MENU
novinky-a-odbornici

Pod sprchou spravte túto vec a potom konajte. Môže vám to zachrániť život

×
Novinky a odborníci

Pod sprchou spravte túto vec a potom konajte. Môže vám to zachrániť život

Možno sa vám zdá, že slovo prevencia je už otrepané. Avšak, keď sa nad ním hlbšie zamyslíte, zistíte, že svojim správaním sa a zodpovednosťou môžete ochrániť seba a svoju rodinu od žiaľu. Stačí tak málo a získate tak veľa!

Možno si poviete, že zase otravujú s tou rakovinou. Ono však nejde o žiadne nanucovanie, ide o radu, ktorá vám v konečnom dôsledku môže zachrániť život. Žiadna reklama vás nedonúti k zmene, len pohľad do zrkadla a zopár dôležitých hmatov. Strach treba odložiť bokom, pretože tu neplatí „radšej neskoro ako nikdy“. Tu „neskoro“ môže znamenať „už nikdy“.

Návod na samovyšetrenie prsníkov.Návod na samovyšetrenie prsníkov.
Návod na samovyšetrenie prsníkov.
Zdroj: Shutterstock

O čom je reč? O rakovine prsníka, ktorá sa plazivo a nenápadne dotýka každej ženy. Zmeny v ženskom tele môžu nastať kedykoľvek, či už ide o 20 ročnú ženu, alebo 44 ročnú ženu. Diagnózu rakoviny prsníka si ročne na Slovensku vypočuje okolo 3000 žien a tretina z nich sa nikdy nevylieči. Nebuďte medzi nimi, konajte!

Prvé, čo môžete urobiť, je nadýchnuť sa, pozrieť sa na seba v zrkadle a povedať si: „Môže sa ma to týkať.“ Následne si prehmatajte prsníky a podpazušie, či neobjavíte neznámy hrčkovitý tvar. Pokiaľ sa tak stane, okamžite kontaktujte svojho gynekológa a buďte neoblomná. Ak sa karcinóm zachytí včas, máte obrovskú šancu na úplné vyliečenie. Hrá sa však o čas.

Karcinóm prsníkaKarcinóm prsníka
Karcinóm prsníka
Zdroj: MUDr. Miroslava Malejčíková

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor