MENU
novinky-a-odbornici

Spasia nás monoklonálne protilátky? Primárka infektológie o veľkej nevýhode

Young,Gorgeous,Blond,Woman,With,Face,Mask,On,Sitting,In
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Spasia nás monoklonálne protilátky? Primárka infektológie o veľkej nevýhode

Monoklonálna liečba určite pomáha, má to však viacero ale....

Skúsenosť s týmto liekom je zatiaľ veľmi dobrá, vysoký účinok a minimum nežiadúcich účinkov. V pozadí tejto metódy liečby je však viacero menej pozitívnych faktorov. Okrem ceny neporovnateľnej s vakcínou (jedna dávka pre dvoch pacientov stojí cca 2 700 eur) je tu najmä otázka nutnosti podať tento liek do desiatich dní od prvých príznakov.

Monoklonálne protilátky pomáhajú

Ministerstvo zravotníctva koncom tohto roka vo viacerých nemocniciach spustilo liečbu kombináciou monoklonálnych protilátok obsahujúcich kasirivimab/imdevimab.Už prvé skúsenosti našich infektológov svedčia o tom, že tieto protilátky pomôžu znižovať počty pacientov v nemocnici. Je veľmi dôležité, aby boli podané včas. Veríme, že to pomôže čiastočne znížiť mimoriadne napätú situáciu s pribúdaním počtu covidových pacientov,“ povedal ešte v polovici novembra MUDr. Ján Slávik, MBA, generálny riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice, kde túto liečbu podávajú od začiatku novembra. 

Ako však podotýka Diana Vološinová, primárka oddelenia infektológie nemocnice v Banskej Bystrici, práve podať monoklonálne protilátky včas môže byť problém. 

„Práve tu nastáva problém, lebo niektorí obvodní lekári sa k indikácii monoklonálnej liečby odmietajú vyjadriť a pacientov so všetkým odkazujú na nás. Tí sa k nám, bohužiaľ, často dostanú vo fáze, keď je už na jej podanie neskoro,“ hovorí lekárka.

Nie sú zlatý grál

V každom prípade však podľa jej slov nejde o všeliek. „Kým po očkovaní imunitný systém vytvára protilátky, liečba monoklonálnymi protilátkami nezanecháva pamäťovú stopu a pacient môže o pol roka znovu ochorieť, pripomína odborníčka z Banskej Bystrice. Jediná cesta, ako sa pred ochorením dostatočne chrániť, je tak naďalej zaočkovanie všetkými dostupnými dávkami vakcíny

Navyše liečba monoklonálnymi protilátkami nie je určená pre každého. Komu patrí, sa dočítate tu

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor