MENU
novinky-a-odbornici

Splachujte zásadne s rúškom. Takto sa šíri koronavírus z toalety

Na verejných toaletách sa koronavírusu veľmi darí.
Novinky a odborníci

Splachujte zásadne s rúškom. Takto sa šíri koronavírus z toalety

Rúško si pri návšteve verejnej toalety určite neskladajte. Vedci odhalili, aké veľké je riziko nakazenia sa novým koronavírusom.

Na verejné toalety si to namierte jedine s bariérou nosa a úst. Čínski vedci v štúdii uverejnenej v časopise Physics of Fluids varujú, že pri spláchnutí obsahu po niekom inom sa môžu do vzduchu dostať aerosoly koronavírusu.

5 a pol sekundy

Vyzerá to tak, že s negatívnym výsledkom testu sa pre väčšinu z nás vráti život do starých koľají aj počas takzvaného lockdownu. Ak vás to ťahá do reštaurácie či do krčmy, počas konzumácie nápojov či jedla rúško mať nemusíte. Odskočte si však zásadne s. Na Yangzhou University pomocou počítačových simulácií zsitili, že viac ako 57% častíc nového koronavírusu sa uvoľnilo pri spláchnutí pisoára. K stehnám človeka stojaceho oproti sa podľa ich prepočtov môžu dostať za 5,5 sekundy a 35 sekúnd trvá, kým sa častice dostanú o niečo vyššie. Bežné toalety umiestnené nižšie sú o niečo menej nebezpečné. V každom prípade však platí, že okrem uzavretých priestorov s väčším počtom ľudí, bez masky ani na krok aj v prípade verejnej toalety.

5,5 sekundy trvá, kým sa po spláchnutí z moču alebo výkalov uvoľní 57% koronavírusových častíc
 

3 pravidlá

Stále platí, že okrem rúška na verejnosti a v stiesnených priestoroch, aspoň minútu si umývajte ruky, osobitne po návšteve verejnej toalety a dodržujte dvojmetrové odstupy. Viac v našom videu :-) 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodné odstraňovať aj mnohopočetné lipómy po celom tele?

Lipómy sú benígne ochorenie charakterizované pomnožením tukového tkaniva v podkožnom tuku. Nezasahujú do kože ani do hlbších štruktúr. Najčastejšou príčinou vzniku je autozomálne dominantné genetické ochorenie na chromozóme 12q15. Existujú však viaceré formy. Hlavným problémom, prečo prichádzajú pacienti a chcú lipóm odstrániť je zlý vzhľad, hrče po tele nie sú príjemné. Uzly môžu byť bolestivé a niekedy veľké tukové hrče dokonca bránia pohybu. Vybrať sa odporúča pri všetkých lipómoch, ktoré spôsobujú takéto obtiaže. Lipómy sa odstraňujú vcelku a ich recidíva je nepravdepodobná. Občas býva viac lipómov vedľa seba, a pri ponechaní niektorých sa ochorenie môže vracať. Rez sa robí podľa veľkosti samotného lipómu a predstavuje asi tretinu až polovicu jeho veľkosti. Po výkone teda, samozrejme, ostáva jazva. Alternatívou je laserová liposukcia, ktorá je ako jediná schopná narušiť celistvosť nádorových buniek a odsať ich. Výkon sa robí vždy v lokálnej anestézii. Jazva pri laserovom odstránení je minimálna, ale výkon je ale zdĺhavejší.

čítať viac

Dcérka odmieta umelé mlieko. Prechádza dojčenským štrajkom?

O dojčenskom štrajku som tiež počula len v súvislosti s dojčením. Odmietanie mlieka bude pravdepodobne súvisieť so zavádzaním príkrmov, keďže je vo veku, keď ich už určite dostáva. Je možné, že už toľko mlieka nepotrebuje. Určite ju nenúťte mlieko piť a uistite sa, že je zdravá. Dieťa vie, koľko potrebuje piť a kedy je hladné. Počkajte niekoľko dní a potom to opäť vyskúšajte. Skúste sa zamyslieť nad príčinou averzie ako nepríjemné a stresujúce pocity pri kŕmení, bolesť, nepohodlie pri kŕmení, napríklad pri refluxe, intolerancii alebo alergie na bielkovinu kravského mlieka, zúbky a podobne.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia