MENU
novinky-a-odbornici

Spúšťač Alzheimera? Vedci vinia túto látku, býva v obľúbenom jedle

Dostatok železa sa nachádza v zelenej zelenine i červenom mäse.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Spúšťač Alzheimera? Vedci vinia túto látku, býva v obľúbenom jedle

Všetkého veľa škodí. Ak to budete preháňať s jednou obľúbenou potravinou, môžete riskovať Alzheimerovu chorobu. Na čo si dať pozor?

Nová štúdia v časopise Science Advances prispieva k rastúcemu počtu dôkazov o tom, že dôležitú úlohu pri Alzheimerovej chorobe môže zohrávať disregulácia jedného prvku v tele. Do jedál s vysokým obsahom tohto minerálu nás pritom v minulosti zvykli nútiť už naše babky či mamy.

Hladina tohto prvku v mozgu by sa tak mohla stať lepším cieľom liečby ako takzvané betaamyloidové plaky či proteíny tau, dva dôležité nálezy v mozgu ľudí s týmto neurodegeneratívnym ochorením, píše ScienceDaily.

O aký prvok ide a sme jeho konzumáciou v ohrození? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor