MENU
novinky-a-odbornici

Liečba leukémie po novom: Účinkuje do 12 dní, pre koho je určená?

Nová liečba leukémie kmeňovými bunkami zmierni riziko infekcie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Liečba leukémie po novom: Účinkuje do 12 dní, pre koho je určená?

Rakovina krvi sa týka asi desatiny všetkých onkologických pacientov. Po novom by ich liečba mohla byť bezpečnejšia a účinnejšia.

Rakovina krvi, ktorá predstavuje približne 10 % všetkých prípadov rakoviny v USA. Vzniká, keď sa začnú množiť abnormálne krvné bunky, čím sa naruší schopnosť normálnych krvných buniek vykonávať základné funkcie. Patria sem napríklad akútna myeloidná leukémia, akútna lymfoblastová leukémia, chronická myeloidná leukémia a myelodysplastický syndróm.

Tvoria až 7% všetkých prípadov nádorových ochorení. Zo 140 typov nádorov sú najčastejšie leukémie, lymfómy a myelómy. Na Slovensku sa podľa európskej onkologickej databázy EUCAN odhaduje 5-ročný výskyt hematologických malignít na 3 616 pacientov.

Transplantácia krvotvorných kmeňových buniek je bežnou liečbou rakoviny krvi. Zahŕňa vloženie zdravých krvotvorných kmeňových buniek do tela pacienta s cieľom obnoviť normálnu funkciu krvi. Jedným zo zdrojov zdravých krvotvorných buniek je pupočníková krv. Pred transplantáciou pacienti často podstúpia ožarovanie alebo chemoterapiu, aby sa zničili nefunkčné krvné bunky. Keďže tento proces oslabuje imunitný systém, častým rizikom sú závažné a niekedy smrteľné infekcie.

Toto riziko by mala výrazne znížiť nová liečba. Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor