MENU
novinky-a-odbornici

Srdce zdravé ako tí, čo furt cvičia? Cez víkend spravte TOTO

Víkendové cvičenie je pre srdce rovnako prospešné ako to každodenné, pravidelné.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Srdce zdravé ako tí, čo furt cvičia? Cez víkend spravte TOTO

Nemáte čas sa cez týždeň hýbať? Srdce udržíte zdravé aj keď si to vynahradíte cez víkend. Takto!

Cvičenie má pre náš organizmus skutočne kľúčový prínos. Znižuje napríklad riziko srdcovo-cievnych ochorení, znižuje riziko cukrovky 2. typu a metabolického syndrómu. Tí, ktorí nemajú čas sa pravidelne cez týždeň hýbať, je tu dobrá správa. Nová štúdia prináša pre nich nádej. Ale nečakajte, že to bude zadarmo.

Nová štúdia, publikovaná v JAMA, porovnala výsledky aktívnych ľudí, ktorí sa venujú strednej až intenzívnej fyzickej aktivite počas celého týždňa s tými, ktorí ju sústreďujú len na 1 až 2 dni v týždni.

 Víkend vs. Týždeň

Na posilňovanie rúk vám v parku poslúži aj lavička.Na posilňovanie rúk vám v parku poslúži aj lavička.
Zdroj: Shutterstock

Výskumníci chceli vedieť, aké je rozdiel medzi zdravotnými prínosmi oboch kľúčových skupín. Oslovili 90 tisíc ľudí, z toho 42% patrilo do skupiny víkendových „bojovníkov“, 24% účastníkov cvičilo pravidelne po celý týždeň a 33.7% zaradili do skupiny neaktívnych účastníkov, pretože ich úroveň fyzickej námahy nedosiahla požadované hodnoty 150 minút cvičenia týždenne. To znamená, že aj tí, čo cvičili len cez víkend, museli "odmakať" svojich 2 a pol hodiny fyzickej aktivity. Do úvahy výskumníci vzali faktory ako sú vek, úroveň vzdelania a užívanie tabaku.

Výsledky boli zaujímavé. Skupina, čo cvičila len cez víkendy, ale aj skupina, čo cvičila po celý týždeň v pravidelných intervaloch, mali podobné výsledky, ktoré sa spájajú s nižším rizikom kardiovaskulárnych chorôb.

Autor štúdie Dr. Shaan Khurshid z Demoulasovho centra pre srdcové arytmie v Massachusettskej všeobecnej nemocnici pre Medical News Today uviedol: „Víkendový typ aktivity bojovníka aj rovnomernejší typ aktivity boli spojené s podobným znížením rizika srdcového infarktu, srdcového zlyhania, fibrilácie predsiení a mŕtvice v porovnaní s neaktívnymi jedincami.“

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor