MENU
novinky-a-odbornici

Svrbí vás koža? Môžete mať alergiu na slnko. Ako sa prejavuje?

Jarné slnko vám tiež môže spáliť pokožku.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Svrbí vás koža? Môžete mať alergiu na slnko. Ako sa prejavuje?

Dlhé rukávy vymeníte za krátke a idete si užívať jarné lúče. Dávajte si pozor, aby ste neskončili so spálenou kožou či s alergiou. Oplatí sa ju chrániť.

Hoci sme sa nevedeli dočkať slnečných dní a lúče si doslova vychutnávame, treba si zachovať ostražitosť. Ak si myslíte, že intenzita žiarenia je nízka, mýlite sa. Pokožka je navyše po dlhých zimných mesiacoch, keď ju chránili vrstvy oblečenia, citlivejšia. Práve preto sa skôr ohlási aj alergia, prípadne spálenie. Dajte pokožke šancu, aby si na slnečné lúče zvykala postupne. Je to jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť ťažkostiam. Čo ešte môže pomôcť?

Musíte sa chrániť

Počítajte s tým, že na začiatku jari, ale pri súčasnom doteraz chladnom počasí, nemá pokožka takmer žiadne pigmenty a je viditeľne bledšia. Jej prirodzená ochrana pred slnečnými lúčmi býva oveľa nižšia ako na jeseň. Krém na opaľovanie by vám mal robiť spoločnosť pri všetkých vonkajších aktivitách. Rovnako pri turistike ako pri práci v záhrade. Nezabúdajte, že opakovaná aplikácia krému so SPF predĺži čas, ktorý môžete stráviť na slnku bez spálenia. „Zvýšená opatrnosť je potrebná najmä pri niektorých kožných diagnózach, ide napríklad o rosaceu, melazmu, lupus alebo rakovinu kože. Na pozore sa majte aj v prípade, ak užívate lieky, ktoré zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie alebo pri dlhodobej imunosupresívnej liečbe,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Petra Mečiarová.

Ako sa prejavuje alergia?

Na jar a začiatkom leta vám skôr hrozia i slnečné alergie. Najbežnejšia sa ohlasuje nástojčivým svrbením. Ide o takzvanú polymorfnú svetelnú erupciu. „Prejavuje sa tvorbou svrbivých, začervenaných ložísk, vyrážok a pľuzgierov v oblastiach, ktoré ste vystavili slnečnému žiareniu,“ približuje ťažkosti Petra Mečiarová. „Vzniká jeden až dva dni po pobyte na slnku. Slnečné žiarenie v kombinácii s niektorými zložkami kozmetických a opaľovacích prípravkov môže spôsobiť tvorbu začervenaných vyrážok hlavne na tvári a pleciach. V tomto prípade ide o Malorka akné.“ Niekedy však môže zle zafungovať aj obľúbený parfum v kombinácii so slnečným žiarením a vznikne fotoalergická reakcia. Stať sa to môže aj pri niektorých farbivách alebo liekoch. Prejavuje sa začervenaním, opuchom, prípadne až tvorbou pľuzgierov.

Doprajte si prestávku

Ak sa objavila alergia, od slnka si určite pár dní oddýchnite. Pokožku si môžete ošetriť prípravkami z lekárne, ktoré majú upokojujúci účinok, často obsahujú napríklad pantenol. Výrazné svrbenie pomôžu zmierniť antihistaminiká, či už vo forme gélov alebo tabletiek. Pri opakujúcej sa slnečnej alergii ich užívajte preventívne pár dní predtým, ako máte naplánovaný dlhší pobyt na slnku.

Už ste sa spálili

Spálená pokožka sa neohlási hneď. Spokojne sa ešte prechádzate či bicyklujete, ale celý proces je už rozbehnutý. „Prejaví sa po dvoch až šiestich hodinách, a to intenzívnym začervenaním a opuchom. Pri ťažkom spálení až tvorbou pľuzgierov. Maximum prejavov vzniká v priebehu dvadsiatich štyroch hodín po expozícii slnečnému žiareniu,“ upozorňuje dermatologička

Počuli ste už náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor