MENU
novinky-a-odbornici

Bojíme sa nežiadúcich účinkov a rýchleho vývoja vakcíny proti covidu. Virologička upokojuje

Bez plošného očkovania proti covid-19 sa z pandémie nevyhrabeme.
Novinky a odborníci

Bojíme sa nežiadúcich účinkov a rýchleho vývoja vakcíny proti covidu. Virologička upokojuje

Vakcínu konečne máme. Bude bezpečná, účinná a pre všetkých? Zisťovali sme u odborníkov.

Slovenské i svetové konšpiračné weby v decembri zverejnili správu o šiestich mŕtvych po podaní vakcíny proti novému koronavírusu. Youtubový kanál Starmax News zasa odvysielal živé vystúpenie ešte z februára, v ktorom doktor Larry Palevsky, pediater z North Wellness Centre tvrdí, že pre nedostatočné testovanie vakcíny spôsobujú zápal u detí a zhoršenie zdravia očkovaných. Aj v našich končinách sa nájdu lekári a iní odborníci tvrdiaci, že proti koronavírusu viac ako vakcína pomôže budovanie imunity správnym jedálničkom a čísla chorých a mŕtvych sú nadhodnotené nesprávnou štatistikou. To všetko spôsobuje, že strach niektorých ľudí z očkovania bujnie viac ako pred samotným vírusom. A nejde len o antivaxerov, ale aj o tých, ktorí všeobecne proti očkovaniu nič nemajú, no viaceré okolnosti okolo tej covidovej sa im zdajú podozrivé.

Oprávnené výhrady?

Kým minulý rok v marci sme na ňu horúčkovito čakali, podľa prieskumu Ako sa máte, Slovensko, ktorý zverejnila Slovenská akadémia vied, na prelome októbra a novembra by sa dalo vakcínou zaočkovať len necelých 27% ľudí, vyše 44% ju odmieta a takmer 29% bolo nerozhodnutých. „Na rozdiel od niektorých zahraničných výskumov na Slovensku neprevláda pozitívny postoj medzi najstaršími, ale naopak najmladšími respondentmi," hovorí Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV. A to nie je jediný rozdiel.

Z medzinárodného prieskumu IPSOS vyplynulo, že spomedzi 18 tisíc ľudí z 15 krajín sa chce zaočkovať vyše 70% ľudí. Zvyšok podľa IPSOS ako najčastejšie obavy uvádza príliš rýchly vývoj vakcíny, neznáme nežiadúce účinky, zdá sa im, že nebude dosť účinná, alebo že riziko nákazy covidom-19 je nízke. Slováci sú v pochybnostiach na tom podobne.Od apríla (minulého roka, pozn. red.) je stále najvýznamnejším dôvodom, prečo sa nedať zaočkovať, uvádzané presvedčenie, že akákoľvek vakcína môže spôsobiť väčšie problémy ako koronavírus. Druhým najčastejším dôvodom je presvedčenie, že vakcína na koronavírus nedokáže pomôcť a tretím nedôvera voči farmaceutickým firmám,“ uvádza SAV. Bojíme sa oprávnene?

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia