MENU
novinky-a-odbornici

Smart hodinky: Doplnok, ktorý vám urobí EKG a povie, kedy si umyť ruky

Ilustračné foto.
Novinky a odborníci

Smart hodinky: Doplnok, ktorý vám urobí EKG a povie, kedy si umyť ruky

Inteligentné hodinky už nie sú len o meraní športových výkonov. Ponúkajú širokú škálu funkcií, vďaka ktorým budete mať svoje telo denne pod kontrolou. Zatiaľ čo fitness náramky využijete na sledovanie aeróbnych a anareóbnych aktivít, smart hodinky sa stávajú „hackerom“ vášho tela.

A to doslova. Nejaké to počítanie krokov či trvania behu sú  len minimom spomedzi všetkých ich funkcií. Veď nie nadarmo sa začal používať termín biohacking. Smart hodinky totiž  zistia množstvo informácií o vašom fyzickom stave, pozrú sa na kvalitu vášho spánku, povedia, kedy spomaliť a dokonca aj to, kedy si umyť ruky. Skrátka budú nad vami bdieť dôkladnejšie ako starká, ktorá je vždy pripravená nabrať dupľu, aby ste náhodou nezomreli hladom.Zistite, čo všetko smart hodinky dokážu.

Smart hodinky a biohacking: Žite zdravšie

Už dávno sú preč doby, keď si bežci kontrolovali tepovku jednoduchým pridržaním prstov na žile a počítaním. Inteligentné hodinky zistia váš tep a asi nikoho neprekvapí, že toho vedia oveľa viac.

Smart hodinky vám zmerajú EKG

Napríklad smart hodinky Apple Watch majú doslova srdce v malíčku: dokážu merať saturáciu kyslíka v krvi a EKG urobia na počkanie. A nie sú to jediné inteligentné hodinky na trhu, ktoré bijú pre správny chod vášho srdca. Tieto isté funkcie majú aj ďalšie najčastejšie používané smart hodinky Samsung Galaxy Watch, Huawei Watch a EKG má aj najnovší typ hodiniek Garmin Venu 2 plus.

Samsung Galaxy Watch  vás tiež doslova oskenujú a povedia vám, aký je pomer svalov vo vašom tele. To preto, aby ste mali argument, že vaša váha je, aká je, pretože svaly. Teraz bez srandy – tieto smart hodinky vedia, že kilogramy nie sú všetko a pozrú sa aj na ďalšie ukazovatele – množstvo vody v organizme, pomer svalov k tuku a iné.

Smart hodinky zistia, či chrápete

Okrem športových aktivít sa zamerajú aj na váš spánok, ak im to dovolíte. Stačí mať v smart hodinkách aplikáciu pre sledovanie spánku, zapnúť ju pred spaním a ráno po prebudení máte výsledok a odporúčania, ako spať lepšie aj s tréningovým plánom.

U Apple Watch sa táto funkcia nazýva Časomiera snov v aplikácii Sleep Cycle a u Smart Galaxy Watch zase Ukazovateľ spánku v aplikácii Samsung Health. Oba systémy analyzujú vaše spánkové fázy a povedia vám napríklad aj to, či chrápete. Áno, každý z nás si je istý, že nechrápe, ale, čo ak.

Smart hodinky zhodnotia mieru stresu

Okrem sledovania vašich aktivít a spánku, vám inteligentné hodinky povedia, kedy ubrať. Skrátka sledujú mieru stresu.

Každé smart hodinky majú na túto funkciu inú aplikáciu. Pri Apple Watch je to aplikácia Mindfulness, ktorá vám povie, kedy spomaliť. Upokojiť sa môžete sledovaním animácie na hodinkách. Pri Samsung Galaxy Watch má podobné funkcie aplikácia Calm.

Smart hodinky a funkcie, ktoré vám zjednodušia život

Inteligentné hodinky sa nezameriavajú len na fungovanie vášho tela. Dokážu toho viac. Napríklad platiť. Postačí vám aplikácia Apple Pay alebo Google Pay a už nebudete musieť nikdy vyťahovať peňaženku ani mobil. Zápästie so smart hodinkami bude stačiť.

Užívatelia hodiniek Smart Galaxy Watch si napríklad obľúbili praktickú aplikáciu PPT Controller. Svoju prezentáciu tak môžete ovládať zo smart hodiniek. V súčasnosti môže aplikácia komunikovať len s počítačmi s operačným systémom Windows.

Hodinky Apple Watch vás zase pomocou aplikácie Umývanie rúk upozornia, že je čas na čistenie rúk. Každý deň vám tiež prinesú zhrnutie, ako sa vám s umývaním rúk darilo.

Samozrejmosťou je aj prepojenie inteligentných hodiniek s telefónom, takže si svoj mobil môžete pokojne nechať doma. Ďalšie a ďalšie funkcie môžete objavovať vo svete aplikácií pre smart hodinky. Možnosti sú naozaj nepreberné.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor