MENU
novinky-a-odbornici

Smrteľnú chorobu pľúc ohlásia NECHTY: Všimli ste si na nich TOTO?

Skontrolujte si nechty.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Smrteľnú chorobu pľúc ohlásia NECHTY: Všimli ste si na nich TOTO?

Únava, dýchavica, ale i deformované nechtové lôžka môžu byť signálom vážneho zdravotného problému. Konajte, kým je čas!

Dýchavicu či únavu v pribehu bežnej fyzickej aktivity by ste nemali nikdy ignorovať. Môže ísť o príznak pľúcnej fibrózy. Ak sa u vás prejavia podobné problémy, neváhajte a vyhľadajte lekára. Iba včasná diagnostika a liečba znižuje pravdepodobnosť trvalého poškodenia pľúc.

„Suchý dráždivý kašeľ spolu so zhoršujúcou sa dýchavicou, ktorá postupne obmedzuje fyzickú aktivitu a toleranciu námahy, je nutné brať vážne a vyhľadať lekára, v tomto prípade pneumológa, ktorý urobí všetky potrebné diagnostické kroky vedúce k objasneniu príčiny týchto ťažkostí," vysvetlil Bohumil Matula, pľúcny lekár z Nemocnice sv. Svorada v Nitre. U niektorých pacientov môžu byť dýchacie ťažkosti mierne, iných dýchavica obmedzuje pri každodenných činnostiach.

Postupná a nezvratná

Progresívna pľúcna fibróza je postupná a nezvratná zmena pľúcneho tkaniva, ktorá vedie k trvalému poškodeniu pľúc. Medzi jej základné príznaky patrí dýchavica, neustupujúci kašeľ, únava a výrazne deformované, vyduté, nechtové lôžka na rukách a nohách. Najbežnejším typom je idiopatická pľúcna fibróza (IPF). „Priemerná dĺžka života po diagnostikovaní je 3 až 5 rokov, avšak včasná diagnostika a liečba môžu vyhliadky pacientov významne zlepšiť," skonštatovali odborníci.

Príčina vzniku IPF je neznáma, no podľa odborníkov ju u ľudí s genetickou predispozíciou pravdepodobne spôsobuje kombinácia viacerých faktorov. Často sa objavuje ako komplikácia autoimunitných ochorení a ochorení spojivového tkaniva. V takých prípadoch by mal aj dozerajúci lekár myslieť na to, že ochorenie môže poškodiť pľúca.

Napríklad pri systémovej skleróze, takzvanej sklerodermii, sa odporúča kontrola pľúcnych funkcií aspoň raz ročne. „Všeobecne platí, že v prípade chronického kašľa a postupného zhoršovania sa dýchavice a tolerancie námahy treba myslieť aj na túto alternatívu a požiadať o vyšetrenie u pneumológa,“ doplnil Matula.

Na Slovensku pacientom s týmto ochorením, ako aj ich blízkym pomáha občianske združenie Nádej pre pľúca - klub pacientov s pľúcnou fibrózou.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor