MENU
novinky-a-odbornici

Strata nálady a mierny kašeľ: Prvé príznaky vážneho ochorenia, ohrození ste ak...

Covid môžete vyležať aj doma. Štúdia ukázala že k tomu pomôže liek bez receptu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Strata nálady a mierny kašeľ: Prvé príznaky vážneho ochorenia, ohrození ste ak...

Choroba, na ktorú sme takmer zabudli, no stále berie životy. Na čo si dať pozor a čo spraviť, aby ste sa jej vyhli?

Až keď nám choroba vezme blízkeho alebo niekoho známeho, uvedomíme si, že kovidom nevymizli „hnusoby“, ktoré nás klátili roky pred ním. Na Slovensku je zápal tohto orgánu jedenástou najčastejšou príčinou hospitalizácie a pred pandémiou naň ročne zomrelo viac ako 2 600 ľudí, prevažne seniorov. 

„Treba si uvedomiť, že naša populácia je čím ďalej tým rizikovejšia – dožívame sa vyššieho veku, do ktorého si prenášame viac chronických chorôb, užívame veľa liekov oslabujúcich imunitu, vďaka ktorým sa nám darí bojovať s mnohými reumatologickými alebo onkologickými chorobami. Súčasne podobne ako iné orgány starne aj náš imunitný systém, ktorý menej účinne chráni organizmus pred infekciami ako v mladšom veku. A kľúčovým faktorom je aj narastajúca rezistencia mikrobiálnych patogénov proti antimikrobiálnym liekom,“ poukazuje Štefan Laššán na preliekovanosť.

V reálnom živote sme si však až kovidom mnohí uvedomili, aký môže byť zápal tohto orgánu nebezpečný. A, samozrejme, nielen kovidový.

O akej chorobe je reč?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor