MENU
novinky-a-odbornici

Stres a úzkosť? 4 varovné signály, že vaše telo volá o pomoc

Young,Woman,Suffering,From,Heart,Attack,At,Home
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Stres a úzkosť? 4 varovné signály, že vaše telo volá o pomoc

Keď sa hrbíme, bolí nás chrbát. Ak zle jeme, ozve sa žalúdok. Naše telo veľmi dobre vie, čo je pre neho najlepšie a dáva nám to aj najavo.

Ak je stres každodennou súčasťou vašich dní, zvyknete si naň a postupne ho už ani nemusíte vnímať. Telo ho však cíti a je pod jeho vplyvom. Ako sa to prejaví?

Najprv vás bolí hlava

Máte pocit, že je vaša hlava stláčaná akoby zo všetkých strán? Ste malátni, unavení a robí vám problém premýšľať aj nad základnými vecami? Môže to mať na svedomí stres. Potrebujete stihnúť veľa povinností, ale nie ste schopní podať výkon.

Spánok je problém

Človek v strese častokrát nemôže zaspať. V hlave vám neustále behajú myšlienky a vy nedokáže jednoducho „vypnúť“. A keď sa mu to nakoniec podarí, tak sa veľmi často budia a ráno je koľkokrát viac unavený, ako keď si išiel ľahnúť.

Často chorí

Vaše telo a imunita môže byť vplyvom stresu oslabená. Poznáte to? Keď ste v strese chytí sa vás akákoľvek choroba takmer okamžite. Okrem vitamínov, športu a zdravej stravy je skvelou prevenciou práve aj dobrá psychická kondícia. Myslite rovnako na telo i dušu. 

Koruna krásy

Keď ste v strese dlhodobo, prejaví sa to aj na vašich vlasoch. Jedným z hlavných dôvodov ich vypadávania je práve stres. Ak si všimnete, že vám v hrebeni zostáva viac vlasov ako zvyčajne, spozornite. Zvoľnite v pracovnom tempe a doprajte si pokoj.

Bolí vás hlava, skáče tlak, zle sa vám dýcha…? Až 90 % telesných chorôb spoluovplyvňuje stres. Ako nad ním vyhrať? Poradíme vám v októbrovom čísle mesačníka Zdravie. 

Na čo sa môžete v októbrovom Zdraví ešte tešiť?

  • Vedeli ste, že herečka Monika Hilmerová lietala na padákovom klzáku, skákala bungee jumping, plávala medzi kryhami? Viac nám prezradila v rozhovore.
  • Aký máte tep? Jeho hodnoty môžu byť zdvihnutým varovným prstom.
  • Pomôže nám delta na ceste von z pandémie? S virológom Slovenskej akadémie vied, Borisom Klempom sme sa bližšie pozreli na nové mutácie ochorenia COVID-19.
  • Vedeli ste, že žlčníkový záchvat vás prekvapí skôr v noci? Rizikovým faktorom je nielen obezita, ale aj rýchle chudnutie.
  • Chrbát i postavu pomôže vylepšiť fitlopta. Ukážeme vám, ako na to!
  • Neničte si viac srdce. Pripravili sme pre vás zoznam 20 potravín, ktoré ho ozdravia.
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor