MENU
novinky-a-odbornici

Bolesť krížov ako prvý signál: Zuzane zistili rakovinu až po troch rokoch

Zuzku najprv tri roky trápili rôzne príznaky, kým sa prišlo na rakovinu.
Zdroj: archív Z. G.
Novinky a odborníci

Bolesť krížov ako prvý signál: Zuzane zistili rakovinu až po troch rokoch

Moja kniha života sa ešte nezatvára, hovorí Zuzka, ktorej po dlhých troch rokoch bolestí a opuchov zistili rakovinu krvi. Za diagnózu môže vďačiť nevšednej náhode.

Tipovali by ste jej vari o desať rokov menej. Málokomu napadne, že táto výborne vyzerajúca žena už piaty rok bojuje so smrteľným ochorením. Najťažšie bolo oznámiť to mame a hlavne dcére, ktorá sa čerstvo vydala. Po prvotnom šoku som všetkých poprosila, aby si nezamieňali súcit s ľútosťou, že o tú naozaj nestojím. A budem sama potrebovať veľa síl, aby som zvládla liečbu,“ hovorí Zuzana Gajdošíková (52) z Bardejova o začiatkoch s mnohopočetným myelómom, druhom onkologického ochorenia krvi.

Dodnes nezabudnem na rok 2018, ktorý od základov zmenil môj život. Začiatkom marca som bola na zahraničnej dovolenke a po návrate udalosti nabrali veľmi rýchly spád. Výsledky z krvných odberov boli také zlé, že som musela okamžite absolvovať odber tkaniva kostnej drene. Dozvedela som sa, že ochorenie mám v treťom štádiu a musia mi bezodkladne nasadiť chemoterapeutickú liečbu. V novembri toho roku som už musela podstúpiť transplantáciu krvotvorných buniek.“

Spomenula si

To sa udialo až tri roky po tom, čo si prvýkrát uvedomila, že sa s ňou čosi deje.U mňa sa to začalo bolesťami chrbta, hlavne v krížovej oblasti, no nevenovala som tomu pozornosť, pretože som veľa šoférovala. A vlastne, koho dnes nebolí chrbát! Každý mesiac som bývala chorá, no riešila som to zvýšeným prísunom vitamínov a liekmi na zníženie teploty a analgetikami.

Neskôr sa k tomu pridružili alergické prejavy – rôzne opuchy, začervenania pokožky, a tak som začala chodiť na rozličné vyšetrenia. No lekári stále nevedeli určiť, čo mi vlastne je. Až náhodou si na mňa spomenula jedna lekárka, ktorá bola na konferencii, kde sa venovali mnohopočetnému myelómu. Urobila mi krvné odbery na protilátky a hneď ma poslala k pani doktorke Zdenke Štefánikovej, ktorá je odborníčka na túto diagnózu. Vtedy som si uvedomila, že to začína byť vážne,“ ozrejmuje Zuzka moment, keď sa začala naozaj znepokojovať.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor