Skúsenosť s týmto liekom je zatiaľ veľmi dobrá, vysoký účinok a minimum nežiadúcich účinkov. V pozadí tejto metódy liečby je však viacero menej pozitívnych faktorov. Okrem ceny neporovnateľnej s vakcínou (jedna dávka pre dvoch pacientov stojí cca 2 700 eur) je tu najmä otázka nutnosti podať tento liek do desiatich dní od prvých príznakov.
Monoklonálne protilátky pomáhajú
Ministerstvo zravotníctva koncom tohto roka vo viacerých nemocniciach spustilo liečbu kombináciou monoklonálnych protilátok obsahujúcich kasirivimab/imdevimab. „Už prvé skúsenosti našich infektológov svedčia o tom, že tieto protilátky pomôžu znižovať počty pacientov v nemocnici. Je veľmi dôležité, aby boli podané včas. Veríme, že to pomôže čiastočne znížiť mimoriadne napätú situáciu s pribúdaním počtu covidových pacientov,“ povedal ešte v polovici novembra MUDr. Ján Slávik, MBA, generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice, kde túto liečbu podávajú od začiatku novembra.
Ako však podotýka Diana Vološinová, primárka oddelenia infektológie nemocnice v Banskej Bystrici, práve podať monoklonálne protilátky včas môže byť problém.
„Práve tu nastáva problém, lebo niektorí obvodní lekári sa k indikácii monoklonálnej liečby odmietajú vyjadriť a pacientov so všetkým odkazujú na nás. Tí sa k nám, bohužiaľ, často dostanú vo fáze, keď je už na jej podanie neskoro,“ hovorí lekárka.
Nie sú zlatý grál
V každom prípade však podľa jej slov nejde o všeliek. „Kým po očkovaní imunitný systém vytvára protilátky, liečba monoklonálnymi protilátkami nezanecháva pamäťovú stopu a pacient môže o pol roka znovu ochorieť,“ pripomína odborníčka z Banskej Bystrice. Jediná cesta, ako sa pred ochorením dostatočne chrániť, je tak naďalej zaočkovanie všetkými dostupnými dávkami vakcíny.
Navyše liečba monoklonálnymi protilátkami nie je určená pre každého. Komu patrí, sa dočítate tu.