MENU
novinky-a-odbornici

Horšia ako STRES! Škodí našej psychike i zdraviu, ani neviete o tom

Tired,Neck.,Young,Girl,Suffering,From,Neck,Pain,At,Cafe
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Horšia ako STRES! Škodí našej psychike i zdraviu, ani neviete o tom

Žiadny extrém nie je v poriadku. Rovnaký spúšťač chorôb ako stres môže byť aj jeho pravý opak.

Ako ste na tom s voľným časom? Zrejme deväť z desiatich odpovie, že biedne. Dopriali by ste si viac? Možno na tom vôbec nebudete lepšie, vysvitlo z novej štúdie uverejnenej v v časopise Journal of Personality and Social Psychology.

Výskumníci v nej analyzovali trávenie voľného času vyše 35 tisícov Američanov. Podľa výsledkov tí, ktorí vnímali dostatok voľného času, referovali aj viac subjektívnej pohody. Čo však vedcov prekvapilo, viac voľného času neznamemalo viac osobného šťastia automaticky. Ak mali sledovaní pre seba dve hodiny denne, cítili sa lepšie ako tí, ktorí si toľko nemohli dopriať, no lepšie ako tí, ktorí nevedeli čo s časom päť a viac hodín denne

Ako optimum z výskumu vyplynulo uchmatnúť si denne na ničnerobenie dve až tri hodinky.  „Mať málo voľného času pochopiteľne nášmu psychickému aj fyzickému zdraviu neprospieva. Výskum ale ukázal, že aj opačný extrém nie je pre naše telo žiadna výhra," citoval hlavnú autorku štúdie Marissu Sharif Huffington Post.

Najprv práca potom koláče

Rovnakým spúšťačom stresu ako nadmiera práce teda môže byť aj nuda. Napokon, presne to sa deje mnohým ľuďom na dôchodku, ktorí spolu s prácou zrazu prišli aj o dennú náplň. Tým aktívnejším možno aj na dlhšej dovolenke. Receptom je rozvrhnúť si deň na časť, kedy ste užitoční, trebárs pre svojich blízkych alebo komunitu a druhú časť dňa oddychujete. Zdravé pre organizmus totiž nie je len oddychovať, ale striedať produktivitu s relaxom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor