MENU
novinky-a-odbornici

Spúšťač Alzheimera? Vedci vinia túto látku, býva v obľúbenom jedle

Dostatok železa sa nachádza v zelenej zelenine i červenom mäse.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Spúšťač Alzheimera? Vedci vinia túto látku, býva v obľúbenom jedle

Všetkého veľa škodí. Ak to budete preháňať s jednou obľúbenou potravinou, môžete riskovať Alzheimerovu chorobu. Na čo si dať pozor?

Nová štúdia v časopise Science Advances prispieva k rastúcemu počtu dôkazov o tom, že dôležitú úlohu pri Alzheimerovej chorobe môže zohrávať disregulácia jedného prvku v tele. Do jedál s vysokým obsahom tohto minerálu nás pritom v minulosti zvykli nútiť už naše babky či mamy.

Hladina tohto prvku v mozgu by sa tak mohla stať lepším cieľom liečby ako takzvané betaamyloidové plaky či proteíny tau, dva dôležité nálezy v mozgu ľudí s týmto neurodegeneratívnym ochorením, píše ScienceDaily.

O aký prvok ide a sme jeho konzumáciou v ohrození? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor