MENU
Novinky a odborníci

Pod sprchou spravte túto vec a potom konajte. Môže vám to zachrániť život

Mamografia odhalí aj to, čo necítite

Ak by ste pri samovyšetrení nič neobjavili, porozmýšľajte, kedy ste boli na mamografii naposledy a objednajte sa na vyšetrenie.

Rizikové faktory rakoviny prsníkaRizikové faktory rakoviny prsníka
Rizikové faktory rakoviny prsníka
Zdroj: MUDr. Miroslava Malejčíková

Samovyšetrenie prsníkov a mamografické vyšetrenie je najúčinnejšou metódou ako zabezpečiť včasný záchyt onkologického ochorenia. Pravidelná mamografia dokáže ochorenie odhaliť už o tri až päť rokov skôr, než by bolo možné ložisko nahmatať napríklad pri samovyšetrení prsníkov. Štatistiky však ukazujú, že mamografiu absolvuje pravidelne len okolo 30 % slovenských žien.

„Nárok na preventívnu mamografiu majú ženy od 40 do 69 rokov, ženy vo veku 20 až 39 rokov majú nárok na ultrasonografiu prsníkov. Len malé percento však tieto služby využíva. Až 300 slovenských žien ročne zbytočne zomiera na rakovinu prsníka, pretože neabsolvovali preventívnu mamografiu. Ženy, u ktorých sa zistí nádor s priemerom menším ako jeden centimeter, majú 90 až 100 percentnú šancu na úplné vyliečenie bez nutnosti väčšieho zásahu či chemoterapie,“ uviedla podpredsedníčka predstavenstva VšZP MUDr. Beata Havelková, MPH.

Diagnostika rakoviny prsníkaDiagnostika rakoviny prsníka
Diagnostika rakoviny prsníka
Zdroj: MUDr. Miroslava Malejčíková

Skríningová mamografia vie odhaliť malé ložiská zhubných buniek, ktoré sa ešte nijako neprejavili a zatiaľ ani nevytvorili metastázy. „V krajinách Európskej únie takýto skríning funguje už desiatky rokov a úmrtnosť medzi 50 až 69-ročnými ženami za posledné roky klesla o 35 %. Ak by ženy mamografiu absolvovali pravidelne, môžeme ich zachrániť oveľa viac,“ doplnil MUDr. Andrej Čižmár zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor