nebol až taký nový a väčšinou nespôsoboval vážnejšie infekcie ako bežná sezónna chrípka. Vysvetlenie spočíva už v predom vytvorenej imunologickej odpovedi v dospelej populácii na úrovni B- a T-buniek. Americká Centers for Disease Control and Prevention vtedy zaznamenala, že 33 % pacientov nad 60 rokov vykazovala skríženú imunitu voči H1N1, napriek tomu, že sa s týmto vírusom nestretli.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia