MENU
novinky-a-odbornici

Spevnite si kolená! Stabilitu skúšaných kĺbov zlepší aj tento cvik

Cvik na spevnenie kolien
Novinky a odborníci

Spevnite si kolená! Stabilitu skúšaných kĺbov zlepší aj tento cvik

Zabezpečujú vám stabilitu nielen pri športovaní, ale i pri chôdzi či keď stojíte. Kolená sa oplatí mať vo forme. Precvičte si ich s fyzioterapeutkou.

Vyskúšať môžete mostík na fitlopte s využitím elastickej pásky. Východisková poloha je jednoduchá. „V ľahu na chrbte položte na fitloptu pokrčené nohy. Dlane položte na spodné brucho. Udržujte pevný kontakt chodidiel s loptou,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. „Napriamte chrbticu a kostrč vytiahnite do diaľky. Potom chodidlá zatlačte do lopty a postupne vytiahnite panvu do mostíka.“ V hornej pozícii vydržte 15 až 20 sekúnd. Neprehýbajte sa v driekovej oblasti.

Zdroj: Instagram@kinisi_fyzioterapie

Najčastejšie chyby

  • neprimerané prehnutie driekovej chrbtice
  • predsunuté ramená
  • záklon krčnej chrbtice

Pri cviku si nielen zlepšíte stabilitu kolien a panvy, ale zároveň posilníte sedacie svaly a svaly zadných stehien. „Uvoľníte si driekovú chrbitcu a vďaka opore chodidiel zapojíte do cviku aj svaly panvového dna,“ hovorí fyzioterapeutka.

Chcete si kolená posilňovať pravidelne. Viac cvikov nájdete v decembrovom čísle časopisu Zdravie. Práve v predaji!

Zdravie decemberZdravie december
Zdroj: Zdravie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia