MENU
novinky-a-odbornici

Horšia ako STRES! Škodí našej psychike i zdraviu, ani neviete o tom

Tired,Neck.,Young,Girl,Suffering,From,Neck,Pain,At,Cafe

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Horšia ako STRES! Škodí našej psychike i zdraviu, ani neviete o tom

Žiadny extrém nie je v poriadku. Rovnaký spúšťač chorôb ako stres môže byť aj jeho pravý opak.

Ako ste na tom s voľným časom? Zrejme deväť z desiatich odpovie, že biedne. Dopriali by ste si viac? Možno na tom vôbec nebudete lepšie, vysvitlo z novej štúdie uverejnenej v v časopise Journal of Personality and Social Psychology.

Výskumníci v nej analyzovali trávenie voľného času vyše 35 tisícov Američanov. Podľa výsledkov tí, ktorí vnímali dostatok voľného času, referovali aj viac subjektívnej pohody. Čo však vedcov prekvapilo, viac voľného času neznamemalo viac osobného šťastia automaticky. Ak mali sledovaní pre seba dve hodiny denne, cítili sa lepšie ako tí, ktorí si toľko nemohli dopriať, no lepšie ako tí, ktorí nevedeli čo s časom päť a viac hodín denne

Ako optimum z výskumu vyplynulo uchmatnúť si denne na ničnerobenie dve až tri hodinky.  „Mať málo voľného času pochopiteľne nášmu psychickému aj fyzickému zdraviu neprospieva. Výskum ale ukázal, že aj opačný extrém nie je pre naše telo žiadna výhra," citoval hlavnú autorku štúdie Marissu Sharif Huffington Post.

Najprv práca potom koláče

Rovnakým spúšťačom stresu ako nadmiera práce teda môže byť aj nuda. Napokon, presne to sa deje mnohým ľuďom na dôchodku, ktorí spolu s prácou zrazu prišli aj o dennú náplň. Tým aktívnejším možno aj na dlhšej dovolenke. Receptom je rozvrhnúť si deň na časť, kedy ste užitoční, trebárs pre svojich blízkych alebo komunitu a druhú časť dňa oddychujete. Zdravé pre organizmus totiž nie je len oddychovať, ale striedať produktivitu s relaxom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor