Ako ste na tom s voľným časom? Zrejme deväť z desiatich odpovie, že biedne. Dopriali by ste si viac? Možno na tom vôbec nebudete lepšie, vysvitlo z novej štúdie uverejnenej v v časopise Journal of Personality and Social Psychology.
Výskumníci v nej analyzovali trávenie voľného času vyše 35 tisícov Američanov. Podľa výsledkov tí, ktorí vnímali dostatok voľného času, referovali aj viac subjektívnej pohody. Čo však vedcov prekvapilo, viac voľného času neznamemalo viac osobného šťastia automaticky. Ak mali sledovaní pre seba dve hodiny denne, cítili sa lepšie ako tí, ktorí si toľko nemohli dopriať, no lepšie ako tí, ktorí nevedeli čo s časom päť a viac hodín denne.
Ako optimum z výskumu vyplynulo uchmatnúť si denne na ničnerobenie dve až tri hodinky. „Mať málo voľného času pochopiteľne nášmu psychickému aj fyzickému zdraviu neprospieva. Výskum ale ukázal, že aj opačný extrém nie je pre naše telo žiadna výhra," citoval hlavnú autorku štúdie Marissu Sharif Huffington Post.
Najprv práca potom koláče
Rovnakým spúšťačom stresu ako nadmiera práce teda môže byť aj nuda. Napokon, presne to sa deje mnohým ľuďom na dôchodku, ktorí spolu s prácou zrazu prišli aj o dennú náplň. Tým aktívnejším možno aj na dlhšej dovolenke. Receptom je rozvrhnúť si deň na časť, kedy ste užitoční, trebárs pre svojich blízkych alebo komunitu a druhú časť dňa oddychujete. Zdravé pre organizmus totiž nie je len oddychovať, ale striedať produktivitu s relaxom.