MENU
novinky-a-odbornici

Stres a úzkosť? 4 varovné signály, že vaše telo volá o pomoc

Young,Woman,Suffering,From,Heart,Attack,At,Home
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Stres a úzkosť? 4 varovné signály, že vaše telo volá o pomoc

Keď sa hrbíme, bolí nás chrbát. Ak zle jeme, ozve sa žalúdok. Naše telo veľmi dobre vie, čo je pre neho najlepšie a dáva nám to aj najavo.

Ak je stres každodennou súčasťou vašich dní, zvyknete si naň a postupne ho už ani nemusíte vnímať. Telo ho však cíti a je pod jeho vplyvom. Ako sa to prejaví?

Najprv vás bolí hlava

Máte pocit, že je vaša hlava stláčaná akoby zo všetkých strán? Ste malátni, unavení a robí vám problém premýšľať aj nad základnými vecami? Môže to mať na svedomí stres. Potrebujete stihnúť veľa povinností, ale nie ste schopní podať výkon.

Spánok je problém

Človek v strese častokrát nemôže zaspať. V hlave vám neustále behajú myšlienky a vy nedokáže jednoducho „vypnúť“. A keď sa mu to nakoniec podarí, tak sa veľmi často budia a ráno je koľkokrát viac unavený, ako keď si išiel ľahnúť.

Často chorí

Vaše telo a imunita môže byť vplyvom stresu oslabená. Poznáte to? Keď ste v strese chytí sa vás akákoľvek choroba takmer okamžite. Okrem vitamínov, športu a zdravej stravy je skvelou prevenciou práve aj dobrá psychická kondícia. Myslite rovnako na telo i dušu. 

Koruna krásy

Keď ste v strese dlhodobo, prejaví sa to aj na vašich vlasoch. Jedným z hlavných dôvodov ich vypadávania je práve stres. Ak si všimnete, že vám v hrebeni zostáva viac vlasov ako zvyčajne, spozornite. Zvoľnite v pracovnom tempe a doprajte si pokoj.

Bolí vás hlava, skáče tlak, zle sa vám dýcha…? Až 90 % telesných chorôb spoluovplyvňuje stres. Ako nad ním vyhrať? Poradíme vám v októbrovom čísle mesačníka Zdravie. 

Na čo sa môžete v októbrovom Zdraví ešte tešiť?

  • Vedeli ste, že herečka Monika Hilmerová lietala na padákovom klzáku, skákala bungee jumping, plávala medzi kryhami? Viac nám prezradila v rozhovore.
  • Aký máte tep? Jeho hodnoty môžu byť zdvihnutým varovným prstom.
  • Pomôže nám delta na ceste von z pandémie? S virológom Slovenskej akadémie vied, Borisom Klempom sme sa bližšie pozreli na nové mutácie ochorenia COVID-19.
  • Vedeli ste, že žlčníkový záchvat vás prekvapí skôr v noci? Rizikovým faktorom je nielen obezita, ale aj rýchle chudnutie.
  • Chrbát i postavu pomôže vylepšiť fitlopta. Ukážeme vám, ako na to!
  • Neničte si viac srdce. Pripravili sme pre vás zoznam 20 potravín, ktoré ho ozdravia.
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor