MENU
novinky-a-odbornici

Prečo ľudia stratili čuch po dlhom kovide? Vedci našli kľúčový dôvod

Caucasian,Woman,Inhaling,Aroma,Of,Perfume,Bottle.,Loss,Of,Smell
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Prečo ľudia stratili čuch po dlhom kovide? Vedci našli kľúčový dôvod

Prečo niektorí ľudia stratili po dlhom kovide čuch? V centre pozornosti vedcov stoja čuchové nervové bunky a aj naša imunita.

Nepríjemný problém trápi milióny ľudí. Po ochorení Covid-19 sa im úplne neobnovil čuch, aj keď choroba už odznela. Tím vedcov z Duke Health uvádza, že „dôvod, prečo sa niektorým ľuďom neobnoví čuch, súvisí s pokračujúcim imunitným útokom na čuchové nervové bunky. S tým je spojený pokles počtu týchto buniek.“

Toto zistenie bolo publikované v časopise Science Translational Medicine.„Jedným z prvých príznakov, ktoré sa zvyčajne spájajú s infekciou COVID-19, je strata čuchu. Našťastie, mnohým ľuďom, ktorí majú počas akútnej fázy vírusovej infekcie zmenený čuch, sa čuch obnoví v priebehu nasledujúceho jedného až dvoch týždňov. Ale niektorým nie. Musíme lepšie pochopiť, prečo u tejto podskupiny ľudí pretrváva strata čuchu mesiace až roky po nakazení vírusom SARS-CoV2,“ uviedol hlavný autor štúdie doktor Bradley Goldstein, docent na oddelení chirurgie hlavy a krku a komunikačných vied a na oddelení neurobiológie v Dukeovej univerzite v Severnej Karolíne.

Štúdiu realizovala Dukeová, Harvardská a Kalifornská univerzita v San Diegu, analyzovali vzorky čuchového epitelu, ktoré odobrali 24 pacientom vrátane deviatich, ktorí trpeli dlhodobou stratou čuchu po kovide.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor