MENU
novinky-a-odbornici

Spálenie sa objaví až hodiny po pobyte na slnku. Ako pomôcť pokožke?

Spálenie sa hlási začervenaním
Novinky a odborníci

Spálenie sa objaví až hodiny po pobyte na slnku. Ako pomôcť pokožke?

Horúci deň vás láka k vode. Pri plávaní, bicyklovaní či len pri ležaní na deke s dobrou knihou, si ľahko zabudnete obnoviť vrstvu opaľovacie krému. Pokožka vám to zráta spálením.

Strávili ste na slnku dlhší čas bez ochranného krému? Koža vám to ohlási ľahkým až výrazným začervenaním s opuchom či až začervenaním s tvorbou pľuzgierov a ostrým ohraničením miest, ktoré ste slnku nevystavovali. Nevýhodou je, že váš prehrešok sa začne hlásiť až po troch, štyroch hodinách od slnenia a vtedy je už na chorobu neskoro.

Zvládnete to

Miernejšie začervenanie zvládnete ošetriť sami. Pokožku mierne schlaďte, pokojne aj vlhkým uterákom. Nedrhnite ju, len mierne pritláčajte. Ak zvládnete sprchu, môžete sa schladiť aj pod ňou. Nepoužívajte však žiadne gély či šampóny. Potom pokožku osušte a ošetrite prípravkami s upokojujúcim účinkom. Väčšinou ide o výrobky s obsahom pantenolu. Výrazne spálená koža s pľuzgiermi patrí do rúk odborníka. „Na spálenú kožu najlepšie pôsobí aplikácia lokálneho kortikoidu vo forme mlieka, krému, peny, ten vám však musí predpísať kožný lekár,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Ak je spálenie spojené s úpalom, je vhodné dať si tablety proti zníženiu teploty i bolesti. Snažte sa doplniť aj tekutiny, lebo spálenie kože ide ruka v ruke s dehydratáciou.“ Nápoje pite skôr vlažné ako chladné, aby ste ešte viac nenarušili termoreguláciu. 

Smotana len do kávy

Nemáte poruke špeciálne prípravky a chcete spálenú kožu ochladiť smotanou? Podľa mnohých odborníkov nie je táto pochúťka na kožu najvhodnejšia. Výraznú úľavu vám prinesú skôr nakrájané uhorky alebo len uhorkové šupy. Stačí si ich poukladať na postihnuté miesta. Aj keď sa vám zdá spálenie mierne, určite sa minimálne dva, tri dni vyhýbajte slnku. Až keď sa začne koža šúpať, skutočne sa začne regenerovať. 

Rozmaznávajte ju

Po pobyte na slnku sa oplatí venovať koži pozornosť aj v prípade, že ste sa nespálili. Správnymi prípravkami jej musíte pomôcť obnoviť ochranný hydrolipidový plášť. „UV žiarenie a ostatné environmentálne faktory, ako vietor, voda a podobne, pôsobia na kožu vysušujúco. Špeciálne na kožu vystavenú slnečným lúčom boli vyvinuté rozličné regeneračné, upokojujúce mlieka i krémy po opaľovaní,“ približuje starostlivosť o pokožku po slnení doktorka Michaela Blaško. „Poskytujú relipidáciu pokožke narušenej slnečným žiarením. Krémy po opaľovaní obsahujú navyše látky, ktoré zmierňujú pocit horúčavy a pálenia. Výsledkom ich používania je hydratovaná pokožka.“ 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia