MENU
novinky-a-odbornici

Štúdia: Liek proti depresii zmierni i covid. Nemáte ho doma?

Antidepresívum sa v štúdii ukázalo ako pomocník proti covidu. Na definitívne výsledky si ale budeme musieť počkať.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Štúdia: Liek proti depresii zmierni i covid. Nemáte ho doma?

Liečiv, ktoré off label pomáhajú proti covidu stále pribúda. Aj takých, o ktorých by to ani odborníci nepovedali. To pomáha ochorenie vedcom stále lepšie pochopiť.

Antidepresívum fluvoxamín je podľa štúdie kalifornských expertov sľubnou posilou nielen proti psychickým ťažkostiam, ale aj v prípade nového koronavírusu.

Z dvesto zamestnancov závodu Golden Gate Fields Racetrack v Berkeley v Kalifornii, ktorí ochoreli na covid-19, stotrinástim ošetrujúci lekár na základe predchádzajúcich zistení o nádejnom účinku ponúkol fluvoxamín. Šesťdesiatpäť pracovníkov, ktorí absolvovali dvojtýždňovú kúru liekom, nemuselo byť hospitalizovaných, nemali vážne príznaky a po dvoch týždňoch sa cítili lepšie. Šiesti zo 48, ktorí liek odmietli, museli do nemocnice, dvaja vyžadovali intenzívnu starostlivosť a jeden zomrel, uvádza sa v štúdii.

Antidepresívum ochráni pľúca?

Toto liečivo patrí k inhibítorom spätného vychytávania serotonínu (SSRI) a bežne sa predpisuje ľuďom s obsedanto-kompulzívnou poruchou. Dostanete ho teda len na recept. „Pozorovali sme, že u všetkých pacientov, ktorí dostávali fluvoxamín, žiaden z nich nemal závažnú infekciu covid-19, ktorá by ovplyvnila ich pľúca alebo dýchací stav,“ povedala pre KNBC v Los Angeles MD, Caline Mattar, MD, výskumníčka infekčných chorôb na Washingtonskej univerzite v St. Louis, ktorá štúdiu zverejnenú v Open Forum Infectious Diseases, pomohla uskutočniť.

Tá má zatiaľ jeden hlavný nedostatok. Nie je randomizovaná, takže si vyžaduje ďalšie overenie. Rovnako i odhalenie mechanizmu, na základe akého pacientom s covidom pomáha. Na tom už mimochodom Washingtonská univerzita a ďalšie vzdelávacie strediská pracujú.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na oku sa mi urobila bublina. Lieky ani kvapky nepomohli. Čo mám robiť?

Stretla som sa s tým, že pacienti hovorili o bubline v oku. Išlo napríklad o drobnú cystu pod spojovkou, alebo o jemné nadvihnutie spojovky vo forme hrčky, ktoré spôsobilo nahromadenie tukových látok pod ňou - často tesne na okraji rohovky zo strany od nosa.
Po operácii sietnice môže lekár vložiť do oka bublinu plynu, ktorá vytvára plynovú tamponádu. Pri zmenách sklovca zase pacienti popisujú, že vidia pohybujúce sa mušky, čiarky, vlákna, pavučiny. Niekedy sa uvoľní zadná časť sklovca z miesta, v ktorom je prirastený k sietnici - napríklad na periférii oka, v okolí terča zrakového nervu či v okolí centra sietnice. Hlavne ten z okraja terča zrakového nervu vnímajú pacienti intenzívne a niekedy ho popisujú ako krúžok alebo chumáč.

Keďže som vás nevyšetrovala a nemám k dispozícii viac dát, nemôžem sa bližšie k vášmu problému vyjadriť. Odporúčam vám poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s iným odborníkom. Bez vyšetrenia priamo v ambulancii to však nepôjde.

čítať viac

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor