MENU
novinky-a-odbornici

Ženy s rakovinou prsníka chcú žiť! Liečba existuje, na Slovensku je na výnimku

Ženy s rakovinou prsníka si hrčku nahmatali buď na prsníku či pod pazuchou, alebo im nádor našli na mamografe.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Ženy s rakovinou prsníka chcú žiť! Liečba existuje, na Slovensku je na výnimku

Na Slovensku má rakovinu prsníka až 30.000 žien. Jedna tretina z nich bojuje s metastatickým ochorením, kde síce liečba existuje, ale na Slovensku ju poisťovne preplácajú výnimočne.

Ženy s rakovinou prsníka si hrčku nahmatali buď na prsníku či pod pazuchou, alebo im nádor našli na mamografe. Možno si všimli zhrubnutú kožu, zmenený tvar bradavky či prsníka. Približne dve tretiny z nich sa vyliečia. Jedna tretina však bojuje s metastatickým ochorením.

Metastatická rakovina prsníka bola kedysi hrozivou diagnózou a onkológovia nemali pre pacientky dobré správy. Ak sa objavili metastázy v kostiach alebo vo  vzdialených orgánoch, ako sú pečeň, pľúca či mozog, prežívanie sa žiaľ rátalo len na mesiace. Napriek tomu, že toto ochorenie postihuje aj mladé mamy malých detí či ženy v produktívnom veku, lekári im nedokázali účinne pomôcť.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor