MENU
novinky-a-odbornici

Spálenie sa objaví až hodiny po pobyte na slnku. Ako pomôcť pokožke?

Spálenie sa hlási začervenaním
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Spálenie sa objaví až hodiny po pobyte na slnku. Ako pomôcť pokožke?

Horúci deň vás láka k vode. Pri plávaní, bicyklovaní či len pri ležaní na deke s dobrou knihou, si ľahko zabudnete obnoviť vrstvu opaľovacie krému. Pokožka vám to zráta spálením.

Strávili ste na slnku dlhší čas bez ochranného krému? Koža vám to ohlási ľahkým až výrazným začervenaním s opuchom či až začervenaním s tvorbou pľuzgierov a ostrým ohraničením miest, ktoré ste slnku nevystavovali. Nevýhodou je, že váš prehrešok sa začne hlásiť až po troch, štyroch hodinách od slnenia a vtedy je už na chorobu neskoro.

Zvládnete to

Miernejšie začervenanie zvládnete ošetriť sami. Pokožku mierne schlaďte, pokojne aj vlhkým uterákom. Nedrhnite ju, len mierne pritláčajte. Ak zvládnete sprchu, môžete sa schladiť aj pod ňou. Nepoužívajte však žiadne gély či šampóny. Potom pokožku osušte a ošetrite prípravkami s upokojujúcim účinkom. Väčšinou ide o výrobky s obsahom pantenolu. Výrazne spálená koža s pľuzgiermi patrí do rúk odborníka. „Na spálenú kožu najlepšie pôsobí aplikácia lokálneho kortikoidu vo forme mlieka, krému, peny, ten vám však musí predpísať kožný lekár,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Ak je spálenie spojené s úpalom, je vhodné dať si tablety proti zníženiu teploty i bolesti. Snažte sa doplniť aj tekutiny, lebo spálenie kože ide ruka v ruke s dehydratáciou.“ Nápoje pite skôr vlažné ako chladné, aby ste ešte viac nenarušili termoreguláciu. 

Smotana len do kávy

Nemáte poruke špeciálne prípravky a chcete spálenú kožu ochladiť smotanou? Podľa mnohých odborníkov nie je táto pochúťka na kožu najvhodnejšia. Výraznú úľavu vám prinesú skôr nakrájané uhorky alebo len uhorkové šupy. Stačí si ich poukladať na postihnuté miesta. Aj keď sa vám zdá spálenie mierne, určite sa minimálne dva, tri dni vyhýbajte slnku. Až keď sa začne koža šúpať, skutočne sa začne regenerovať. 

Rozmaznávajte ju

Po pobyte na slnku sa oplatí venovať koži pozornosť aj v prípade, že ste sa nespálili. Správnymi prípravkami jej musíte pomôcť obnoviť ochranný hydrolipidový plášť. „UV žiarenie a ostatné environmentálne faktory, ako vietor, voda a podobne, pôsobia na kožu vysušujúco. Špeciálne na kožu vystavenú slnečným lúčom boli vyvinuté rozličné regeneračné, upokojujúce mlieka i krémy po opaľovaní,“ približuje starostlivosť o pokožku po slnení doktorka Michaela Blaško. „Poskytujú relipidáciu pokožke narušenej slnečným žiarením. Krémy po opaľovaní obsahujú navyše látky, ktoré zmierňujú pocit horúčavy a pálenia. Výsledkom ich používania je hydratovaná pokožka.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor