MENU
novinky-a-odbornici

Sprejom na koronavírus? Vedci objavili novú anti-covid látku v rozprašovači

Budúci liek proti koronavírusu si možno budeme striekať do nosa.
Novinky a odborníci

Sprejom na koronavírus? Vedci objavili novú anti-covid látku v rozprašovači

Nová nádej proti covidu-19 by mohla pochádzať zo zvierat a rozprašovať sa v spreji.

Neurovedci z laboratória na zobrazovanie mozgu National Institute of Neurological Disorders and Stroke izolovali súbor sľubných, malých protilátok alebo „nanoprotilátok“ proti SARS-CoV-2, ktoré produkovala lama menom Cormac. Predbežné výsledky naznačujú, že aspoň jedna z týchto nanoprotilátok, nazývaná NIH-CoVnb-112, by mohla zabrániť infekciám a detekovať vírusové častice zachytením špičkových proteínov vírusu.

Prečo práve lama?

Nanoprotilátka je špeciálny typ protilátky, ktorú prirodzene vytvárajú imunitné systémy skupiny zvierat zahŕňajúcej ťavy, lamy a alpaky. V priemere sú tieto proteíny asi desatinou hmotnosti väčšiny ľudských protilátok. Hrajú rozhodujúcu úlohu v obrane imunitného systému rozpoznávaním proteínov vírusov, baktérií a iných útočníkov, tiež známych ako antigény,“ uviedli výskumníci. „Vyvinuli sme metódu, ktorá by izolovala nanoprotilátky blokujúce infekcie zakrytím hrotov špičkového proteínu viažuceho sa na receptor ACE2,“ vysvetľujú.

10 x menšia oproti bežnej protilátke je nádejná nanoprotilátka proti koronavírusu.
 

Nano v spreji

Tím ukázal, že nanoprotilátka NIH-CoVnB-112 môže by účinná pri prevencii koronavírusových infekcií a to aj rozprašovaním cez nebulizátor alebo inhalátor často používaný na liečbu pacientov s astmou.Jednou z vzrušujúcich vecí na nanoprotilátkach je to, že na rozdiel od väčšiny bežných protilátok je možné ich aerosolizovať a inhalovať tak, aby sa pokryli pľúca a dýchacie cesty,“ uviedol doktor David Brody z tímu. Je teda celkom možné, že v budúcnosti rúška proti koronavírusu vystriedajú spreje. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor