MENU
novinky-a-odbornici

Stres a úzkosť? 4 varovné signály, že vaše telo volá o pomoc

Young,Woman,Suffering,From,Heart,Attack,At,Home
Novinky a odborníci

Stres a úzkosť? 4 varovné signály, že vaše telo volá o pomoc

Keď sa hrbíme, bolí nás chrbát. Ak zle jeme, ozve sa žalúdok. Naše telo veľmi dobre vie, čo je pre neho najlepšie a dáva nám to aj najavo.

Ak je stres každodennou súčasťou vašich dní, zvyknete si naň a postupne ho už ani nemusíte vnímať. Telo ho však cíti a je pod jeho vplyvom. Ako sa to prejaví?

Najprv vás bolí hlava

Máte pocit, že je vaša hlava stláčaná akoby zo všetkých strán? Ste malátni, unavení a robí vám problém premýšľať aj nad základnými vecami? Môže to mať na svedomí stres. Potrebujete stihnúť veľa povinností, ale nie ste schopní podať výkon.

Spánok je problém

Človek v strese častokrát nemôže zaspať. V hlave vám neustále behajú myšlienky a vy nedokáže jednoducho „vypnúť“. A keď sa mu to nakoniec podarí, tak sa veľmi často budia a ráno je koľkokrát viac unavený, ako keď si išiel ľahnúť.

Často chorí

Vaše telo a imunita môže byť vplyvom stresu oslabená. Poznáte to? Keď ste v strese chytí sa vás akákoľvek choroba takmer okamžite. Okrem vitamínov, športu a zdravej stravy je skvelou prevenciou práve aj dobrá psychická kondícia. Myslite rovnako na telo i dušu. 

Koruna krásy

Keď ste v strese dlhodobo, prejaví sa to aj na vašich vlasoch. Jedným z hlavných dôvodov ich vypadávania je práve stres. Ak si všimnete, že vám v hrebeni zostáva viac vlasov ako zvyčajne, spozornite. Zvoľnite v pracovnom tempe a doprajte si pokoj.

Bolí vás hlava, skáče tlak, zle sa vám dýcha…? Až 90 % telesných chorôb spoluovplyvňuje stres. Ako nad ním vyhrať? Poradíme vám v októbrovom čísle mesačníka Zdravie. 

Na čo sa môžete v októbrovom Zdraví ešte tešiť?

  • Vedeli ste, že herečka Monika Hilmerová lietala na padákovom klzáku, skákala bungee jumping, plávala medzi kryhami? Viac nám prezradila v rozhovore.
  • Aký máte tep? Jeho hodnoty môžu byť zdvihnutým varovným prstom.
  • Pomôže nám delta na ceste von z pandémie? S virológom Slovenskej akadémie vied, Borisom Klempom sme sa bližšie pozreli na nové mutácie ochorenia COVID-19.
  • Vedeli ste, že žlčníkový záchvat vás prekvapí skôr v noci? Rizikovým faktorom je nielen obezita, ale aj rýchle chudnutie.
  • Chrbát i postavu pomôže vylepšiť fitlopta. Ukážeme vám, ako na to!
  • Neničte si viac srdce. Pripravili sme pre vás zoznam 20 potravín, ktoré ho ozdravia.
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor