MENU
novinky-a-odbornici

Chodíte spať po 22.00? Vedci zistili, TENTO orgán vystavujete riziku

Beautiful,Blonde,Woman,Lying,On,The,Bed,Covering,Face,With
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Chodíte spať po 22.00? Vedci zistili, TENTO orgán vystavujete riziku

Spánok pre zdravšie SRDCE a cievy! Vedci zistili, o koľkej presne treba ísť spať.

O koľkej zvyknete ísť spať? Zo štúdie britských vedcov zverejnenej vo vedeckom časopise European Heart Journal vyplýva, že optimum nie je ani príliš skoro ani neskoro. Informovala o tom BBC a TASR. 

Vedci skúmali údaje od 88 tisíc dobrovoľníkov, ktorí sedem dní nosili na zápästí špeciálne zariadenie zbierajúce údaje o ich spánku. Výskumníci následne sledovali zdravotný stav účastníkov, zamerali sa na  zdravie obehového systému. Za šesť rokov monitoringu sa približne u 3000 účastníkov vyvinula srdcovocievna choroba, pričom väčšina z nich chodila spať mimo „ideálneho" časového rozpätia od 22.00 do 23.00 hod.

Aj keď z našej štúdie nemôžeme vyvodiť kauzalitu, výsledky naznačujú, že zaspávanie príliš skoro či príliš neskoro môže pravdepodobne narušiť telesný rytmus, čo môže mať nepriaznivé dôsledky na zdravie srdca a ciev," priblížil autor štúdie David Plans. „Najrizikovejší čas (na zaspávanie) bol po polnoci," skonkretizoval expert. 

Aspoň sedem hodín

Dostatok spánku je dôležitý pre naše celkové zdravie, ako aj zdravie srdca a krvného obehu – väčšina dospelých by sa mala snažiť každú noc spať sedem až deväť hodín, poznamenala zdravotná sestra na kardiologickom oddelení Regina Giblinová.

Spánok však nie je jediným faktorom, ktorý môže ovplyvniť zdravie srdca. Je tiež dôležité pozrieť sa na svoj životný štýl, byť si vedomý svojho krvného tlaku a hladiny cholesterolu, udržiavať si zdravú hmotnosť, pravidelne cvičiť a obmedziť príjem soli a alkoholu. Vyvážená strava môže tiež pomôcť udržať si zdravé srdce," dodala Giblinová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor