MENU
novinky-a-odbornici

Odborníčka vám prezadí ako sa starať o vlasy v lete, aby ste ich nepoškodili

Rozlietané vlasy skrotí aj kondicionér. Vždy si ho vyberajte podľa typu vlasu a nanášajte si ho podľa návodu na použitie. Príliš veľa kondicionéru alebo nesprávne zvolený výrobok môže spôsobiť mastenie vlasov. V práci zachráni rozlietané vlasy sprej s minerálnou vodou. Nájdete však aj špeciálne antistatické spreje. 

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Odborníčka vám prezadí ako sa starať o vlasy v lete, aby ste ich nepoškodili

Slnko i častejšie umývanie dajú valsom poriadne zabrať. Leto si vyžaduje zmenu starostlivosti. Ako si chrániť pokožku hlavy?

Rovnica je jednoduchá. Ak chcete mať zdravé vlasy, musíte sa starať o pokožku hlavy. „V jej hĺbke sú vnorené vlasové korienky, z ktorých vyrastá priemerne sto- až stopäťdesiattisíc vlasov. Starostlivosť musíte prispôsobiť možným problémom, ako je svrbenie, podráždenie. Rozhoduje aj typ vlasov, to, či sú mastné, suché, jemné alebo vás trápi ich vypadávanie,“ približuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. 

„Každý vlas sa skladá z korienka alebo cibuľky a zo stvola, čo je samotný voľný vlas. Tvorí ho predovšetkým keratín a melanín, pigment, ktorý im dáva prirodzenú farbu. Rast vlasu súvisí s množením buniek v cibuľke, tie sú vytláčané nahor a vytvárajú stvol.“ Na ochranu tela opaľovacími krémami ste zvyknutí, ale zvýšenú pozornosť si zaslúži aj vlasová pokožka. Chcete predsa, aby z nej vyrastali zdravé a lesklé vlasy. Dvojnásobne to platí pri kratučkých účesoch, redších vlasoch či klasických cestičkách, ktoré odkrývajú pokožku. 

Čo poteší vlasy v lete?

Určite sa nevyplatí behať celý deň bez pokrývky hlavy. Priame slnečné žiarenie určite nepoteší pokožku ani vlasy. Lúče ich vysušujú. „Zníži sa elasticita vlasov. Z poškodených ľahšie uniká vlhkosť a nie sú dostatočne hydratované,“ upozorňuje odborníčka. „Nie je problém nájsť špeciálnu vlasovú kozmetiku, ktorá je určená práve pre vlasy namáhané slnkom. Môže ísť o šampóny alebo masky. Určite pomôžu aj bezoplachové spreje i hmly, ktorými si môžete postriekať vlasy aj viackrát počas dňa, a tak obnoviť ochranu pred UV žiarením.“ Využiť môžete aj vodovzdorné prípravky. Výborným letným pomocníkom sú aj pokrývky hlavy. Šatky, čiapky, klobúky, zvoľte si módny doplnok, ktorý vám najviac svedčí. Ideálne sú ľahké materiály, aby mohla pokožka hlavy dýchať. 

Z poškodených ľahšie uniká vlhkosť a nie sú dostatočne hydratované.
Michaela Blaško, dermatologička

Zjemnite a zvlhčite

Osviežili ste sa počas horúcich dní v bazéne? Nezabudnite sa všetci po kúpeli opláchnuť. Cez deň stačí skočiť pod sprchu a prepláchnuť si vlasy čistou vodou. Večer ich však zbavte všetkých nečistôt pomocou šampóna. Na letné mesiace sú vhodnejšie prípravky, ktoré sú určené na častejšie používanie. Majú jemnejšie zloženie.  „Medzi najúčinnejšie hydratačné a ošetrujúce látky vo vlasovej kozmetike patrí Aloe vera, glycerol, pantenol, hodváb alebo pšeničné proteíny,“ hovorí dermatologička Michaela Blaško o tom, čo sa oplatí hľadať na etiketách. „Vďaka ich molekulovej štruktúre sú tieto látky schopné viazať vlhkosť vnútri vlasov a obalia ich ochranným filmom, čo posilní ich štruktúru.“ Výsledkom dôkladnej starostlivosti sú zdravé, hladké a lesklé vlasy. 

Skúšaná cestička

Spálila sa vám cestička či odhalenejšie miesto na hlave a bojíte sa, že vám vlasy vypadajú a nebudú rásť? „Našťastie sa to stáva veľmi ojedinele. Pokožka sa môže spáliť, ale nie je to do takej miery, aby došlo k poškodeniu vlasového folikulu. Čo je vysoké riziko pri opakovanom spálení kože všeobecne, platí aj pri hlave. Najmä u ľudí s riedkymi vlasmi alebo mužov s plešinou existuje zvýšené riziko nemelanómových nádorov kože, rôznych typov keratóz či pigmentových škvŕn,“ upozorňuje dermatologička. V prípade, že ste si vlasovú pokožku či len cestičku spálili, vzdajte sa na pár dní všetkých stylingových prípravkov. Zbytočne si ju podráždite. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia