MENU
novinky-a-odbornici

Pod sprchou spravte túto vec a potom konajte. Môže vám to zachrániť život

×
Novinky a odborníci

Pod sprchou spravte túto vec a potom konajte. Môže vám to zachrániť život

Možno sa vám zdá, že slovo prevencia je už otrepané. Avšak, keď sa nad ním hlbšie zamyslíte, zistíte, že svojim správaním sa a zodpovednosťou môžete ochrániť seba a svoju rodinu od žiaľu. Stačí tak málo a získate tak veľa!

Možno si poviete, že zase otravujú s tou rakovinou. Ono však nejde o žiadne nanucovanie, ide o radu, ktorá vám v konečnom dôsledku môže zachrániť život. Žiadna reklama vás nedonúti k zmene, len pohľad do zrkadla a zopár dôležitých hmatov. Strach treba odložiť bokom, pretože tu neplatí „radšej neskoro ako nikdy“. Tu „neskoro“ môže znamenať „už nikdy“.

Návod na samovyšetrenie prsníkov.Návod na samovyšetrenie prsníkov.
Návod na samovyšetrenie prsníkov.
Zdroj: Shutterstock

O čom je reč? O rakovine prsníka, ktorá sa plazivo a nenápadne dotýka každej ženy. Zmeny v ženskom tele môžu nastať kedykoľvek, či už ide o 20 ročnú ženu, alebo 44 ročnú ženu. Diagnózu rakoviny prsníka si ročne na Slovensku vypočuje okolo 3000 žien a tretina z nich sa nikdy nevylieči. Nebuďte medzi nimi, konajte!

Prvé, čo môžete urobiť, je nadýchnuť sa, pozrieť sa na seba v zrkadle a povedať si: „Môže sa ma to týkať.“ Následne si prehmatajte prsníky a podpazušie, či neobjavíte neznámy hrčkovitý tvar. Pokiaľ sa tak stane, okamžite kontaktujte svojho gynekológa a buďte neoblomná. Ak sa karcinóm zachytí včas, máte obrovskú šancu na úplné vyliečenie. Hrá sa však o čas.

Karcinóm prsníkaKarcinóm prsníka
Karcinóm prsníka
Zdroj: MUDr. Miroslava Malejčíková

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor