MENU
novinky-a-odbornici

Spálenie sa objaví až hodiny po pobyte na slnku. Ako pomôcť pokožke?

Spálenie sa hlási začervenaním
Novinky a odborníci

Spálenie sa objaví až hodiny po pobyte na slnku. Ako pomôcť pokožke?

Horúci deň vás láka k vode. Pri plávaní, bicyklovaní či len pri ležaní na deke s dobrou knihou, si ľahko zabudnete obnoviť vrstvu opaľovacie krému. Pokožka vám to zráta spálením.

Strávili ste na slnku dlhší čas bez ochranného krému? Koža vám to ohlási ľahkým až výrazným začervenaním s opuchom či až začervenaním s tvorbou pľuzgierov a ostrým ohraničením miest, ktoré ste slnku nevystavovali. Nevýhodou je, že váš prehrešok sa začne hlásiť až po troch, štyroch hodinách od slnenia a vtedy je už na chorobu neskoro.

Zvládnete to

Miernejšie začervenanie zvládnete ošetriť sami. Pokožku mierne schlaďte, pokojne aj vlhkým uterákom. Nedrhnite ju, len mierne pritláčajte. Ak zvládnete sprchu, môžete sa schladiť aj pod ňou. Nepoužívajte však žiadne gély či šampóny. Potom pokožku osušte a ošetrite prípravkami s upokojujúcim účinkom. Väčšinou ide o výrobky s obsahom pantenolu. Výrazne spálená koža s pľuzgiermi patrí do rúk odborníka. „Na spálenú kožu najlepšie pôsobí aplikácia lokálneho kortikoidu vo forme mlieka, krému, peny, ten vám však musí predpísať kožný lekár,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Ak je spálenie spojené s úpalom, je vhodné dať si tablety proti zníženiu teploty i bolesti. Snažte sa doplniť aj tekutiny, lebo spálenie kože ide ruka v ruke s dehydratáciou.“ Nápoje pite skôr vlažné ako chladné, aby ste ešte viac nenarušili termoreguláciu. 

Smotana len do kávy

Nemáte poruke špeciálne prípravky a chcete spálenú kožu ochladiť smotanou? Podľa mnohých odborníkov nie je táto pochúťka na kožu najvhodnejšia. Výraznú úľavu vám prinesú skôr nakrájané uhorky alebo len uhorkové šupy. Stačí si ich poukladať na postihnuté miesta. Aj keď sa vám zdá spálenie mierne, určite sa minimálne dva, tri dni vyhýbajte slnku. Až keď sa začne koža šúpať, skutočne sa začne regenerovať. 

Rozmaznávajte ju

Po pobyte na slnku sa oplatí venovať koži pozornosť aj v prípade, že ste sa nespálili. Správnymi prípravkami jej musíte pomôcť obnoviť ochranný hydrolipidový plášť. „UV žiarenie a ostatné environmentálne faktory, ako vietor, voda a podobne, pôsobia na kožu vysušujúco. Špeciálne na kožu vystavenú slnečným lúčom boli vyvinuté rozličné regeneračné, upokojujúce mlieka i krémy po opaľovaní,“ približuje starostlivosť o pokožku po slnení doktorka Michaela Blaško. „Poskytujú relipidáciu pokožke narušenej slnečným žiarením. Krémy po opaľovaní obsahujú navyše látky, ktoré zmierňujú pocit horúčavy a pálenia. Výsledkom ich používania je hydratovaná pokožka.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor